Առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի և Դոնալդ Թրամփի հնարավոր հանդիպմանը
Առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի և
Դոնալդ Թրամփի հնարավոր հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը հուլիսի 24-ին «Ֆեյսբուք» սոցիալական կայքում տեսաուղերձի միջոցով անդրադարձել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հնարավոր հանդիպմանը:
«Առաջիկայում նախատեսվող այցի շրջանակներում վարչապետ Փաշինյանը սեպտեմբերին պետք է մեկնի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային մասնակցելու, և ահա այցի շրջանակներում կոնգրեսականները նպատակահարմար են գտնում կազմակերպել Փաշինյան-Թրամփ հանդիպումը, ինչի մասին կոնգրեսում ստորագրահավաք են սկսել և նամակ են հղում նախագահ Թրամփին: Հարցը բարձրացվեց կոնգրեսականների կողմից, և մենք հավաստեցինք, որ քննարկվում է, հնարավոր է հանդիպումը»,- նշեց առաջին փոխվարչապետը:
Նա անդրադարձել է նաև «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրից Հայաստանի դուրս մնալու հանգամանքներին: «Մեր այցից բավական ժամանակ առաջ Համաշխարհային բանկը փոխել է Հայաստանի ռեյթինգը ցածր միջին եկամուտներ ունեցող երկրից` բարձր միջինի, իսկ «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի չափանիշներով կարող են հնարավոր գործընկեր համարվել այն պետությունները, որոնք բավարարում են մի շարք չափանիշների, այդ թվում և` չեն հասել բարձր միջինի: Դասակարգման փոփոխության հետևանքով մեխանիկորեն Հայաստանը դարձել է այս ծրագրին չհամապատասխանող երկիր, որը զարմանք է առաջացրել նաև հենց «Հազարամյակի մարտահրավերներ»-ի գրասենյակում: Հիմա ԱՄՆ որոշ պաշտոնյաներ նույնպես չգիտեն` ինչպես վարվել ստեղծված իրավիճակում»,- նշել է Միրզոյանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`փոխվարչապետի խոսքով` այժմ հարկավոր է մտածել նոր մեխանիզմ, որով Միացյալ Նահանգները կկարողանան իր աջակցությունը ցուցաբերել Հայաստանի ժողովրդավարությանը:
Առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը խոսեց նաև ԱՄՆ կատարած այցի նպատակների մասին: «Առաջնահերթ նպատակը «Կայուն զարգացման հարցերով բարձրաստիճան քաղաքական ֆորում»-ին մասնակցությունն էր, և Հայաստանի ազգային կամավոր զեկույցի ներկայացումը: Այդ միջոցառման շրջանակում նաև նախատեսված էին երկու հարակից միջոցառումներ, որոնք Հայաստանը հանձն էր առել իրականացնել»,- նշել է առաջին փոխվաչապետը:
Հայկական պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել նաև ԱՄՆ տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, որոնց ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների հարաբերությունները:
«Հանդիպումներ ունեցանք UNDP-ի ղեկավարի հետ, հանդիպումներ ունեցանք «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի հիմնադիր-տնօրեն Գարո Արմենի հետ, ՀԲԸՄ կազմակերպած միջոցառմանը ներկա եղանք, հանդիպումներ ունեցանք ՀԲԸՄ ներկայացուցիչների հետ: Այնուհետև Վաշինգտոնում տեղի ունեցան մի շարք երկկողմ հանդիպումներ բավական ազդեցիկ կոնգրեսականների ու սենատորների հետ, ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վես Միտչելի հետ, այլ պաշտոնատար անձանց հետ, և այդ հանդիպումների ընթացքում ներկայացրեցինք Հայաստանի նոր քաղաքական առաջնորդությունը, ներկայացրեցինք Հայաստանում վերջին զարգացումները, հեղափոխությունը, այն արժեքները, որոնք ընկած են հեղափոխության հիմքում, և, այսպես ասած, միով բանիվ ամերիկյան վարչակազմին ներկայացրեցինք նոր իրավիճակը Հայաստանում: Նաև շատ լուրջ քննարկումներ ենք ունեցել Հայաստանի և ԱՄՆ միջև հարաբերությունների խորացման վերաբերյալ, մասնավորապես, ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին ցույց տրվող աջակցությունը քննարկվեց, առևտրային կապերի խորացումը, ուղղակի ներդրումների մեծացման հնարավորությունը և Հայաստանի համար շահավետ այլ հարցեր»,- նշեց Միրզոյանը:
Նրա խոսքով` վարչապետի աշխատակազմի համար ԱՄՆ կատարած այցը արժեցել է 4.5 մլն դրամ, սակայն պատվիրակության կազմում եղել են նաև տարբեր նախարարությունների ներկայացուցիչներ, որոնց ծախսերը կատարվել են տվյալ նախարարությունների բյուջեներից: Պատվիրակության հետ ԱՄՆ-ում է եղել նաև Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության ներկայացուցիչը, ում ուղևորության ծախսերը հոգացել է հեռուստաընկերությունը:

YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. First deputy prime minister of Armenia Ararat Mirzoyan commented on the possible meeting of Prime Minister Nikol Pashinyan and US President Donald Trump via a video on Facebook, reports Armenpress.
“Within the frameworks of the upcoming visit PM Pashinyan will depart for the US in September to participate in the UN General Assembly, and therefore on the sidelines of the visit the Congressmen find it appropriate to organize Pashinyan-Trump meeting: they launched a petition in the Congress for this purpose and address letter to President Trump. The issue has been raised by the Congressmen, and we assured that it is being discussed, the meeting is possible”, the first deputy PM said.
Mirzoyan also commented on the details of Armenia’s withdrawal from the Millennium Challenge program. “Quite long time before our visit the World Bank changed Armenia’s rating from a country with low average income to high average income, but according to the criteria of the Millennium Challenge program, those states which meet several criteria, as well as didn’t reach high average, can be considered as possible partners. As a result of the rating change, Armenia thus became a country not being in accordance with this program. And now some US officials also don’t know how to deal with the current situation”, he said, adding that it’s necessary to think about a new mechanism through which the US will be able to provide its support to Armenia’s democracy.
In the video the first deputy PM also talked about the goals of his recent visit to the US. “The primary goal was to participate in the High-Level Political Forum on Sustainable Development and introduce Armenia’s national voluntary report. Within the frames of this event two adjacent events were also scheduled which Armenia had undertaken to implement”, he said.
The Armenian delegation met with the top US officials during which the relations of the two countries were discussed. “We had meetings with the UNDP head, COAF founder and director Garo Armen, attended the event organized by the AGBU and also met with the AGBU representatives. Thereafter, several bilateral meetings with quite influential Congressmen and Senators were held in Washington D.C., meeting took place with the US Assistant Secretary of State Wess Mitchell, as well as other officials. During these meetings we have introduced Armenia’s new political priority, the recent developments, the revolution, its values, in other words, we have presented the new situation in Armenia to the American administration. We also had very serious discussions on deepening the ties between Armenia and the US, in particular, we discussed the US assistance provided to Armenia, the deepening of commercial ties, the possibility to increase direct investments and other issues beneficial for Armenia”, Ararat Mirzoyan said.
He said the US trip for the PM’s staff comprised 4.5 million drams, but the delegation also included representatives of various ministries whose expenditures have been carried out from the budgets of their ministries. The delegation also included the representative of the Public TV of Armenia, whose travel costs have been covered by the TV.