Արցախի արտաքին գործերի նախարարն ընդունել է Եվրախորհրդարանի պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն օգոստոսի 29-ին ընդունել է Եվրախորհրադարանի պատվիրակությանը՝ Մարտին Զոնեբորնի գլխավորությամբ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերում էին Արցախի և Եվրախորհրդարանի միջև համագործակցությանը՝ ուղղված հանրապետությունում ժողովրդավարական ինստիտուտների հետագա ամրապնդմանը։ Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ Արցախի Հանրապետության հետ Եվրախորհրդարանի համագործակցությունը կարևոր ներդրում կունենա տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման գործում՝ ցուցադրելով Արցախի մեկուսացումը՝ որպես ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միջոց օգտագործելու Ադրբեջանի քաղաքականության անընդունելիությունը։
Հյուրերի խնդրանքով Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, մասնավորապես՝ ընդգծելով Արցախի միջազգային ճանաչումն ու ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը, որը պետք է հիմնված լինի Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի վրա։
Անդրադառնալով հանրապետությունում պետականաշինության գործընթացին՝ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է Արցախի Հանրապետության ժողովրդի և իշխանությունների հավատարմությունը անկախ պետականության ամրապնդմանը՝ հիմնված ժողովրդավարական արժեքների և սկզբունքների վրա։
Հանդիպման մասնակիցներն ընդգծել են նման այցերի կարևորությունն Արցախի Հանրապետության և եվրոպական կառույցների միջև համագործակցության զարգացման և ընդլայնման գործում։
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև «Հայ Դատի» Եվրոպայի հանձնախմբի նախագահ Կասպար Կարամպետյանը և «Հայ Դատի» եվրոպական գրասենյակի գործադիր տնօրեն Հեղինե Էվինյանը։

Artsakh FM meets delegation of European Parliament in Stepanakert
YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) Masis Mayilian held a meeting today with the delegation of the European Parliament headed by MEP Martin Sonneborn, the foreign ministry of Artsakh said.
During the meeting, the sides discussed the issues of cooperation between Artsakh and the European Parliament aimed at the further consolidation of the democratic institutions in the Republic. The Foreign Minister expressed his confidence that the cooperation of the European Parliament with the Republic of Artsakh would become an important contribution to the strengthening of peace and stability in the region, demonstrating the unacceptability of Azerbaijan's policy of isolating Artsakh as a means for resolving the Azerbaijan-Karabakh conflict.
At the request of the guests, Masis Mayilian briefed on the priorities of the foreign policy of Artsakh, in particular, on the steps aimed at achieving progress in the processes of international recognition of Artsakh and peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, based on the fact of realization of the right to self-determination by the people of Artsakh.
Touching upon the state-building process in the Republic, the Foreign Minister stressed the adherence of the people and authorities of the Republic of Artsakh to the strengthening of the independent statehood, based on democratic values and principles.
The meeting participants emphasized the importance of such visits for the further development and expansion of cooperation between the Republic of Artsakh and European structures. Chairman of the European Armenian Federation for Justice and Democracy Kaspar Karampetian and Executive Director of the Federation Heghine Evinyan also participated in the meeting.