Կառավարությունում տեղի է ունեցել քննարկում ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ
Կառավարությունում տեղի է ունեցել քննարկում ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից Հայաստանում
իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունում  տեղի է ունեցել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի վերաբերյալ հանդիպում-քննարկում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, հանդիպմանը մասնակցել են առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը, ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերը, ՀՀ բոլոր նախարարությունների, ինչպես նաև այլ շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչները:
Ողջույնի խոսքում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը կարևորել է Հայաստանի կառավարության համագործակցությունը ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հետ, որը բացի ֆինանսական աջակցությունից իր փորձի և կարողությունների վրա հիմնվելով ճիշտ խորհուրդներ է տալիս առանցքային ոլորտներում զարգացումն ապահովելու ուղղությամբ: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ՄԶԳ ծրագրերի իրականացումը երկրի զարգացման համար կարևորագույն ոլորտներում՝ ընդգծելով, որ համատեղ իրականացվող ծրագրերի նպատակները համահունչ են Հայաստանի զարգացման տեսլականի հետ: Փոխվարչապետը կարևորել է նմանատիպ հանդիպումների կազմակերպումը, որն առիթ է ստեղծում քննարկել համատեղ ապագա անելիքները, մտքեր փոխանակել համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ:
Դեսպան Ռիչարդ Միլսը շնորհակալություն է հայտնել կառավարությունում նման ձևաչափով հանդիպում կազմակերպելու համար, խոսել Հայաստանում ԱՄՆ ՄԶԳ 25 տարվա գործունեության և կառավարության հետ համագործակցության մասին: Ռիչարդ Միլսը նշել է. «Հայաստանը կարող է հպարտանալ, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի գործունեությունն այստեղ մարդասիրական օգնությունից վերաուղղորդվել է դեպի առևտրի խթանում և պատշաճ կառավարում: Սա օգնում է տնտեսական աճին և օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը՝ երկարաժամկետ հեռանկարում հանգեցնելով կենսապայմանների և կենսամակարդակի բարելավման: Մեր գործընկերների հետ մեկտեղ մենք կերտում ենք մի այնպիսի ապագա, որը երկուստեք շահավետ է մեր ժողովուրդների համար»:
Միջոցառման ընթացքում ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերը ներկայացրել է կազմակերպության ընդհանուր գործունեությունը, նպատակները և հիմնական սկզբունքները, ինչպես նաև խոսել կազմակերպության կողմից Հայաստանում իրականացված ծրագրերի ու դրանց արդյունքում տեղի ունեցած բարեփոխումների մասին: Այնուհետև հանդիպման մասնակիցները մտքեր են փոխանակել տարբեր ոլորտներում առկա խնդիրների ու դրանց լուծման ուղղությամբ ԱՄՆ ՄԶԳ հետ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունների շուրջ:

Government holds discussion on USAID programs in Armenia
YEREVAN, AUGUST 10, ARMENPRESS. Meeting-discussion was held in the Armenian government over the USAID programs being implemented in Armenia, the government told Armenpress.
The meeting was attended by first deputy prime minister Ararat Mirzoyan, deputy PM Mher Grigoryan, US Ambassador to Armenia Richard Mills, USIAD Armenia Mission director Deborah Grieser, as well as representatives of the ministries and other concerned agencies.
In his welcoming remarks deputy PM Mher Grigoryan attached importance to the cooperation of the Armenian government with the USAID, which, in addition to financial support, also provides right consulting for ensuring development in key sectors based on its experience and capacities. The deputy PM highly appreciated the implementation of the USAID programs in key sectors of Armenia, stating that the goals of the ongoing joint programs are in accordance with Armenia’s development vision. He attached importance to holding similar meetings which enables to discuss the future joint actions, exchange views on the implementation of new joint programs.
US Ambassador Richard Mills thanked for hosting such meeting in the government, as well as talked about the USAID’s 25-year activity in Armenia and the cooperation with the government. “Armenia can be proud of the fact that the USAID’s activity has been shifted from the humanitarian aid to the promotion of trade and proper governance. This contributes to the economic growth and attraction of foreign investments, by leading to improvement of living conditions in the long-term prospect. Together with our partners we are building a future that is beneficial for both peoples”, the Ambassador said.
During the meeting USAID Armenia Mission director Deborah Grieser introduced the agency’s overall activity, goals and main principles, as well as the ongoing programs in Armenia and the reforms based on these programs.
Thereafter, the meeting participants exchanged views on the issues existing in different areas and the opportunities to implement joint programs with the USAID aimed at solving them.