Bloodhound բոլիդի համաշխարհային ռեկորդն սպառնալիքի տակ Է հայտնվել ֆինանսական դժվարությունների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագիծը, որի շրջանակներում պլանավորում Էր վերգետնյա արագության նոր ռեկորդ սահմանել, բախվել Է ֆինանսական դժվարությունների: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է BBC-ն:
Bloodhound գերձայնային բոլիդն, ինչպես ենթադրվում Էր, կկարողանա թափառքի հասնել ժամում մինչեւ 1600 կիլոմետր: Rolls-Royce EJ200 ռեակտիվ շարժիչով ավտոմոբիլը, շարժիչ, որն օգտագործվում Է Eurofighter Typhoon չորրորդ սերնդի կործանիչներում, արդեն հավաքված Է: Սակայն Մեծ Բրիտանիայի Bloodhound Programme Ltd ընկերությունում, որն զբաղվում Է ավտոմոբիլի մշակմամբ, արտաքին կառավարում են սահմանել:
FRP Advisory ընկերության արտաքին կառավարիչներն արդեն բանակցություններ են սկել պոտենցիալ գնորդների հետ: Սակայն առանց ներդրումների նախագիծը կարող Է կասեցվել արդեն առաջիկա շաբաթներին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Мировой рекорд болида Bloodhound оказался под угрозой из-за финансовых трудностей
Проект, в рамках которого планировалось установить новый рекорд наземной скорости, столкнулся с финансовыми проблемами. Как передает Арменпресс, об этом сообщает "Би-би-си".
Сверхзвуковой болид Bloodhound, как предполагалось, будет способен разогнаться до 1600 км/час. Автомобиль с реактивным двигателем Rolls-Royce EJ200, который используется в истребителях четвертого поколения Eurofighter Typhoon, уже собран.
Однако в британской компании Bloodhound Programme Ltd, занимающейся его разработкой, ввели внешнее управление.
Внешние управляющие из компании FRP Advisory уже начали переговоры с потенциальными покупателями. Однако без инвестиций проект может свернуться уже в ближайшие недели.