Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները մասնակցեցին «Ազնավուր» կենտրոնի նախագծի ներկայացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանը, Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի և տիկին Բրիջիտ Մակրոնի հետ Երևանում՝ «Շառլ Ազնավուր» կեցավայրում, հոկտեմբերի 11-ին, մասնակցեցին «Ազնավուր» կենտրոնի նախագծի ներկայացման արարողությանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ֆրանսահայ շանսոնյեի որդին՝ Նիկոլա Ազնավուրը, ով նաև «Ազնավուր» հիմնադրամի հիմնադիրն է, և տնօրեն Քրիստինա Սարգսյանը ներկայացրին «Ազնավուր» կենտրոնի նպատակներն ու գործունեության ուղղությունները:
Կենտրոնում գործելու է ինտերակտիվ թանգարան՝ նվիրված Շառլ Ազնավուրի կյանքին և անցած ուղուն, ինչպես նաև կդասավանդվի կինո, երաժշտություն և ֆրանսերեն։
Երկու նախագահները՝ տիկնանց և հիմնադրամի ղեկավարների հետ շրջայց կատարեցին կենտրոնի տարածքում, որն իր դռները կբացի շենքի ամբողջական վերակառուցումից հետո:
Այնուհետև նախագահներ Արմեն Սարգսյանը և էմանուել Մակրոնը հանդես եկան ելույթներով: Նախագահ Սարգսյանը նշեց, որ Ազնավուրը 100 տոկոսով ֆրանսիացի էր, 100 տոկոսով՝ հայ, և 100 տոկոսով աշխարհինն էր՝ աշխարհի քաղաքացի:
«Սիրելի Նիկոլա, իմ, տիկնոջս, ընտանիքիս և ողջ հայ ժողովրդի անունից կրկին խորին ցավակցություն եմ հայտնում այս մեծ կորստի համար: Քո հայրը՝ մեծ պոետը, ժամանակին փիլիսոփայորեն ասել է, որ կյանքը շատ պարզ է՝ կա ծնունդ, և կա մահ, ու դրանց միջև կյանքն է: Սակայն թույլ տվեք ասել, որ Ազնավուրի նման մեծ պոետի, երաժշտի, արտիստի պարագայում կա մի բան, որը վեր է այդ ամենից՝ երկրորդ կյանք մահվանից հետո: Նրա երկրորդ կյանքը սկսվեց մի քանի օր առաջ»,- ընդգծեց Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց էմանուել Մակրոնին այն ամենի համար, ինչ արել էին ինքն ու իր կինը՝ Բրիջիտն, ու Ֆրանսիայի ժողովուրդը՝ ցույց տալով Ազնավուրի հանդեպ մեծ սերն ու գնահատանքը:
«Մենք այսօր պատմական պահ ենք ապրում՝ նայելով ապագայի «Ազնավուր» կենտրոնին, Նիկոլայի ապագա տանը, Ֆրանսիայի ապագա տանը: Վստահ եմ, որ այս տունը կդառնա հիանալի կենտրոն՝ Հայաստանում ու դրա սահմաններից դուրս ֆրանսերեն խոսքը, ֆրանսիական մշակույթը տարածելու համար»,- ասաց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը Մակրոնին առաջարկեց մեկտեղել ջանքերը և Ֆրանսիայում ու Հայաստանում բարեգործական համերգներ կազմակերպել՝ ի հիշատակ Ազնավուրի, իսկ հանգանակված գումարը ծառայեցնել «Ազնավուր» հիմնադրամի նպատակներին:
«Ազնավուր» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Քրիստինա Սարգսյանը հայտնվեց, որ հիմնադրամի միջոցով Ազնավուրը ցանկանում էր Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև կառուցել նոր կամուրջ:
«Մենք կշարունակենք այս առաքելությունն ավելի մեծ ջանքերով ու նվիրումով»,- ընդգծեց Քրիստինա Սարգսյանը:
Նիկոլա Ազնավուրն էլ իր հերթին նշեց, որ իր և հիմնադրամի ողջ թիմի համար ցավալի է ներկայացնել «Ազնավուր» կենտրոնի ծրագիրն՝ առանց հոր ներկայության:
«Ազնավուր» կենտրոնի ճարտարապետը Արիս Ադամյանն է, ով դեռ Ազնավուրի կենդանության օրոք նրա հետ քննարկել է կենտրոնի ամբողջական վերակառուցման նախագիծը:

Armenian, French Presidents attend presentation of architectural project of “Aznavour” center
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian and Mrs. Nouneh Sarkissian, President of France Emmanuel Macron and Mrs. Brigitte Macron attended the presentation of the architectural project of “Aznavour” center at the “Charles Aznavour” Residence on October 11.
ARMENPRESS reports Nicolas Aznavour, the son of French-Armenian chansonnier, who is also the founder of “Aznavour” Foundation and Director Kristina Sarkisian presented the goals and activities of “Aznavour” center.
An interactive museum will operate in the center, dedicated to Charles Aznavour’s life, as well as music, French and film making will be taught.
The two Presidents, accompanied by their wives and the leadership of the Foundation toured in the area of the center, which will open its doors after the full reconstruction of the building.
Afterwards, Emmanuel Macron and Armen Sarkissian gave speeches. Armen Sarkissian quoted the words of Aznavour that he is 100% French and 100% Armenian, adding that he was also 100% internationalist, citizen of the world.
“Dear Nicolas, on behalf of the entire Armenian people, my wife and personally me I once again extent deep condolences on the occasion of this great loss. Your father, the great poet, once said in a philosophic manner that life is very simple – there is birth, there is death and there is life between them. But let me say that in case of a great poet, musician and artist such as Aznavour there is something beyond all that – a second life coming after death. His second life started a few days ago”, President Sarkissian said.
Armen Sarkissian thanked Emmanuel Macron for what he, his wife and the entire French people did to show the great respect and appreciation towards Aznavour.
Nicolas Aznavour said that it’s a pity for him and the staff of the Foundation to present the project of “Aznavour” center without the presence of his father.
Aris Adamian is the architect of the center, who discussed the reconstruction issue of the center with Aznavour when he was still alive.