Սերբ նկարչուհի Մարինա Աբրամովիչը հարձակման Է ենթարկվել Ֆլորենցիայում իր ցուցահանդեսի ժամանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նկարչուհի Մարինա Աբրամովիչը հարձակման Է ենթարկվել Ֆլորենցիայի Palazzo Strozzi թանգարանում կազմակերպված իր ցուցահանդեսի ժամանակ: Մի տղամարդ մոտ Է վազել նկարչուհուն եւ գլխին հարվածել նրա իսկ դիմանկարով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է «Կորիերե դե լա սերա» թերթը:
Ոստիկանությունը ձերբակալել Է հարձակվողին, որը, ինչպես պարզվել Է, Չեխիայի 51-ամյա քաղաքացի Է: Թանգարանի տնօրեն Արթուրո Գալանսինոյի խոսքով, Աբրամովիչը՝ սերբ հայտնի նկարչուհին, հարձակման հետեւանքով չի տուժել: Տղամարդու ձերբակալումը նկարահանվել Է տեսանյութով:
Միջադեպը տեղի Է ունեցել այն պահին, երբ Մարինա Աբրամովիչը հեռանում Էր ցուցահանդեսից: Նրա խոսքով՝ թանգարանում կային շատ մարդիկ, որոնք ցանկանում Էին ստանալ իր ինքնագիրը կամ պարզապես շփվել, եւ երբ տղամարդը մոտեցել Է իրեն, նա ոչ մի ագրեսիա չի սպասել նրանից եւ ժպտացել Է նրան:
«Հանկարծակի նա կտրուկ հարվածեց նկարով, նկարը պատռվեց, եւ ես հայտնվեցի շրջանակի ներսում: Ամեն ինչ շատ արագ տեղի ունեցավ»,- պատմել Է նկարչուհին: Միջադեպից հետո նա հարցրել Է տղամարդուն, թե ինչու նա դա արեց: Վերջինս պատասխանել Է, որ նկարչուհու վրա հարձակվել Է «հանուն արվեստի»: Ենթադրվում Է, որ Աբրամովիչի դիմանկարն արել Էր հենց հարձակվողը: Մարինա Աբրամովիչը, որն այժմ 71 տարեկան Է, հայտնի Է որպես նկարիչ, որն աշխատում Է պերֆոմանսի ժանրում:

Художницу Марину Абрамович ударили картиной по голове. На картине - сама Абрамович
Художница Марина Абрамович подверглась нападению на собственной выставке в музее Palazzo Strozzi во Флоренции. Мужчина подбежал к художнице и ударил ее по голове картиной с ее же изображением, передает "Коррьере делла сера". Полиция задержала нападавшего, им оказался 51-летний гражданин Чехии. По словам директора музея Артуро Галансино, Абрамович, известная сербская художница в результате нападения не пострадала. Задержание мужчины было снято на видео.
Инцидент произошел в тот момент, когда Марина Абрамович покидала выставку. По ее словам, в музее было много людей, которые хотели получить ее автограф или просто пообщаться, и когда мужчина приблизился к ней, она не ожидала от него никакой агрессии и улыбнулась ему, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
"Внезапно он резко ударил портретом, картина порвалась, и я оказалась внутри рамы. Все произошло очень быстро", - рассказала художница. После инцидента она спросила у мужчины, зачем он это сделал. Он ответил, что напал на художницу "ради искусства". Предположительно, портрет Абрамович был написан самим нападавшим. Марина Абрамович, которой сейчас 71 год, известна как художник, работающий в жанре перформанса.