Apple-ն առցանց-պորտալ կստեղծի ոստիկանության հարցումների համար. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple ընկերությունը պլանավորում Է ստեղծել առցանց-պորտալ, որտեղ տարբեր երկրների իրավապահ մարմինները կկարողանան հարցումներ զետեղել օգտատերերի անձնական տվյալներն ստանալու համար: Այդ մասին սեպտեմբերի 7-ին հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով կորպորացիայի փոխնախագահ եւ գլխավոր իրավախորհրդատու Քեթրին Ադամսի նամակը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Reuters-ի տվյալներով՝ սեպտեմբերի 4-ի նամակում Ադամսը սենատոր Շելդոն Ուայթհաուզին պատմում Է նոր ծառայության մասին: Իրավախորհրդատուի խոսքով՝ պորտալը պլանավորում են գործարկել մինչեւ այս տարվա վերջը: Պորտալը հասանելի կլինի ամբողջ աշխարհում: Ինչպես նշում Է գործակալությունը, ավելի վաղ իրավապահներն հարցումներն Apple-ին ուղարկում Էին Էլեկտրոնային փոստով: Միայն անցյալ տարվա ընթացքում ընկերությունը ոստիկանությունից ստացել Է 14 հազար հարցում:
Շտապ հարցումների մշակման համար պահանջվել Է մոտավորապես 20 րոպե: Նամակում նաեւ ասվում Է, որ ԱՄՆ-ի մոտավորապես հազար ոստիկաններ արդեն նոր ծառայությունից օգտվլու ուսուցում են անցել: Ընկերությունում հրաժարվել են մեկնաբանել պորտալի ստեղծման վերաբերյալ տեղեկատվությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Reuters: Apple создаст онлайн-портал для запросов полиции
Компания Apple планирует создать онлайн-портал, где правоохранительные органы разных стран смогут размещать запросы на получение персональных данных пользователей. Как передает Арменпресс, об этом в пятницу сообщило агентство Reuters со ссылкой на письмо вице-президента и главного юрисконсульта корпорации Кэтрин Адамс.
По данным Reuters, в письме от 4 сентября Адамс рассказывает о новом сервисе сенатору Шелдону Уайтхаузу. По словам юрисконсульта, портал планируют запустить к концу этого года. Портал будет доступен во всем мире.
Как отмечает агентство, ранее правоохранители направляли запросы Apple по электронной почте. Лишь за прошлый год компания получила от полиции 14 тыс. заявок. На обработку срочных запросов уходило около 20 минут.
В письме также говорится, что около тысячи полицейских в США уже прошли обучение использованию нового сервиса.