Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Զոհրաբ Մնացականյանին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 17-ին ընդունել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից, խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի հետ հաճախակի հանդիպումները՝ արտաքին քաղաքական օրակարգի և առաջնահերթությունների հստակեցման համատեքստում: Այդ առումով, Աշոտ Ղուլյանն առանձնացրել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ միջազգային կառույցներում Արցախի Հանրապետության ներկայացման գործում:
Խոսելով ներկայիս մարտահրավերների և առաջադրված խնդիրների մասին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ  Արցախի հարցում  այժմ կարևորագույն խնդիրը անվտանգության և կարգավիճակի ապահովումն է:
Մտքեր են փոխանակվել երկուստեք փոխգործակցության, միջխորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացման և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի հեռանկարների վերաբերյալ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը, հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը և ԱՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Արմինե Ալեքսանյանը:

Artsakh’s Speaker of Parliament holds meeting with Armenian FM in Stepanakert
STEPANAKERT, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. Artsakh’s Speaker of Parliament Ashot Ghulyan has held a meeting with Armenia’s minister of foreign affairs Zohrab Mnatsakanyan in Stepanakert on September 17.
During the meeting the Speaker attached importance to frequent meetings with the Armenian FM in terms of clarifying the foreign policy agenda and priorities. In this context the Speaker pointed out the role of parliamentary diplomacy for the representation of Artsakh in international structures.
Speaking about the current challenges and tasks, FM Mnatsakanyan noted that the most important issue in the Artsakh matter now is safeguarding the existential security and security status of 150,000 people.
The sides discussed the activation of partnership and interparliamentary diplomacy, and addressed the NK conflict.