Ինդոնեզիայի Լոմբոկ կղզու գրեթե կես միլիոն բնակիչներ լքել են տները ստորգետնյա ցնցումների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինդոնեզիայի իշխանությունները եւ հումանիտար կազմակերպությունները մոբիլիզացնում են ուժերը Լոմբոկ կղզու շրջանում հերթական երկրաշարժի հետեւանքով տուժածներին օգնություն ցույց տալու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 21-ին հայտնել Է Սինգապուրի The Straits Times հրատարակությունը:
Վերջին տվյալներով՝ օգոստոսի 19-ին Լոմբոկ կղզում տեղի ունեցած նոր երկրաշարժն առնվազն 10 մարդու կյանք Է խլել: Դրա հետ մեկտեղ, ինչպես լրագրողներին հայտարարել Է Արտակարգ իրավիճակների գործակալության ներկայացուցիչը, «զոհերի թիվը շարունակում Է աճել, հետցնցումները շարունակվում են»:
Արտակարգ ծառայություններում մտահոգված են, որ պահպանվում Է պարենի, խմելու ջրի եւ պատսպարանների պակասն ավելի քան 430 հազար անձանց համար, որոնք հարկադրված են եղել լքելու իրենց տները: The Straits Times-ի տվյալներով՝ այդ շրջանում ավերված օբյեկտների վերականգնման արժեքը կկազմի շուրջ 480 միլիոն դոլար: Զանգվածային լրատվամիջոցները հիշեցնում են, որ հուլիսի 29-ին եւ օգոստոսի 5-ին Լոմբոկում տեղի են ունեցել ուժգին երկրաշարժեր, ընդ որում օգոստոսի 5-ի երկրաշարժը հանգեցրել Է շուրջ 480 մարդու մահվան, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Почти полмиллиона жителей острова в Индонезии покинули дома из-за подземных толчков
Власти и гуманитарные организации Индонезии мобилизуют силы для оказания помощи пострадавшим в результате очередного землетрясения в районе острова Ломбок, как передает Арменпресс, об этом сообщает во вторник сингапурское издание The Straits Times.
По последним данным, новое землетрясение на Ломбоке в воскресенье унесло жизни не менее 10 человек. Вместе с тем, как заявил журналистам представитель Агентства по чрезвычайным ситуациям, "число жертв продолжает расти, афтершоки продолжаются".
В экстренных службах озабочены тем, что сохраняется нехватка продовольствия, питьевой воды и укрытий для более чем 430 тыс. лиц, вынужденных покинуть свои дома. По данным The Straits Times, стоимость восстановления разрушенных объектов в этом регионе составит около $480 млн.
СМИ напоминают, что 29 июля и 5 августа на Ломбоке также происходили сильные землетрясения, причем землетрясение 5 августа привело к гибели примерно 480 человек.