Ռոման Պոլանսկին ֆիլմ կնկարահանի Ալֆրեդ Դրեյֆուսի գործի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիացի ու լեհ կինոռեժիսոր Ռոման Պոլանսկին մտադիր Է Էկրանավորել բրիտանացի գրող Ռոբերտ Հարիսի գիրքը, որը նվիրված Է «Դրեյֆուսի գործին»: Ֆիլմի նկարահանումներին, որը վարձույթում կստանա «Ես մեղադրում եմ» անվանումը, 85-ամյա ռեժիսորը ձեռնամուխ կլինի նոյեմբերի 26-ին Փարիզում: Լիամետրաժ կինոժապավենի դերասանական կազմն ներառում Է Լուի Հարելին, Ժան Դյուժարդենին եւ Էմանյուել Սենյեին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սա Պոլանսկու առաջին համագործակցությունը չԷ բրիտանացի հեղինակի հետ: 2010 թվականին նա Էկրանավորել Էր Հարիսի «Ուրվականը» քրեական վեպը: Ռեժիսորի այս աշխատանքն արժանացել Է «Սեզար» մրցանակին՝ Ֆրանսիայի կինեմատոգրաֆիական բարձրագույն պարգեւին: Ռեժիսորն արդեն վաղուց Էր պլանավորում ֆիլմ նկարահանել ֆրանսիացի սպա Ալֆրեդ Դրեյֆուսի գործի մասին, որին կեղծ հիմքերով մեղադրել են Գերմանիայի օգտին լրտեսության մեջ:
Ռոբերտ Հարիսն իր «Սպան եւ լրտեսը» վեպում պաշտպանում Է ֆրանսիական հետախուզության պետ Ժորժ Պիկարի տեսակետը, որը հաստատել Է կապիտանի անմեղությունը: Պիկարին հաջողվում Է մերկացնել իսկական լրտեսին՝ մայոր Ֆերդինանդ Էսթերհազիին, որն արդարադատությունից թաքնվում Է Անգլիայում: 1894 թվականին աստիճանազրկման եւ ցմահ տաժանակրության դատապարտված Դրեյֆուսին չորս տարի անց ներում Է շնորհվել այն բանից հետո, երբ ֆրանսիական հասարակության ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ գրող Էմիլ Զոլան, հանդես եկան նրա պաշտպանությամբ: Ազատ արձակվելուց եւ դատական ատյաններում արդարացվելուց հետո նա վերադառնում Է ֆրանսիական բանակ: Փոխգնդապետ Դրեյֆուսը մասնակցել Է Առաջին համաշխարհային պատերազմին:
Պոլանսկին եւ Հարիսը որոշել են ֆիլմը նկարահանել թրիլլերի ժանրում:
Դրեյֆուսի դերը հանձնարարված Է Լուի Հարելին: Պիկարի դերում հանդիսականները կտեսնեն Ժան Դյուժարդենին, որն իր աշխատանքով հռչակ Է ձեռք բերել «Արտիստը» կինոնկարում (2011 թ.): Այս դերի համար Դյուժարդենն արժանացել Է «Օսկար» մրցանակի: Ֆիլմում նաեւ խաղալու Է դերասանուհի Էմանյուել Սենյեն՝ ռեժիսորի կինը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Роман Полански снимет фильм о деле Альфреда Дрейфуса
Франко-польский кинорежиссер Роман Полански намерен экранизировать книгу британского писателя Роберта Харриса, посвященную "делу Дрейфуса". К съемкам картины, которая получит в прокате название "Я обвиняю" (J’accuse), 85-летний режиссер приступит 26 ноября в Париже. Актерский состав полнометражной киноленты включает Луи Гарреля, Жана Дюжардена и Эмманюэль Сенье, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Это не первое сотрудничество Полански с британским автором. В 2010 году он экранизировал криминальный роман Харриса "Призрак" ("The Ghost Writer"). Эта работа режиссера была удостоена премии "Сезар" - высшей кинематографической награды Франции.
Режиссер уже давно планировал поставить фильм о деле французского офицера Альфреда Дрейфуса, обвиненного на ложных основаниях в шпионаже в пользу Германии. В своем романе "Офицер и шпион" (An Officer and a Spy) Роберт Харрис отстаивает точку зрения начальника французской разведки Жоржа Пикара, установившего невиновность капитана. Пикару удалось разоблачить настоящего шпиона - майора Фердинанда Эстерхази, укрывшегося от правосудия в Англии.
Приговоренный в 1894 году к разжалованию и пожизненной каторге Дрейфус был помилован спустя четыре года после выступления в его защиту представителей французского общества, в том числе писателя Эмиля Золя. После освобождения и оправдания в судебных инстанциях он вернулся во французскую армию. Подполковник Дрейфус участвовал в Первой мировой войне.
Полански и Харрис решили поставить фильм в жанре триллера. Роль Дрейфуса поручена Луи Гаррелю. В роли Пикара зрители увидят Жана Дюжардена, прославившегося своей работой в картине "Артист" (The Artist, 2011). За эту роль Дюжарден был удостоен премии "Оскар". В картине также сыграет актриса Эмманюэль Сенье, супруга режиссера.