«ԳՁՕ-ների կենսաանվտանգության մասին» օրենքի նախագիծը շուտով կներկայացվի հանրային քննարկման
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարությունում օգոստոսի 16-ին տեղի է ունեցել ՀՀ-ում գենետիկորեն ձևափոխված օրգանիզմներերի (ԳՁՕ) գործածության կենսաանվտանգության ապահովման նպատակով ստեղծված աշխատանքային խմբի հերթական նիստը, որին մասնակցել են ՀՀ գյուղատնտեսության, բնապահպանության, առողջապահության նախարարությունների, ոլորտի հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, գիտնականներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ողջունելով  աշխատանքային խմբի անդամներին՝ գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանը վերահաստատել է, որ   ԳՁՕ-ների  գործածության կարգավորումը խիստ կարևոր և առաջնահերթ խնդիր է նախարարության համար և գտնվում է մեր ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում։
«Մեր երկիրը սակավահող է, հետևաբար մեր գյուղատնտեսության ապագան օրգանական, բարձրարժեք գյուղատնտեսությունն է»,- շեշտել է նախարարը։
Գյուղատնտեսության փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանը նշել է, որ աշխատանքային խումբը մեծածավալ աշխատանք է իրականացրել սկսած անցյալ տարվա նոյեմբեր ամսից, մասնավորապես մշակվել է «ԳՁՕ-ների կենսաանվտանգության մասին» օրենքի և դրանից բխող հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծերի փաթեթ։
Փոխնախարարը հորդորել է հնարավորինս սեղմ ժամկետում՝ 5 օրվա ընթացքում գրավոր ներկայացնել առաջարկություններ և դիտողություններ նախագիծը լրամշակելու և վերջնական տեսքի բերելու համար, որից հետո այն կներկայացվի հանրային քննարկման։

Проект «Закона о биологической безвредности ГМО» скоро будет представлен на общественное обсуждение
В Министерстве сельского хозяйства Армении 16-го августа состоялось очередное заседание рабочей группы по вопросам биологической безвредности ГМО, в составе представителей различных отраслей, общественных организаций, ученых и пр. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства сельского хозяйства Армении.
Приветствуя собравшихся, министр сельского хозяйства Армении Артур Хачатрян подтвердил, что вопрос ГМО находится в центре внимания  Министерства сельского хозяйства Армении.
«Наша страна небогата землями, и будущее сельского хозяйства Армении – в органическомм, высококачетсвенном земледелии»,- сказал он.
Замминистра сельского хозяйства Армении Гарник Петросян представил проделанную рабочей группой работу, начиная с ноября прошлого года, в частности, разработку проекта «Закона о биологической безвредности ГМО».
Замминистра сельского хозяйства Армении Гарник Петросян призвал всех в 5-дневный срок представить свои предложения и замечания с тем, чтобы проект «Закона о биологической безвредности ГМО» был представлен на общественное обсуждение.