Թբիլիսիում ռուսական այցագրային կենտրոն Է բացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օգոստոսի 17-ի առավոտյան Թբիլիսիում աշխատանքն Է սկսել ռուսական այցագրային կենտրոնը: Ինչպես հայտնել են Թբիլիսիում Շվեյցարիայի դեսպանատանն առընթեր գործող Վրաստանում ՌԴ-ի շահերի սեկցիայում, կենտրոնն ընդունելու Է այդ երկրի եւ այլ պետությունների քաղաքացիների եւ առանց քաղաքացիության անձանց դիմումները, որոնք այցագրեր են խնդրում Ռուսաստան մեկնելու համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ռուսական այցագրային կենտրոնում հարմարավետ պայմաններ են ստեղծված փաստաթղթերի հանձնման համար, դիմումնատուներին սպասարկում Է 16 ընդունող պատուհան, որոնք կոչված են դյուրացնելու գործընթացը: Տվյալների մշակումից հետո փաստաթղթերը կենտրոնից կուղարկվեն Թբիլիսիում Շվեյցարիայի դեսպանատանն առընթեր Վրաստանում ՌԴ-ի շահերի սեկցիա»,-լրագրողներին պարզաբանել են նոր հիմնարկության աշխատակիցները:
Մեկնաբանելով կենտրոնի բացումը՝ Վրաստանի վարչապետի՝ ՌԴ-ի հետ փոխհարաբերությունների հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն թբիլիսյան Maestro հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հույս Է հայտնել, որ այդ կենտրոնի աշխատանքը «կբարելավվի քաղաքացիների այցագրային եւ հյուպատոսական սպասարկման որակը»:
Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն ակնկալում Է, որ կենտրոնը երկրի քաղաքացիներին հավելյալ հարմարավետություն կապահովի Է հյուպատոսական ծառայություններ ստանալիս, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Тбилиси открылся российский визовый центр
Российский визовый центр (РВЦ) начал работу в столице Грузии утром в пятницу. Как сообщили в действующей при посольстве Швейцарии в Тбилиси секции интересов РФ в Грузии, центр будет принимать заявления от граждан этой страны и других государств и лиц без гражданства, обращающихся за визами для въезда в Россию, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Сотрудники РВЦ официально уполномочены принимать, обрабатывать и передавать для рассмотрения в секцию интересов РФ в Грузии документы на выдачу всех категорий виз от физических лиц и организаций, выдавать паспорта с готовыми визами и оказывать иные услуги, рассказали в секции.
"В РВЦ созданы комфортные условия для подачи документов, заявителей обслуживают 16 приемных окон, призванные облегчит процесс. После обработки данных заявителей документы будут пересылаться из РВЦ в секцию интересов РФ в Грузии при посольстве Швейцарии в Тбилиси", - пояснили журналистам сотрудники нового учреждения.
Комментируя открытие РВЦ, специальный представитель премьер-министра Грузии по взаимоотношениям с РФ Зураб Абашидзе в интервью тбилисской телекомпании Maestro выразил надежду на то, что работа этого центра "улучшит качество визового и консульского обслуживания граждан".
Премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе рассчитывает, что центр обеспечит гражданам страны дополнительный комфорт при получении консульских услуг.