Պետք է համախմբենք ոչ միայն մեր ճառերի, այլև այն ապագայի շուրջ, որը ցանկանում ենք կառուցել. Կանադայի վարչապետ
Պետք է համախմբենք ոչ միայն մեր ճառերի, այլև այն ապագայի շուրջ, որը ցանկանում
ենք կառուցել. Կանադայի վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպությունը տիրույթ է, որտեղ պետությունները կարող են լսել միմյանց, և երկիրն այդ տիրույթի լիիրավ անդամ է՝ լինի 99, թե 9 մլն բնակչությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի ընթացքում այս մասին ասաց Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն:
«Միասին մենք կարողացել ենք ստեղծել մի տիրույթ, որտեղ առաջնորդվում ենք իրար հանդեպ հարգանքով, որտեղ մեր պետությունները կարող են զարգանալ, լսել իրար ու այս ամենը ֆրանսերենով: Ձեր երկիրը ունենա 99 մլն բնակչություն, թե 9 մլն, դուք լիիրավ անդամ եք այս կազմակերպության: Մենք պետք է համախմբենք ոչ միայն մեր ճառերի, այլև այն ապագայի շուրջ, որը ցանկանում ենք կառուցել: Այս գագաթնաժողովը կայանում է շատ կարևոր մի պահի: Մենք պարտավոր ենք վերաիմաստավորել միասին ապրելու մեր կարգախոսը, քանի որ մարտահրավերները կարող ենք հաղթահարել միայն միասին ապրելու կարգախոսի տիրույթում: Շատ քաղաքացիներ իրենց հեռու են զգում գլոբալիզացիայից: Բնիկ ժողովուրդներ կան շատ, որոնք նույնպես իրենց մոռացված են զգում ժամանակակից աշխարհի խոստումներից: Սակայն ոչ մի երկիր չի կարող գրանցել հաջողություններ առանց բոլորի մասնակցության՝ անկախ նրանց կրոնական ու այլ պատկանելությունից: Ֆրանկոֆոն երկրները լավագույնն են դիրքավորված այս արժեքների առաջամարտիկներ լինելու համար: 10 ամենաարագ զարգացող պետություններից 5-ը ֆրանկոֆոն պետություններ են»,- ասաց Թրյուդոն:
Կանադայի վարչապետը կարևորեց Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպությունում հատկապես աֆրիկյան երկրների ներկայացվածությունը:
«Աֆրիկան այսօր հանդիսանում է Ֆրանկոֆոնիայի շարժիչը՝ հաշվի առնելով բնակչությունը և զարգացման տեմպը: Մեր պատասխանատվությունն է՝ մեր երիտասարդությանը հավասար հնարավորություններ ընձեռել սովորելու ու հաջողություններ գրանցելու: Կանադան ակտիվորեն մասնակցում է Մալիում ՄԱԿ-ի գործառույթներին:  Այսօր կարող եմ ուրախությամբ արձանագրել, որ Մալիում գրանցվում են հաջողություններ կանանց իրավունքների հարցում: Այնտեղ նվազում է խտրականությունը: Սա մեր գործառույթներից մեկն է Աֆրիկայում: Մենք աֆրիկյան մայրցամաքի համար ցանկանում ենք լինել երկարաժամկետ գործընկեր: Կանադան կշարունակի պաշտպանել Ֆրակոֆոնիայի արժեքները, որոնք մարդու իրավունքներն են»,- նշեց Կանադայի վարչապետը
Ջասթին Թրյուդոն անդրադարձավ նաև Շառլ Ազնավուրին՝ նշելով, որ անչափ սիրում էր շանսոնյեին:
«Ինչպես իմ գործընկերները, ես չեմ կարող չարտահայտել իմ խորը կարեկցանքը մեծ մարդու՝ Շառլ Ազնավուրի համար, ում ես անչափ սիրում էի: Ամբողջ ֆրանկոֆոն աշխարհը համակվեց հարգանքի տուրքով՝ ուղղված Շառլ Ազնավուրին: Շառլը մանրամասն տեսնում էր մեր լեզվի ու մեր մշակույթների բոլոր նրբերանգները: Ես տեսնում եմ նույնն այստեղ ևս»,- ասաց Թրյուդոն:
Կանադայի վարչապետը շնորհակալություն հայտեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանին ու ամբողջ հայ ժողովրդին:

Мы должны объединиться не только вокруг наших речей, но и вокруг того будущего, которое хотим построить — Джастин Трюдо
Мы должны объединиться не только вокруг наших речей, но и вокруг того будущего,
которое хотим построить — Джастин Трюдо
Франкофония – это пространство, где государства могут услышать друг друга и где каждая  страна становится полноправным членом, будь ее население 99 миллионов, или 9 миллионов.
Как передает Арменпресс, так сказал на XVII саммите Франкофонии премьер-министр Канады  Джастин Трюдо.
«Вместе мы построим пространство, где руководствуются взаимным уважением, где наши страны могут развиваться, могут слышать друг друга – и все  это благодаря французскому. Ваша страна становится полноправным членом, будь ее население  99 миллионов, или 9 миллионов. Мы  должны  объединиться не только вокруг наших речей, но и вокруг того будущего, которое хотим построить. Этот саммит происходит в очень важный момент. Мы  обязаны  вновь осмыслить наш девиз, поскольку можем преодолеть вызовы только под девизом «жить вместе».
Многие чувствуют себя вдали от глобализации. Много этносов, которые чувствуют себя  забытыми, обойденными от обещаний современного мира. Но ни одна страна не может достичь успеха без участия остальных – независимо от религиозной или  иной  принадлежности. Франкофонные страны наилучшим образом позиционированы, чтобы  встать в  авангарде этих ценностей. 5 из 10 самых быстроразвивающихся государств – это франкофонные страны»,  —  сказал Джастин Трюдо.
Канадский премьер особо подчеркнул пристствие в МОФ африканских стран.
«Африка сегодня – это движущая сила Францофонии, учитывая ее население и темпы  роста. И мы обязаны создать для молодежи равные возможности. Канада активно участвует в деятельности ООН в Мали. С радостью могу отметить, что в Мали мы  достигли успехов в вопросе прав женщин. Мы хотим быть долгосрочным партнером для  Африки», - сказал Трюдо.
Джастин Трюдо не забыл и Шарля Азнавура.
«Не могу не выразить скорбь, я  очень любил  Шарля  Азнавура. Вся Франкофония выразила почтение этому  великому человеку. Шарль во всех проявлениях проникся тонкостями нашего языка, нашей культуры. То же  я  вижу и здесь», - сказал Трюдо.