ԱՄԷ դեսպանը Հայաստանը համարում է ներդրումների համար գրավիչ երկիր
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական Միացյալ Էմիրությունները հետաքրքրված է Հայաստանում տարբեր ոլորտներում ներդրումներ կատարելով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, հունիսի 21-ին Հայաստանում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների դեսպանատանը, լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց դեսպան Ջասսիմ Մուհամմադ ալ Կասիմին:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում  ներդրումների ոլորտը բավական գրավիչ է, կա կայունություն, ինչպես նաև տնտեսական զարգացում է նկատվում, և լավ հնարավորություններ կան ներդրումներ կատարելու համար, ինչին ամեն կերպ աջակցում է դեսպանությունը: «Երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունն աճ է գրանցել: 2016 թվականին այն կազմել է 119.3 միլիոն դոլար, 2017-ին արդեն հասել է 249.3 միլիոն դոլարի»,-նշեց դեսպանը:
Նա ասաց, որ երկու երկրների միջև տնտեսական ոլորտը իր առանձնահատուկ դերն է խաղում: «Հայաստանում ներդրումները հիմնականում էներգետիկայի ոլորտում են, դրանք կարող են լինել ուղղակի կամ համագործակցությամբ հայերի հետ: Ներդրումներ ունենք նաև զբոսաշրջության ոլորտում, առևտրի ոլորտում, ինչի վառ օրինակն է «Քարֆուր»-ը Հայաստանում և առաջիկայում նոր ոլորտներ ևս բացվելու են ներդրումների համար»,-ասաց դեսպանը՝ նշելով, որ հայերը Արաբական Միացյալ Էմիրություններում ևս մի շարք ոլորտներում են կենտրոնացված, քանի որ Էմիրությունները ևս ներդրումների համար լավ երկիր է, ինչպես Հայաստանը:
Ջասսիմ Մուհամմադ ալ Կասիմիի խոսքով՝ Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հարաբերությունները կարելի է գնահատել որպես գերազանց և զարգացած հարաբերություն: Անդրադառնալով երկու երկրների միջև քաղաքական հարաբերություններին, դեսպանը նշեց, որ դրանք զարգանում են շարունակապես: «Փոխայցեր են տեղի ունենում երկու երկրների պաշտոնյաների միջև: Մենք շատ հետաքրքրված ենք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովով, որը կայանալու է հոկտեմբերին Երևանում: Ընտրել ենք հենց այս գագաթնաժողովը, որ տեղի է ունենալու այս երկրում, որպեսզի հայտարարենք, որ ԱՄԷ-ն ուզում է դառնալ Ֆրանկոֆոնիայի մշտական անդամ»,-ասաց ՀՀ-ում ԱՄԷ դեսպանը՝ հավելելով, որ Հայաստանն իր ուրույն տեղն ունի Էմիրությունների համար:
«Արմենպրես»-ի այն հարցին, թե առաջիկայում երկու երկրները հատկապես որ ոլորտներում ակտիվ կհամագործակցեն, դեսպանը նշեց, որ մի շարք ոլորտներ բաց են երկու երկրների գործակցության համար: «Համագործակցության կարևոր ոլորտներից են մշակութայինը, տնտեսությունը: Մենք, իհարկե, հետաքրքրված ենք երկու երկրներում առկա ներդրումների հնարավորություններով, շատ կարևոր են նաև զբոսաշրջության և էներգետիկայի ոլորտները»,-ընդգծեց դեսպան Կասիմին:

Посол ОАЭ считает Армению привлекательной для инвестиций страной
Объединенные Арабские Эмираты заинтересованы в инвестициях в различные сферы Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом на 21 июня сказал посол ОАЭ в Ереване Джассим Мухамед аль-Касими.
По словам посла, инвестиционная сфера Армении довольно привлекательная, существует стабильность, а также экономическое развитие, и есть хорошие возможности для инвестиций, которые посольство поддерживает всеми способами.
“Торговый оборот между двумя странами вырос. В 2016 году оборот составил 119,3 млн долларов, а в 2017 году уже достиг 149,3 млн долларов”, - сказал посол.
Он отметил, что экономическая сфера играет уникальную роль между двумя странами.
“Инвестиции в Армению в основном связаны с энергетической сферой, они происходят либо прямо, либо через сотрудничество с армянами. У нас также есть инвестиции в секторе туризма, торговой сфере, ярким примером которого является открытие “Carrefour” в Армении, и вскоре откроются также новые сферы для инвестиций”, - сказал посол, добавив, что армяне в ОАЭ также сконцентрированы в нескольких сферах, поскольку ОАЭ также являются хорошей страной для инвестиций.
Посол назвал отношения между Арменией и ОАЭ “отличными и развитыми”.
Говоря о политических отношениях между двумя странами, аль-Кассими отметил, что эти отношения продолжительно развиваются.
“Между должностными лицами двух стран происходят взаимные визиты. Мы очень заинтересованы в саммите Франкофонии, который состоится в Ереване в октябре этого года. Мы выбрали именно этот саммит, который состоится в этой стране, чтобы заявить, что ОАЭ хочет стать постоянным членом Международной организации Франкофонии”, - сказал он.
На вопрос Арменпресс, в каких именно сферах в ближайшее время будет активировано сотрудничество между Арменией и ОАЭ, посол ответил: “Важными сферами сотрудничества являются культурный и экономический секторы. Мы, конечно же, заинтересованы в инвестиционных возможностях обеих стран, также очень важны сферы туризма и энергетики”.