Արցախի ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Յարոմիր Շտետինային
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 13-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի անդամ Յարոմիր Շտետինային: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունից, հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Արցախ-ԵՄ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է Արցախի և Եվրամիության միջև ուղիղ կապերի հաստատման անհրաժեշտությունը՝ որպես փոխգործակցության հնարավոր ուղղություններ նշելով ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը, կրթության, գիտության և առողջապահության ոլորտները։
Այս համատեքստում ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ անթույլատրելի է Արցախի մեկուսացումը միջազգային և տարածաշրջանային գործընթացներից՝ համոզմունք հայտնելով, որ Արցախ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացումը կնպաստի Հարավային Կովկասում կայունության ապահովմանն ու տևական խաղաղության հաստատմանը։
Կողմերը նաև կարևորել են խորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակներում համագործակցությանն ուղղված ջանքերի ակտիվացումը։ Մտքեր են փոխանակվել Եվրոպական խորհրդարանում Արցախի հետ բարեկամության խմբի գործունեությանն առնչվող մի շարք հարցերի շուրջ։
Մասիս Մայիլյանը հաջողություն է մաղթել Յարոմիր Շտետինային 2019 թ. մայիսին կայանալիք Եվրոպական խորհրդարանի ընտրություններում։

Глава МИД Арцаха принял депутата Европарламента Яромира Штетину
13 октября министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян принял члена Европейского парламента Яромира Штетину.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ МИД Арцаха, в ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, связанных с сотрудничеством Арцаха и ЕС. Масис Маилян подчеркнул необходимость установления прямых связей между Республикой Арцах и Евросоюзом, отметив в качестве возможных направлений сотрудничества укрепление демократических институтов, образование, науку, здравоохранение и другие сферы.
В этом контексте глава МИД отметил недопустимость изоляции Арцаха от международных и региональных процессов, выразив уверенность, что развитие отношений Арцах-ЕС будет способствовать обеспечению стабильности и установлению долгосрочного мира на Южном Кавказе.
Стороны подчеркнули также важность активизации усилий по установлению сотрудничества в рамках парламентской дипломатии. Состоялся обмен мнениями по вопросам, связанным с деятельностью Группы дружбы с Арцахом в Европейском парламенте.
МасисМаилян пожелал успехов ЯромируШтетине на предстоящих в мае 2019 года выборах в Европейский парламент.