Քաղաքական դավադրությունների դեպքում ժողովուրդն իր խոսքը կասի. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները պետք է անցկացվեն: Ֆեսյբուք սոցիալական ցանցի ուղիղ հեռարձակմամբ այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ հույս հայտնելով, որ քաղաքական ուժերը այդ գործընթացին որևէ հակասող գործողություն չեն անի:
«Վաղը լրանում է իմ հրաժարականից հետո օրենքով սահմանված առաջին ժամկետը, արտահերթ ընտրությունների գնալու համար ևս մեկ շաբաթ է անհրաժեշտ: Գործող Սահմանադրությամբ Խորհրդարանի լուծարման այլ տարբերակ չկա: Կամ պետք է գնայինք սահմանադրական փոփոխությունների ճանապարհով,  և առանց վարչապետի հրաժարականի, լուծարեինք Խորհրդարանը, կամ պետք է գնայինք այն ուղիով, որով հիմա շարժվում ենք: Որոշեցինք սահմանադրական փոփոխությունների  ճանապարհով չգնալ: Զգացի, որ կլինեն մեկնաբանություններ, թե  երկու ձեռքով կառչում եմ վարչապետի աթոռից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ չէր կարող նման խոսակցությունների հիմք ստեղծել:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ բոլոր խմբակցությունները հայտարարել են վարչապետի թեկնածու չառաջադրելու մասին:
«Հարց է հնչեցվում, թե արդյոք այս ընթացքում դավադրություններ հնարավոր են: Տեսականորեն կարող են լինել դավադրություններ: Եթե դա արվի, ապա ժողովուրդն իր խոսքը պետք է ասի: Նույն ճանապարհով կդիմեմ ժողովրդին, կոչ կանեմ հավաքվելու ու իր խոսքն ասելու: Այնպես որ՝ հետևեք իրադարձություններին: Լինենք մշտական կապի մեջ, որ հարցերի վերաբերյալ արագ արձագանքենք, միմյանց հետ կայացնենք որոշումեր: Մի բան ակնհայտ է՝ պետք է գնանք արտահերթի, և հույս ունեմ՝ քաղաքական ուժերը դրան հակասող գործողություն չեն անի»,-հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:

В случае политических заговоров народ скажет свое слово: Никол Пашинян
Внеочередные парламентские выборы в Армении должны состояться. Как передает «Арменпресс», об этом в прямом эфире в Facebook сказал и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян, выразив надежду, что политические силы не предпримут каких-либо действий, противоречащих этому процессу.
«Завтра исполняется первый срок со дня моей отставки, необходима еще неделя. Другого варианта для роспуска парламента по действующей Конституции нет. Надо было идти либо этим путем, либо путем конституционных реформ. Я почувствовал, что если не подам в отставку, начнутся всяческие комментарии о том, будто я цепляюсь за кресло премьер-министра»,- сказал он.
24 октября состоится заседание парламента, на котором, по предварительной договоренности с фракциями, не должна быть выдвинута кандидатура премьер-министра. Это необходимо для роспуска парламента.
"Если кто-то попытается пойти на заговор, хотя все фракции заявили, что не сделают этого, народ будет вынужден сказать свое решающее слово. Я вновь обращусь к вам и попрошу собраться. Следите за развитием событий, чтобы смогли быстро отреагировать, если это будет нужно", – заявил он.