2019-ի բյուջեի կապիտալ ներդրումներով ստեղծվելու են նոր եկամուտներ գեներացնող ակտիվներ. Ջանջուղազյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը 2019 թվականին իրականացնելու է արտաքին պարտքը կայունացնելուն միտված քաղաքականություն: Այդ մասին հրավիրված ասուլիսում նշեց Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
«Գալիք տարվա բյուջեում մենք հարկաբյուջետային քաղաքականություն ենք իրականացնելու, որը պետք է պարտքը կայունացնի: Ոչ թե պարտք ենք վերցնում, որ մեր ընթացիկ կարիքները հոգանք կամ հասարակության մի մասի բարեհաճությունը շահենք, այլ՝ որպեսզի ստեղծենք նոր արդյունք, որն ի վիճակի կլինի գեներացնել նոր հնարավորություններ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Ջանջուղազյանը՝ ներկայացնելով 2019 թ. բյուջեի նախագիծը:
Գալիք տարվա պետական բյուջեի եկամուտները նախատեսվում է, որ կլինեն 1 տրիլիոն 399 միլիարդ դրամի չափ, ինչը, ըստ նախարարի, հնարավորություն է տալու իրականացնել 1 տրիլիոն 642 միլիարդ դրամի ծախսեր։
Նախարարը ձեռնպահ մնաց ծախսերը ներկայացնելուց՝ հավելելով, որ ծախսերի կառուցվածքում շատ բան չի փոխվել, մեծ տեսակարար կշիռ ունեն սոցիալական ծախսերը։ «Բնականաբար, ծանրակշիռ տեղ ունեն նաև պաշպանական բնագավառի ծախսերը։ Ավելացել է նաև կապիտալ ծախսերի կշիռը: Ակնկալվում է, որ կապիտալ ներդրումներով ստեղծվելու են նոր եկամուտներ գեներացնող ակտիվներ», - ասաց Ատոմ Ջանջուղազյանը։

YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. In 2019 the Armenian government will carry out a policy aimed at stabilizing the foreign debt, finance minister Atom Janjughazyan told a news conference today.
“In the upcoming year’s budget we will carry out a fiscal policy that must stabilize the foreign debt. We aren’t taking debt to care for our ongoing needs or satisfy the favor of one part of the society, but rather to create a new result, that will be able to generate new opportunities,” he said.
2019 budget revenues are planned to be around 1 trillion 399 billion drams, which according to the finance minister will enable to carry out 1 trillion 642 billion drams in spending.
Janjughazyan refrained from presenting the spending, adding that the structure of spending hasn’t undergone significant changes, with social spending being dominant. “Naturally defense spending too have considerable part,” he said, adding that capital spending has also increased.