ԿԲ խորհուրդն անփոփոխ է թողել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2018 թ. օգոստոսի 14-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ 6.0%: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Կենտրոնական բանկի հասարակյության հետ կապերի ծառայությունից, 2018 թ. հուլիսին արձանագրվել է 1.2% գնանկում՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա 2.6% գնանկման դիմաց, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճը որոշակիորեն ավելացել է՝ ամսվա վերջին կազմելով 2.3%: Միևնույն ժամանակ բնականոն գնաճը հուլիսին փոքր-ինչ նվազել է՝ դեռևս պահպանվելով համեմատաբար բարձր մակարդակում: ԿԲ խորհուրդը գնահատում է, որ առաջիկա ամիսներին 12-ամսյա գնաճը կմոտենա նպատակային ցուցանիշին՝ տատանվելով թույլատրելի միջակայքի ստորին հատվածի շրջանակներում։
Արտաքին հատվածում շարունակվել են համաշխարհային տնտեսության աճի միտումները, իսկ հիմնական ապրանքների միջազգային շուկաներում արձանագրվել են դրան համադրելի գնաճային զարգացումներ: ԿԲ խորհրդի գնահատմամբ, տարածաշրջանի մի շարք երկրներում ԱՄՆ առևտրային սահմանափակումների և պատժամիջոցների կիրառման ներքո դիտվել է ֆինանսական շուկաների տատանողականության աճ, ինչը ներկայումս ՀՀ ֆինանսական շուկաների համար զգալի ռիսկեր չի պարունակում, սակայն ցանկացած ռիսկի դրսևորման պարագայում ԿԲ-ն կարձագանքի համարժեքորեն:
Խորհուրդն արձանագրում է, որ 2018 թ. հունիսին վերամշակող արդյունաբերության և գյուղատնտեսության աճի արագացման շնորհիվ տնտեսական ակտիվությունը վերականգնվել է՝ երկրորդ եռամսյակի սկզբում գրանցված դանդաղումից հետո: ԿԲ խորհուրդը գնահատում է, որ առաջիկայում համախառն պահանաջարկը աստիճանաբար կթուլանա` պայմանավորված  հարկաբյուջետային քաղաքականության զսպող ընթացքով, ինչն արտահայտվում է նախատեսվածի համեմատ ծախսերի զգալի տնտեսումներով:
Հաշվի առնելով ակնկալվող զարգացումները՝ ներքին պահանջարկի դանդաղումը և արտաքին աշխարհի թույլ գնաճային միջավայրը, ԿԲ Խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում պահպանել խթանող դրամավարկային պայմանները՝ անփոփոխ թողնելով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի գործող մակարդակը: Միևնույն ժամանակ, կանխատեսվող մակրոտնտեսական զարգացումների և նշված ռիսկերի բացակայության պարագայում, գնաճի նպատակի իրագործման տեսանկյունից Խորհուրդը կարևոր է համարում խթանող դրամավարկային միջավայրի պահպանումը նաև առաջիկա ժամանակահատվածում՝ միջնաժամկետ հատվածում դրա աստիճանական չեզոքացման պայմանով: Արդյունքում ակնկալվում է, որ գնաճը կպահպանվի տատանումների թույլատրելի միջակայքի ստորին հատվածում՝ կանխատեսվող հորիզոնի վերջում կայունանալով նպատակային 4% ցուցանիշի շուրջ:
Տնտեսական զարգացման հեռանկարներից և գնաճի վերականգնման հետագծից շեղման ռիսկերի դրսևորման պարագայում ԿԲ-ն համապատասխանորեն կճշգրտի դրամավարկային քաղաքականության ուղղությունները՝ ապահովելով գների կայունությունը:
Տոկոսադրույքի մակարդակի որոշման հիմքում ընկած մանրամասն տեղեկատվությանը կարող եք ծանոթանալ մինչև 2018 թ. օգոստոսի 28-ը հրապարակվելիք Գնաճի հաշվետվությունում (Դրամավարկային քաղաքականության 2018թ. երրորդ եռամսյակի ծրագրում):

Совет ЦБ Армении оставил неизменной ставку рефинансирования
На заседании Совета Центрального банка, состоявшегося 14-го августа 2018 года, было принято решение оставить неизменной ставку рефинансирования, установив ее на уровне 6,0%. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба ЦБ Армении.
По сведениям ЦБ Армении, дефляция в июле составила 1.2%, что, по сравнению с прошлогодними 2.6%, прибавляет 12-месячную инфляцию до  2.3% к концу месяца. В то же время, наблюдается снижение темпов инфляции, и, с учетом текущих инфляционных развитий, Совет ЦБ Армении считает, что поведение инфляции соответствует запланированному сценарию.
Перспективы мирового экономического роста во внешнем секторе продолжают медленно улучшаться,  на основных международных рынках наблюдаются соответствующие инфляционные развития. По оценкам Совета ЦБ Армении, в условиях санкций и торговых ограниченой в ряде стран региона, наблюдается волатильный рост финансовых рынков, что не представляет на данный момент ощутимого риска для Армении. При обнаружении таковых рисков ЦБ Армении отреагирует незамедлительно.
Совет ЦБ зафиксировал, что в июне  2018 года темпы высокого роста экономической активности восстановились, что обусловлено высоким ростом в сферах обрабатывающей промышленности и сельского хозяйства, после замедления темпов в начале второго квартала.
Совет ЦБ зафиксировал, что валовой спрос будет падать, в связи со сдерживающей налогово-бюджетной политикой, что выражается в значительной экономии расходов.
Учитывая вышеизложенное, а также осуществление более сдерживающей, чем ожидалось, налогово-бюджетной политики, Совет ЦБ считает целесообразным сохранить расширяющие денежно-кредитные условия, оставив ставку рефинансирования неизменной в условиях роста мировых проценных ставок. Вместе с этим Совет считает, что несмотря на низкую инфляционную среду, в среднесрочном отрезке пока сохраняется необходимость постепенной нейтрализации стимулирующих денежно-кредитных условий для достижения целевого уровня инфляции. В результате ожидается, что инфляция в ближайшие месяцы сохранится на низком уровне, сформировавшись во втором полугодии в допустимом интервале колебаний, и в среднесрочном отрезке закрепится вблизи 4%-го целевого уровня.
В случае проявления рисков отклонения от перспектив экономического развития и от траектории восстановления инфляции, ЦБ внесет соответствующие корректировки в направления денежно-кредитной политики для обеспечения стабильности цен.