Կալիֆոռնիայի հյուսիսում հրդեհները մարդկային նոր կյանքեր են խլում. ABC
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիայի նահանգի հյուսիսում բնական հրդեհները հանգեցրել են ստաժոր-Էլեկտրիկի մահվան: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ABC հեռուստաընկերությունը՝ վկայակոչելով Pacific Gas and Electric Էներգետիկական ընկերությունը: Այդ ընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մելիսա Սուբոտինի խոսքով՝ երիտասարդ ստաժոր Ջայրուս Այեթան այն Էլեկտրիկների խմբի կազմում Էր, որոնք հրդեհների գոտում վերականգնում Էին Էլեկտրահաղորդման վնասված գծերը:
Պատահարի մանրամասնություններն առայժմ չեն ճշտվում: ABC-ի տվյալներով՝ Կալիֆոռնիայում հրդեհների զոհերի ընդհանուր թիվը հասել Է յոթի:
Ինչպես օգոստոսի 5-ին տեղակացրել Է Կալիֆոռնիայի նահանգապետ Ջերի Բրաունը, նահանգի տարածքում ընդհանուր առմամբ գրանցվել Է 17 խոշոր բռնկում, որոնք ընդգրկել են 1,8 հազար քառակուսի կիլոմետր միագումար մակերես:
Կրակի դեմ պայքերելու համար մոբիլիզացվել են ավելի քան 14 հազար հրշեջներ ԱՄՆ-ի 18 նահանգներից, ինչպես նանեւ Ավստրալիայից եւ Նոր Զելանդիայից: Ամենախոշոր բռնկումը կոչվում Է «Քառ» Շեստայի օկրուգում. այն ընդգրկել Է 625,3 քառակուսի կիլոմետր տարածք: Բռնկման պատճառով տարահանվել Է գրեթե 40 հազար մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ABC: пожары на севере Калифорнии привели к гибели стажера-электрика
Природные пожары на севере американского штата Калифорния привели к гибели стажера-электрика. Как передает Арменпресс, об этом сообщила телекомпания ABC со ссылкой на энергетическую компанию Pacific Gas and Electric.
По словам официального представителя этой компании Мелиссы Субботин, молодой стажер Джайрус Айета входил в состав группы электриков, восстанавливавших поврежденные линии электропередачи в зоне пожаров. Подробности произошедшего пока не уточняются.
По данным ABC, общее число жертв пожаров в Калифорнии возросло до семи человек.
Как информировал в воскресенье губернатор штата Джерри Браун, на территории Калифорнии зафиксировано в общем 17 крупных возгораний, охватывающих совокупную площадь 1,8 тыс. кв. км. Для борьбы с огнем мобилизовано более 14 тыс. пожарных из 18 американских штатов, а также Австралии и Новой Зеландии. Самое крупное возгорание называется "Карр" в округе Шаста - оно охватило территорию площадью 625,3 кв. км. Из-за возгорания эвакуированы почти 40 тыс. человек.