Հռոմում բացվում է «Կինոյի տոն» միջազգային փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 18-ին Հռոմում 13-րդ անգամ կբացվի «Կինոյի տոն» միջազգային կինոփառատոնը: Իր գոյության ընթացքում այն քանիցս փոխել Է ձեւաչափը եւ այժմ վերադարձել Է հանդիսատեսների փառատոն լինելու, հանրությանը համաշխարհային կինոյի համայնապատկերին եւ նրա լավագույն ժամանակակից նմուշներին ծանոթացնելու սկզբնական գաղափարին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այս տարվա ծրագրում են Էլայ Ռոտի «Ժամացույցներով տան գաղտնիքը» թրիլլերը՝ Քեյթ Բլանշեթի մասնակցությամբ, Մայքլ Մուրի «Ֆարենգեյթ 11/9» նոր քաղաքական պամֆլետը, լեհական կինոյի դասական Կշիշտոֆ Զանուսիի վերջին աշխատանքը՝ Eter-ը: Կինոփառատոնի բացմանը կկայանա Դրյու Գոդարդի «Ոչ մի լավ բան «Էլ Ռոյալ» հյուրանոցում» ֆիլմի պրեմիերան՝ Ջեֆ Բրիջեսի, Դակոտա Ջոնսոնի, Քրիս Հեմսֆորթի, Ջոն Հեմմի մասնակցությամբ: Հիմնական ծրագրում ներկայացված կլինեն տարբեր երկրների 38 գեղարվեստական ժապավեններ եւ վավերագրական կինոնկարներ:
Կինեմատոգրաֆում ներդրված ավանդի համար պատվավոր մրցանակների կարժանանան ամերիկացի ռեժիսոր Մարտին Սքորսեզեն եւ ֆրանսիացի դերասանուհի Իզաբել Յուպերը, որոնց սպասում են Հռոմում: Ինչպես միշտ, ուշադրության կենտրոնում Է մնում իտալական կինոն:
Նրա նշանավոր ներկայացուցիչներ Մարիո Մարտոնեն եւ Ջուզեպե Տոռնատորեն, Ռորվահեր քույրերը, ստեղծագործական հանդիպումներ կանցկացնեն հանրության հետ: Հետահայաց սեկցիաները նվիրված են Պիտեր Սելերսին, Մորիս Պիալային, ինչպես նաեւ ներառում են մի շարք ցուցահանդեսներ: Հռոմի կինոֆորումը մրցութային չԷ, պրոֆեսիոնալ ժյուրի չի նշանակվում, միակ հաղթողին ընտրում են հանդիսատեսների քվեարկությամբ: Այն հայտնի կդառնա հոկտեմբերի 28-ին՝ ֆիլմերի եւ բազմաթիվ ուղեկցող իրադարձությունների տասնօրյա մարաթոնից հետո, որոնցում կխորասուզվի քաղաքը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Риме открывается международный фестиваль "Праздник кино"
Международный кинофестиваль "Праздник кино" откроется в четверг в Риме в 13-й раз. За время своего существования он неоднократно менял формат и сейчас вернулся к первоначальной идее быть фестивалем для зрителей, знакомить публику с панорамой мирового кино и его лучшими современными образцами, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В программе этого года - триллер "Тайна дома с часами" Элая Рота с Кейт Бланшетт, новый политический памфлет "Фаренгейт 11/9" Майкла Мура, последняя работа классика польского кино Кшиштофа Занусси Eter. На открытии состоится итальянская премьера фильма "Ничего хорошего в отеле "Эль рояль" Дрю Годдарда с участием Джеффа Бриджеса, Дакоты Джонсон, Криса Хемсворта, Джона Хэмма. В основной программе будут представлены 38 художественных лент и документальных картин из разных стран.
Почетных премий за вклад в кинематограф удостоятся американский режиссер Мартин Скорсезе и французская актриса Изабель Юппер, которых ждут в Риме. Как всегда в фокусе остается итальянское кино. Его видные представители Марио Мартоне и Джузеппе Торнаторе, сестры Рорвахер проведут творческие встречи с публикой. Ретроспективные секции посвящены Питеру Селлерсу, Морису Пиала, а также включают ряд выставок.
Римский кинофорум не является конкурсным, профессиональное жюри не назначается, единственного победителя выбирают путем зрительского голосования. Он станет известен 28 октября после 10-дневнего марафона фильмов и множества сопутствующих событий, в которые погрузится город.