2019-ի բյուջեի կապիտալ ներդրումներով ստեղծվելու են նոր եկամուտներ գեներացնող ակտիվներ. Ջանջուղազյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը 2019 թվականին իրականացնելու է արտաքին պարտքը կայունացնելուն միտված քաղաքականություն: Այդ մասին հրավիրված ասուլիսում նշեց Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
«Գալիք տարվա բյուջեում մենք հարկաբյուջետային քաղաքականություն ենք իրականացնելու, որը պետք է պարտքը կայունացնի: Ոչ թե պարտք ենք վերցնում, որ մեր ընթացիկ կարիքները հոգանք կամ հասարակության մի մասի բարեհաճությունը շահենք, այլ՝ որպեսզի ստեղծենք նոր արդյունք, որն ի վիճակի կլինի գեներացնել նոր հնարավորություններ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Ջանջուղազյանը՝ ներկայացնելով 2019 թ. բյուջեի նախագիծը:
Գալիք տարվա պետական բյուջեի եկամուտները նախատեսվում է, որ կլինեն 1 տրիլիոն 399 միլիարդ դրամի չափ, ինչը, ըստ նախարարի, հնարավորություն է տալու իրականացնել 1 տրիլիոն 642 միլիարդ դրամի ծախսեր։
Նախարարը ձեռնպահ մնաց ծախսերը ներկայացնելուց՝ հավելելով, որ ծախսերի կառուցվածքում շատ բան չի փոխվել, մեծ տեսակարար կշիռ ունեն սոցիալական ծախսերը։ «Բնականաբար, ծանրակշիռ տեղ ունեն նաև պաշպանական բնագավառի ծախսերը։ Ավելացել է նաև կապիտալ ծախսերի կշիռը: Ակնկալվում է, որ կապիտալ ներդրումներով ստեղծվելու են նոր եկամուտներ գեներացնող ակտիվներ», - ասաց Ատոմ Ջանջուղազյանը։

На средства от капиталовложений по госбюджету 2019-го года будут созданы активы, генерирующие прибыль: Джанджугазян
На средства от капиталовложений по госбюджету 2019-го года будут созданы активы,
генерирующие прибыль: Джанджугазян
Правительство Армении будет проводить в 2019 году политику стабилизации госдолга. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал министр финансов Армении Атом Джанджугазян.
«В будущем году мы будем проводить налогово-бюджетную политику, способствующую стабилизации госдолга. Мы не будем брать в долг для обеспечения насущных нужд или ублажения части общества, мы будем создавать активы, генерирующие новые возможности»,- сказал министр финансов Армении Атом Джанджугазян.
Доходы госбюджета на следующий год запланированы в размере 1 трлн 399 млрд драмов, что, по словам министра, позволит израсходовать 1 трлн 642 млрд драмов.
Он воздержался от перечисления статей расходов, сказав, что в их структуре немногое изменится. Социальные расходы имеют значительный удельный вес, естественно, велика и доля оборонных расходов. «Вырастут и капиталовложения. На средства от капиталовложений по госбюджету 2019-го года будут созданы активы, генерирующие прибыль», - сказал министр финансов Армении Атом Джанджугазян.