Բացահայտվել են առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքեր. մեղադրանք է առաջադրվել 6 անձի
Բացահայտվել են առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցների ապօրինի
շրջանառության դեպքեր. մեղադրանք է առաջադրվել 6 անձի
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով բացահայտվել են առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքեր. մեղադրանք է առաջադրվել 6 անձի: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում ստացվել և վարույթ է ընդունվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ և 268-րդ հոդվածների հատկանիշներով հարուցված 5 քրեական գործ, որոնք, քննիչի որոշմամբ, միացվել են մեկ վարույթում: Քրեական գործով ձեռնարկվել են մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ թմրամիջոցների ապօրինի ձեռք բերման ու իրացմանն առնչություն ունեցող անձանց շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:
Արդյունքում՝ բացահայտվել են առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառության մի շարք դեպքեր, տվյալներ ստացվել՝ դրանց ձեռք բերման աղբյուրի վերաբերյալ։
Քննության արդյունքներով՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար մեղադրանք է առաջադրվել 6 անձի, որոնցից մեկը ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի կալանավոր է: Մեղադրյալներից 4-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, մեկի նկատմամբ՝ ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությանը հնարավոր այլ անձանց առնչությունը պարզելու և նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

В Армении выявлены случаи незаконного оборота наркотиков в особо крупных размерах
В рамках уголовного дела, расследуемого в следственном отделе СК по Еревану, раскрыты случаи незаконного оборота наркотиков в особо крупных размерах.
Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Следственного комитета республики,
Как сказано в сообщении,  в следственный отдел поступили и были приняты в производство пять уголовных дел, возбужденных по признакам статей 266-й (Незаконный оборот наркотических средств или психотропных веществ в целях сбыта) и 268-й (Незаконный оборот наркотических средств или психотропных веществ без цели сбыта) УК республики, которые по решению следователя были объединены в одно производство.
Были приняты масштабные следственные и оперативно-розыскные меры для выяснения круга лиц, причастных к незаконному приобретению и реализации наркотиков.
В результате был выявлен ряд случаев незаконного оборота наркотиков и психотропных веществ в особо крупных размерах, были получены данные об источнике их приобретения.
Согласно результатам следствия, за незаконный оборот наркотиков обвинение было предъявлено шести лицам, один из которых является заключенным УИУ "Нубарашен". В отношении четырех обвиняемых в качестве меры пресечения избран арест, а в отношении одного – подписка о невыезде.
Следствие продолжается. Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия для выяснения возможного причастия к незаконному обороту наркотиков других лиц.