Չինաստանը ԱՀԿ-ին Է դիմել ամերիկյան նոր մաքսատուրքերի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունում քննություն Է նախաձեռնել 200 մլրդ դոլար ընդհանուր արժեքով չինական ներմուծվող ապրանքների մասքաստուրքեր սահմանելու ԱՄՆ-ի կառավարության որոշման պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ՉԺՀ-ի առեւտրի նախարարության՝ սեպտեմբերի 18-ի երեկոյան հրապարակված հաղորդագրության մեջ: «Սեպտեմբերի 18-ին Չինաստանը ԱՀԿ-ում քննություն Է նախաձեռնել ԱՄՆ-ի կողմից, առեւտրի վերաբերյալ 1974 թվականի ամերիկյան օրենքի 301-րդ հոդվածի հիման վրա, այդ երկրին 200 մլրդ դոլար ընդհանուր գումարի ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքերի սահմանման կապակցությամբ»,- նշվում Է գերատեսչության հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Է Չինաստանից ներմուծվող 200 մլրդ դոլար գումարի ապրանքների համար սեպտեմբերի 24-ից 10-տոկոսանոց մաքսատուրքերի սահմանման, ինչպես նաեւ 267 մլրդ դոլարի չափով հավելյալ մաքսատուրքեր սահմանելու մտադրության մասին, եթե ՉԺՀ-ն պատասխան միջոցներ ձեռնարկի: «Սակագները ուժի մեջ կմտնեն սեպտեմբերի 24-ին, մինչեւ տարեվերջ դրանք կպահպանվեն 10 տոկոս մակարդակի վրա: Հունվարի 1-ից սակագները կաճեն մինչեւ 25 տոկոս: Դեռ ավելին, եթե Չինաստանը պատասխան միջոցներ ձեռնարկի մեր ֆերմերների կամ արդյունաբերության այլ ճյուղերի դեմ, ապա մենք անհապաղ կսկսենք երրորդ փուլը՝ ներմուծման լրացուցիչ մաքսատուրքեր սահմանելով մոտավորապես 267 մլրդ դոլարի չափով»,-հայտարարել Է ԱՄՆ-ի նախագահը:
Թրամփը քանիցս հայտարարել Է, որ իրեն դուր չի գալիս ՉԺՀ-ի հետ առեւտրում առկա դեֆիցիտը: Այս տարվա հունիսի 15-ին նա հայտարարել Է, որ Չինաստանի կողմից ամերիկյան ինտելեկտուալ սեփականության եւ տեխնոլոգիաների հափշտակման, ինչպես նաեւ այն բանի կապակցությամբ, որ Պեկինը անարդարացի առեւտրական պրակտիկա Է կիրառում, ԱՄՆ-ը 25 տոկոսի չափով մաքսատուրքեր կսահմանի այդ երկրից ներմուծվող 50 մլրդ դոլար գումարի ապրանքների վրա: Դրանք սահմանվել են երկու մասով՝ 34 մլրդ դոլարի ու 16 մլրդ դոլարի չափով, եւ ուժի մեջ մտել համապատասխանաբար հուլիսի 6-ին եւ օգոստոսի 23-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Китай обратился в ВТО из-за новых американских пошлин
Китай инициировал разбирательство во Всемирной торговой организации (ВТО) из-за решения правительства США ввести пошлины на китайские импортные товары общей стоимостью $200 млрд. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в опубликованном во вторник вечером сообщении министерства коммерции КНР.
"18 сентября Китай инициировал разбирательство в ВТО в связи с введением США на основании 301-й статьи [американского закона о торговле 1974 года] пошлин в отношении поставляемых в эту страну товаров на общую сумму в $200 млрд", - говорится в заявлении ведомства.
С 24 сентября начинают действовать новые 10-процентные пошлины США в отношении китайских товаров стоимостью $200 млрд. Такое решение американского президента в понедельник огласила администрация Белого дома. По словам Дональда Трампа, в случае если Пекин предпримет ответные меры, Вашингтон прибегнет к дополнительному пакету повышенных тарифов в отношении продукции и услуг из КНР на $267 млрд.
15 июня этого года Трамп объявил, что, в связи с "кражей" Китаем американской интеллектуальной собственности и технологий, а также "несправедливой торговой практикой" китайской стороны, США введут пошлины в размере 25% на импортируемые из этой страны товары стоимостью $50 млрд. Подобные планы были реализованы в два этапа - 6 июля и 23 августа, на каждом из которых повышенные таможенные ставки начали действовать в отношении широкого перечня торговой номенклатуры из КНР на сумму $34 и $16 млрд соответственно.