Լիդիա Ֆեդոսեեւա-Շուկշինան նշում Է 80-ամյա հոբելյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս դերասանուհի Լիդիա Ֆեդոսեեւա-Շուկշինան սեպտեմբերի 25-ին նշում Է 80-ամյա հոբելյանը: Այդ կապակցությամբ դերասանուհուն շնորհավորել Է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ նշելով նրա տաղանդը, վարպետությունն ու նվիրածությունը մասնագիտությանը: Շնորհավորական հեռագրի տեքստը սեպտեմբերի 25-ին հրապարակվել Է Կրեմլի կայքում: Պետության ղեկավարն առողջություն, ներշնչանք եւ հաջողություններ Է մաղթել արտիստուհուն: Լիդիա Նիկոլաեւնա Ֆեդոսեեւան ծնվել Է 1938 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Լենինգրադում: 1964 թվականին ավարտել Է Մոսկվայի Կինեմատոգրաֆիայի համամիութենական պետական ինստիտուտը (ներկայում՝ Ս.Ա.Գերասիմովի անվան կինեմատոգրաֆիայի համառուսաստանյան պետական ինստիտուտ): Կինոյում դեբյուտել Է՝ Էպիզոդիկ դեր կատարելով Վլադիմիր Վենգերովի «Երկու կապիտան» ֆիլմում (1955 թ.): Նրան հաջողություն բերեց ուսանողուհի Տանյայի դերը Վասիլի Օրդինսկու «Հասակակիցները» մելոդրամայում (1959 թ.):
Նրա մյուս կինոաշխատանքների թվում են՝ մադամ Գրիցացուեւան՝ «12 աթոռ» կատակերգությունում, Վերա Վասիլեւնա Լավոչկինան՝ «Դուք երազում Էլ չեք տեսել…» դրամայում, Ամալյա ֆոն Շպիլցեն՝ «Պետերբուգյան գաղտնիքներ» սերիալում եւ ուրիշներ: Ընդհանուր առմամբ դերասանուհին նկարահանվել Է 80-ից ավելի ֆիլմերում ու սերիալներում:
1967 թվականին նա ամուսնացել Է դերասան եւ գրող Վասիլի Շուկշինի հետ: Նկարահանվել Է նրա մի քանի ֆիլմերում, այդ թվում՝ «Տարօրինակ մարդիկ» եւ «Կարմիր բռինչ» դրամաներում: 1974 թվականից՝ Վասիլի Շուկշինի մահվանից հետո, կրում Է Ֆեդոսեեւա-Շուկշինա ազգանունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Путин поздравил Лидию Федосееву-Шукшину с юбилеем
Президент России Владимир Путин поздравил российскую актрису Лидию Федосееву-Шукшину с юбилеем, отметив ее талант, мастерство и преданность профессии. Текст поздравительной телеграммы опубликован во вторник на сайте Кремля.
"Вы обогатили отечественный кинематограф яркими, незабываемыми работами, каждая из которых - свидетельство вашего большого таланта, мастерства, широты души и творческой щедрости, искренней, безграничной любви к избранному делу", - говорится в поздравлении президента.
Глава государства пожелал актрисе здоровья, вдохновения и успехов,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Лидия Николаевна Федосеева родилась 25 сентября 1938 года в Ленинграде. В 1964 году окончила в Москве Всесоюзный государственный институт кинематографии (ныне - Всероссийский государственный институт кинематографии им. С. А. Герасимова). Дебютировала в кино, исполнив эпизодическую роль в фильме Владимира Венгерова "Два капитана" по роману Вениамина Каверина (1955). Успех ей принесла роль студентки Тани в мелодраме Василия Ордынского "Сверстницы" (1959).
Среди других ее киноработ - мадам Грицацуева в комедии "12 стульев", Вера Васильевна Лавочкина в драме "Вам и не снилось…", Амалия фон Шпильце в сериале "Петербургские тайны" и др. В общей сложности актриса снялась в более чем 80 фильмах и сериалах.
В 1967 году она вышла замуж за актера и писателя Василия Шукшина. Снялась в трех его фильмах: драмах "Странные люди" и "Калина красная", а также в комедии "Печки-лавочки". С 1974 года, после смерти Василия Шукшина, носит фамилию Федосеева-Шукшина.