Արցախի Բերձոր և Ֆրանսիայի Արֆորվիլ քաղաքների միջև վերաստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիրը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սեպտեմբերի 25-ին Արցախի Հանրապետության Բերձոր և Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքների միջև վերաստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիրը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Բերձոր քաղաքի անունից հռչակագիրը ստորագրել է քաղաքապետի պաշտոնակատար Անահիտ Չարչյանը, իսկ Ալֆորվիլ քաղաքի անունից՝ քաղաքապետ Միշել Ժերշինովիչը։ Հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել Բերձոր քաղաքում, որին ներկա էին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը, Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի անդամ Լյուկ Կարվունասը։
Հռչակագրում, մասնավորապես, նշվում է, որ հիմք ընդունելով Մարդու իրավունքների մասին համընդհանուր հռչակագրում ամրագրված ազատության և ժողովրդավարական արժեքների բացարձակ կարևորությունը և ընդգծելով ժողովուրդների միջև երկխոսությանը նպաստելու և Հարավային Կովկասում վերջնական խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությունը՝ կողմերը վերահաստատում են իրենց հանձնառությունը՝ ամրապնդել երկու քաղաքների միջև գոյություն ունեցող բարեկամական կապերը։ Հռչակագրի նպատակն է գործընկեր քաղաքների միջև կրթության, մշակույթի, սպորտի, առևտրի և տեղական ինքնակառավարման ոլորտներում համագործակցության խթանումն ու գործնական ծրագրերի իրականացումը։
Արցախի Հանրապետության Բերձոր և Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքների միջև  բարեկամության հռչակագիրը նախաստորագրվել էր 2017 թ. նոյեմբերի 20-ին։

Declaration of Friendship resigned between Berdzor of Artsakh and Alfortville of France
YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. Declaration of Friendship was resigned between Berdzor town of Artsakh and Alfortville town of France on September 25.
As ARMENPRESS was informed from the press service of MFA Artsakh, on behalf of Berdzor, the Declaration was signed by Acting Mayor Anahit Charchyan and on behalf of Alforville - Mayor Michel Gerchinovitz. The signing ceremony took place in the town of Berdzor. Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian and Member of the National Assembly of France, member of the France-Artsakh Friendship Circle Luc Carvounas were present at the ceremony.
The Declaration, in particular, states that basing on the utmost importance of the democratic values and freedoms enshrined in the Universal Declaration of Human Rights and stressing the need to promote dialogue between peoples and to establish lasting peace in the South Caucasus, the sides reaffirm their commitment to strengthen the existing friendly relations between the two towns. The Declaration is aimed at promoting cooperation between the twin towns in the spheres of education, culture, sports, trade and local self-government and at implementing practical programs.
The Declaration of Friendship between the towns of Berdzor of the Republic of Artsakh and Alfortville of France was initially signed on November 20, 2017.