ԱՄՆ դեսպանությունը, ԿԳ նախարարությունն ու «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամը կխորացնեն անգլերենի ուսուցումը Հայաստանի մարզերում
ԱՄՆ դեսպանությունը, ԿԳ նախարարությունն ու «Հայաստանի մանուկներ»
հիմնադրամը կխորացնեն անգլերենի ուսուցումը Հայաստանի մարզերում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը հուլիսի 25-ին համաձայնագիր ստորագրեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանի և «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի փոխտնօրեն Իննեսա Գրիգորյանի հետ, որի  համաձայն՝ ԱՄՆ դեսպանության անգլերենի ուսուցման  Access միկրոկրթաթոշակային ծրագրով   կկազմակերպվեն 2 տարի տևողությամբ անգլերենի խորացված ուսուցման արտադպրոցական ինտենսիվ պարապմունքներ:
«Սա իրապես գործընկերություն է, որի ներքո երեք կազմակերպություն՝ դեսպանությունը, «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամը և նախարարությունը մեկտեղել են իրենց ջանքերը, որպեսզի մարզերի երեխաներն ավելի լավ տիրապետեն անգլերենին: Վստահ եմ, որ իրենց նոր գիտելիքներն ու հմտությունները նրանք կօգտագործեն իրենց կյանքի բարելավման, համայնքների հզորացման և երկրի զարգացման համար: Հպարտ եմ, որ մենք կարող ենք շարունակել այս կարևոր նախաձեռնությունը, քանզի մերօրյա գլոբալ շուկայական միջավայրում անգլերենը շատ մեծ կարևորություն ունի», - ասաց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
ՀՀ ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ ծրագրի շրջանակներում ՀՀ մարզերում, հատկապես գյուղական համայնքներում նախատեսվող միջոցառումների իրականացմամբ հնարավոր կլինի կատարելագործել մասնակիցների անգլերենի իմացությունը և զարգացնել անգլերեն լեզվի ուսուցիչների կարողությունը: «Կարևորում եմ կրթության ոլորտում նման համագործակցությունը և անգլերենի ուսուցման որակի ապահովմանն ուղղված ԱՄՆ դեսպանության ու «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի աջակցությունը: Ծրագրի իրականացումը կարող է հարթակ ստեղծել դպրոցներում անգլերենի ուսուցման մեթոդաբանության մշակման և ուսուցիչների նպատակային վերապատրաստման գործընթացներն առավել արդյունավետ իրականացնելու համար», - նշեց նա:
Համաձայնագրով ծրագրի իրականացմանն ուղղվող 411.000  ԱՄՆ դոլարը, որը ներառում է ԱՄՆ դեսպանության կողմից հատկացվող 300.000 ԱՄՆ դոլարը և «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի կողմից տրվող 111.000 ԱՄՆ դոլարը, կապահովեն ծրագրի իրականացումը մինչև 2021թ.: Սա Հայաստանում 2011թ. մեկնարկած ԱՄՆ դեսպանության անգլերենի ուսուցման Access միկրոկրթաթոշակային ծրագրի նոր փուլն է: Մինչ այժմ «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի և մեկ այլ գործընկեր կազմակերպության՝ «Փրոջեքթ Հարմոնի Ինթերնեյշնլ»-ի իրականացրած աշխատանքների արդյունքում այս ծրագրով կազմակերպված անգլերենի դասընթացներին մասնակցել են 580 հայ դպրոցականներ:
«Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամը կրթությունը դիտարկում է որպես երիտասարդների ներուժի խթանման ու շարունակական կատարելագործման շարժիչ ուժ: Այս առումով անգլերենի ուսուցումը «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի կրթական ծրագրերի անբաժանելի մասն է կազմում,  և այսօր մենք ուրախությամբ ԱՄՆ դեսպանության և ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հետ նշանավորում ենք մեկ այլ խոշոր ձեռքբերում: Ուրախություն ու գոհունակություն ենք ապրում, երբ տեսնում ենք մեր սաների վստահությունն ու առավել պայծառ ապագա կերտելու վճռականությունը, որ նրանց է փոխանցվում անգլերենի՝  հնարավորություններ բացող այս լեզվի իմացության հետ մեկտեղ», - ասաց «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի փոխտնօրեն Իննեսա Գրիգորյանը:
ԱՄՆ դեսպանությանը տեղի ունեցած ստորագրման արարողությանը ներկա էին նաև Access ծրագրի ընթացիկ փուլի մասնակիցներ ու շրջանավարտներ, ովքեր կարևորելով այս ծրագիրը փաստեցին, որ այն ոչ միայն օգնել կատարելագործել իրենց անգլերենի իմացությունը, այլ նաև թույլ է տվել նախաձեռնել համայնքի կատարելագործման նախագծեր՝ շնորհիվ ձեռք բերած վստահության ու առաջնորդման հմտությունների:
Այս թարմացված նախաձեռնությամբ անգլերենի իմացության կատարելագործման ու առաջնորդման հմտությունների զարգացման հնարավորություն կունենան 15 մարզային համայնքների 13-18 տարեկան 500 աշակերտներ: Պարապմունքները կանցկացվեն հանրակրթական դպրոցների շենքերում կամ համայնքային կենտրոններում, ինչպիսին է, օրինակ, «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի ՍՄԱՐԹ կենտրոնը Լոռու մարզում:

US Embassy, COAF and ministry of education and science to deepen English language learning in Armenia’s provinces
US Embassy, COAF and ministry of education and science to deepen English language learning
in Armenia’s provinces
YEREVAN, JULY 25, ARMENPRESS. US Ambassador to Armenia Richard Mills on July 25 signed an agreement with Armenia’s minister of education and science Arayik Harutyunyan and COAF Deputy Director Innesa Grigoryan, according to which English language learning courses will be held in rural communities through the Embassy’s English Access Microscholarship Program for a two-year term, reports Armenpress.
“This is a truly partnership under which three organizations – the Embassy, COAF and the ministry united their efforts so that the children of provinces will better know English. I am sure that they will use their new knowledge and skills for improving their life, strengthening of communities and development of the country. I am proud that we can continue this important initiative as English plays key role in our daily global market environment”, the US Ambassador said.
Minister Arayik Harutyunyan said within the framework of this program, it would be possible to improve the knowledge of English of the participants and develop capacities of English teachers by implementing the upcoming actions in provinces, especially in rural communities. “We attach importance to such cooperation in the education sphere and the assistance of the US Embassy and the COAF aimed at ensuring quality of English learning. The implementation of the program can create a platform for development of English learning methodology in schools and more effective implementation of teachers targeting training processes”, he said.
The total cost of the program is 411.000 USD, 300.000 out of which will be provided by the US Embassy and 111.000 by the COAF. The program is scheduled to be implemented until 2021.
“The Children of Armenia Fund (COAF) views education as a driving force to boost the potential of the youth and constantly improve it. In this sense teaching English is an integral part of the COAF’s educational programs, and today we are marking another major achievement together with the US Embassy and the ministry of education and science. We are happy and satisfied when we see the confidence of our students and determination to build brighter future, which is given to them in line with the knowledge of English”, Innesa Grigoryan said.
Within the frames of this initiative 500 students aged 13-18 of 15 rural communities will have an opportunity to improve their knowledge of English and develop their leadership skills. The courses will be held in schools or community centers, for instance, in COAF’s SMART center in Lori province.