Բարսելոնայում տասնյակ ոստիկաններ են տուժել բողոքի ակցիաների ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կատալոնիայի ոստիկանության (Մոսսոս դ’Էսկադրա) շուրջ 30 աշխատակիցներ են տուժել հոկտեմբերի 1-ին Բարսելոնայում բողոքի ակցիաների մասնակիցների գործողությունների հետեւանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 2-ին ՏԱՍՍ-ի թղթակցին հայտնել են Մոսսոս դ’Էսկադրայում:
El Pais թերթի տեղեկատվության համաձայն՝ իրավակարգի շուրջ 20 պահապաններ վնասվածքներ են ստացել կատալոնյան խորհրդարանի շենքի մոտ, իրավապահ մարմինների մնացած աշխատակիցները հերթապահում Էին Բարելոնայում գլխավոր ոստիկանական վարչության մոտ:
Ներկայում տվյալներ չկան ձերբակալությունների վերաբերյալ: Ավելի վաղ ամբողջ Կատալոնիայում բողոքի ակցիաներ են անցկացվել տարածաշրջանի անկախության հանրաքվեի առաջին տարեդարձի առթիվ: Ցույցերին մասնակցել են Իսպանիայի կազմից ինքնավարության դուրս գալու կողմնակիցները: Երեկոյան Բարսելոնայում երթ Է անցկացվել հաջակցություն հանրահարցման արդյունքների, որին մասնակցել Է մոտավորապես 180 հազար մարդ: Ակցիան ավարտվել Է Կատալոնիայի խորհրդարանի մոտ: Այնտեղ մի խումբ բողոքավորներ կարողացել են ճեղքել ոստիկանների դիրքերը, ինչի հետեւանքով իրավակարգի պահապանների մի մասը ստիպված Է եղել ցուցարարներից պատսպարվել պալատի շենքում:
Բացի այդ, հանրահավաքի մասնակցները հավկիթներ, մետաղական բանկաներ, շշեր Էին նետում իրավապահ մարմինների աշխատակիցների վրա, հրկիզում Էին աղբամաններ: Բարսելոնայում գլխավոր ոստիկանական վարչության մոտ բողոքավորների գործողությունների հետեւանքով իրավապահներին հարկ Է եղել ուժ կիրառել ակցիաների մասնակիցների դեմ: 2017 թվականի հոկտեմբերի 1-ին Կատալոնիայում քվեարկություն Է անցկացվել Իսպանիայի կազմից դուրս գալու շուրջ: Դրան մասնակցել են ձայնի իրավունք ունեցող 5,31 մլն կատոլոնացիներից 2,28 միլիոնը, ընդ որում՝ հանրահարցման մասնակիցների 90,18 տոկոսը հանդես Է եկել անկախության օգտին: Մադրիդն ի սկզբանե այդ հանրաքվեն անօրինական Էր համարում:
Հոկտեմբերի 27-ին այդ տարածաշրջանի խորհրդարանը հաստատեց հանրապետության անկախության հռչակման բանաձեւը: Ի պատասխան, Սենատը (Իսպանիայի խորհրդարանի վերին պալատը) հավանություն տվեց թագավորության Սահմանադրության 155-րդ հոդվածը գործողության մեջ դնելու Մադրիդի խնդրանքին, որն ավելի վաղ երբեք չի կիրառվել, ինչը թույլ տվեց սահմանափակել տարածաշրջանի ինքնակառավարումը:

В ходе протестов в Барселоне пострадали около 30 полицейских
Около 30 сотрудников каталонской полиции (Моссос д'Эсквадра) пострадали в понедельник в результате действий участников акций протестов в Барселоне. Как передает Арменпресс, об этом корреспонденту ТАСС сообщили во вторник в Моссос д'Эсквадра.
По информации газеты El Pais, около 20 стражей порядка получили травмы из-за демонстрации у каталонского парламента, остальные сотрудники правоохранительных органов дежурили у главного полицейского управления в Барселоне. Данных о задержаниях к настоящему моменту не приводится.
Ранее по всей Каталонии прошли акции протеста по случаю первой годовщины референдума о независимости региона. В демонстрациях участвовали сторонники выхода автономии из состава Испании. Вечером в Барселоне состоялось шествие в поддержку итогов плебисцита, в котором приняло участие около 180 тыс. человек.
Акция завершилась у парламента Каталонии. Там группа протестующих смогла прорвать полицейский кордон, в результате части стражей порядка пришлось укрыться от демонстрантов в здании палаты.
Кроме того, участники митинга бросали в сотрудников правоохранительных органов яйца, жестяные банки, бутылки, поджигали мусорные баки. В результате действий протестующих у главного полицейского управления в Барселоне, правоохранителям пришлось применить силу против участников акций.
1 октября 2017 года в Каталонии прошло голосование по вопросу о выходе из состава Испании. В нем приняли участие 2,28 млн из 5,31 млн имевших право голоса каталонцев, при этом 90,18% участников плебисцита высказались за независимость. Мадрид изначально считал этот референдум нелегитимным.