Նիդեռլանդներում հանձնել են առաջին անձնագիրը՝ «չեզոք» սեռի մատնանշմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդեռլանդների իշխանություններն առաջին անձնագիրն են հանձնել, որում մատնանշված Է տիրոջ «չեզոք» սեռը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 19-ին հայտնել Է BBC-ն:
«Լեոնե Զեկերս, 57 տարեկան, ստացել Է անձնագիր, որտեղ սեռը նշված Է որպես «X»՝ տղամարդկանց համար՝ «M»-ի եւ կանանց համար` «V»-ի փոխարեն»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Հեռուստաալիքը նշել Է, որ 2001 թվականին Զեկերսը սեռափոխման վիրահատություն Է արել արականից իգականի, սակայն այժմ իրեն նույնականացնում Է որպես միջին սեռի մարդ:
Ավելի վաղ Զեկերսը դիմել Էր դատարան՝ պահանջելով թույլատրել «չեզոք» սեռի պատկանող անձանց պաշտոնական գրանցումը. այդ գործընթացը նա շահել Էր, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Нидерландах выдали первый паспорт с указанием "нейтрального" пола
Нидерландские власти выдали первый паспорт, в котором указан "нейтральный" пол владельца. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в пятницу "Би-Би-Си".
"Леоне Зекерс, 57 лет, получила пасспорт, в котором пол указан как "X", вместо "M" для мужчин и "V" для женщин", - говорится в сообщении.
Телеканал отметил, что в 2001 году Зекерс сделал операцию по смене пола с мужского на женский, однако сейчас идентифицирует себя как человек среднего пола.
Ранее от Зекерс в суд поступило обращение с требованием разрешить официальную регистрацию лиц "нейтральной" половой принадлежности, этот процесс был выигран, отмечает "Би-би-си".