ԵԱՀԿ ԽՎ-ն կշարունակի աջակցել Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը. Ծերեթելին ամփոփել է այցը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Գեորգի Ծերեթելին, ամփոփելով Հայաստան կատարած երկօրյա այցը, ողջունել է երկրում ընտրական բարեփոխումներ իրականացնելուն ուղղված ջանքերը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ ԽՎ գրասենյակից, նա վերահաստատել է ԵԱՀԿ և ԽՎ հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանի շարունակական ժողովրդավարական զարգացմանը:
«Այս տարի Հայաստանում կառավարության դրամատիկ փոփոխությունից հետո հայկական քաղաքական համակարգը նոր փորձաշրջան է անցնում: Ուրախ եմ տեսնել միասին կառուցողական աշխատանք տանելու քաղաքական ուժերի պատրաստակամությունը, իսկ ընտրական գործընթացների ծրագրված բարեփոումների պարագայում լայն կոնսենսուսը կրկնակի կարևոր է: Այս գործընթացի ողջ պատասխանատվությունը Հայաստանի ժողովրդի ու իշխանությունների ձեռքում է»,- ասել է Ծերեթելին՝ նշելով, որ ԵԱՀԿ-ն ու Խորհրդարանական վեհաժողովը շարունակելու են աջակցել այդ գործընթացին հանուն լավագույն արդյունքի:
Այցի շրջանակում նա ԵԱՀԿ ԽՎ գլխավոր քարտուղար Ռոբերտո Մոնտելայի հետ հանդիպել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի, ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի, արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի, խորհրդարանական ուժերի, քաղաքական հասարակության ներկայացուցիչների, ինչպես նաև ԵՊՀ ուսանողների հետ:
Այցի շրջանակում քննարկվել են հարցերի լայն շրջանակ, ինչպես օրինակ տնտեսական զարգացումը, ընտրական բարեփոխումները, կաշառակերության դեմ պայքարը, տարածաշրջանային հարաբերություններն ու ԵԱՀԿ ներսում Հայաստանի աշխատանքը: Ծերեթելին վերահաստատել է Խորհրդարանական վեհաժողովի աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ու դրա համանախագահների աշխատանքին: Նա ընդգծել է, որ այս հարցում հստակ արդյունքներ ու առաջընթաց գրանցելու պատասխանատվությունն ընկնում է ներգրավված կողմերի քաղաքական ղեկավարության վրա:
«Ինքս լինելով Հարավային Կովկասի տարածաշրջանից, ես հասկանում եմ այն մարտահրավերներն ու զգայունությունները, որոնք ազդում են Հայաստանի վրա: Հուսով եմ, որ իշխանությունները կօգտագործեն ԵԱՀԿ ողջ գործիքակազմը, որը կառույցն առաջարկում է՝ օգնելու երկրին լիարժեքորեն բավարարել ժողովրդի ակնկալիքները»,- ասել է ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահը:
Տարածաշրջանում վեհաժողովի աշխատանքներին նպաստելու համար նա, ակնկալվում է, որ Հարավային Կովկասում առաջիկայում նշանակելու է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նոր հատուկ ներկայացուցիչ:

YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. Concluding a two-day visit to Armenia, OSCE Parliamentary Assembly President George Tsereteli (MP, Georgia) welcomed the ongoing efforts to implement electoral reforms in the country, urging broad political consensus for any changes to the electoral system, the OSCE PA said in a press release.
He reiterated the OSCE and the Parliamentary Assembly’s commitment to supporting Armenia’s continued democratic development. OSCE PA President Tsereteli and Secretary General Roberto Montella met with President Armen Sarkissian, Parliament President Ara Babloyan, Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan, parliamentary leaders, civil society representatives, members of the international community, as well as students and faculty from Yerevan State University.
“Following a dramatic change of government earlier this year, the Armenian political system has been put to a new test. I’m pleased to see a willingness for political forces to work together constructively, and with planned reforms to electoral processes, broad consensus is doubly important,” said President Tsereteli. “The responsibility for this process lies clearly in the hands of Armenia’s people and authorities, and the OSCE and the Parliamentary Assembly remain committed to supporting this process for the best possible outcome.”
In his first presidential visit since being elected to the position at the OSCE PA’s Annual Session in July this year, the President welcomed the opportunity to consult with colleagues in the Armenian parliament regarding their priority concerns within the OSCE. In his meetings with officials, President Tsereteli discussed a range of issues including economic development, electoral reform, anti-corruption efforts, regional relations, and Armenia’s work within the OSCE. He reiterated the OSCE PA’s support for the work of the OSCE Minsk Group and its Co-Chairs on Nagorno-Karabakh, but stressed that the ultimate responsibility on delivery of concrete results and progress lies with the political leaderships of the parties involved. “Coming from the South Caucasus region myself, I understand the challenges and sensitivities impacting Armenia. I hope that the authorities will make full use of the range of tools that the OSCE has to offer, to help the country fully live up to the expectations of its people,” said Tsereteli. Noting that both the OSCE Chairperson-in-Office, Enzo Moavero Milanesi and OSCE Secretary General Thomas Greminger have visited Armenia in recent months, the President stressed the strong commitment of the Organization to Armenia’s continued development.
To contribute to Assembly activities in the region, the President is expected to appoint a new Special Representative of the OSCE Parliamentary Assembly on the South Caucasus region. The President and Secretary General welcomed the active participation of Armenian parliamentarians in all OSCE PA activities. The OSCE PA will hold its annual Autumn Meeting from 3-6 October in Bishkek, Kyrgyzstan.