Իրանը հույս Է հայտնել, որ ԱՄՆ-ը «կուղղի իր սխալները»
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը հուսով Է, որ ԱՄՆ-ը կանսա միջազգային հանրակցությանը եւ կուղղի իր սխալ՝ դուրս գալով միջուկային գործարքից. Թեհրանն այսուհետեւ Էլ կատարելու Է դա: Այդ մասին Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել ՉԺՀ-ի ԱԳ նախարար Վան Իի հետ հանդիպման ժամանակ, որը Սինգապուրում կայացել Է ԱՍԵԱՆ-ի միջոցառումների շրջանակներում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Համաձայնագրից ԱՄՆ-ի միակողմանի դուրս գալը, ինչպես նաեւ Իրանի նկատմամբ միակողմանի պատժամիջոցների վերականգնման վերաբերյալ սպառնալիքները խախտում են ՄԱԿ-ի համապատասխան որոշումները, բախվել են բոլոր կողմերի անհամաձայնությանը: Մենք հուսով ենք, որ ամերիկյան կողմը կկարողանա անսալ միջազգային հանրակցության կոչին եւ կուղղի իր սխալ գործողությունները»,-հայտարարել Է Զարիֆը, որի խոսքը մեջբերված Է ՉԺՀ-ի արտաքին քաղաքական գերատեսչության կայքում: Զարիֆն ընդգծել Է, որ Իրանը պատրաստ Է հետագայում Էլ կատարել համաձայնագիրը եւ դրա համար ջանքեր գործադրել համաձայնագրի մյուս մասնակիցների, այդ թվում՝ Չինաստանի եւ եվրոպական երկրների հետ միասին:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի 8-ին հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնը դուրս Է գալիս միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Իրանի հետ համաձայնագրից եւ վերականգնում Է Իրանի դեմ բոլոր պատժամիջոցները, այդ թվում՝ պատժամիջոցներն այն երկրների նկատմամբ, որոնք բիզնես են վարում Իրանի հետ: «Վեցյակի մնացած անդամները դեմ են արտահայտվել ԱՄՆ-ի այդ քայլին: Վաշիգնտոնի եվրոպական գործընկերները հայտարարել են, որ մտադիր են պահպանել Իրանի հետ կնքված գործարքի պայմանները:
Իրանը եւ միջազգային բանակցորդների «վեցյակը» 2015 թվականի հուլիսի 14-ին պատմական համաձայնության են հասել իրանական բազմամյա միջուկային հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ: Երկարատեւ բանակցություններն ավարտվել են Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի ընդունմամբ: 2016 թվականի հունվարի 16-ին հայտարարվել Է ԳՀՀԾ-ի իրականացումն սկսելու մասին, որին հավանություն Է տրվել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւով: Այդ ծրագիրը նախատեսում Է ավելի վաղ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության կողմից Իրանի նկատմամբ սահմանված տնտեսական ու ֆինանսական պատժամիջոցների վերացում: Փոխարենը Թեհրանը պարտավորվել Է սահմանափակել իր միջուկային գործունեությունը՝ այն դնելով միջազգային հսկողության ներքո, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Иран выразил надежду на "исправление ошибочных действий" США
Иран надеется, что США прислушаются к международному сообществу и исправят свои ошибочные действия, когда вышли из ядерной сделки, Тегеран и дальше будет ее исполнять, заявил министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф во время встречи с главой МИД КНР Ван И на полях мероприятий АСЕАН в Сингапуре, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Односторонний выход США из соглашения, а также угрозы о восстановлении односторонних санкций в отношении Ирана нарушают соответствующие решения ООН, встретили несогласие всех сторон. Мы надеемся, что американская сторона сможет прислушаться к призыву международного сообщества и исправит свои ошибочные действия", — заявил Зариф, слова которого приводятся на сайте внешнеполитического ведомства КНР.
Зариф подчеркнул, что Иран готов и дальше выполнять соглашение и прикладывать усилия для этого вместе с остальными участниками соглашения, в том числе с Китаем и с европейскими странами.
Президент США Дональд Трамп 8 мая объявил, что Вашингтон выходит из соглашения с Ираном по ядерной программе. Трамп сообщил о восстановлении всех санкций против Ирана, в том числе вторичных, то есть в отношении других стран, ведущих бизнес с Ираном. Остальные члены "шестерки" выступили против подобного шага США. Европейские партнеры Вашингтона заявили, что намерены по-прежнему соблюдать условия сделки с Ираном.
Иран и "шестерка" международных посредников (Россия, США, Британия, Китай, Франция, Германия) в 2015 году достигли исторического соглашения об урегулировании многолетней проблемы иранского атома: был принят СВПД, выполнение которого снимает с Ирана экономические и финансовые санкции СБ ООН, США и Евросоюза.