Սպիտակ տունը հայտարարեց ԱՄՆ-ի ռազմատիեզերական ուժերի ստեղծման մեկնարկի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը գտնվում Է ռազմատիեզերական ուժերի ստեղծման սկզբնական փուլում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Սպիտակ ան մամուլի քարտուղար Սառա Սանդերսը: «(ԱՄՆ-ի) նախագահ (Դոնալդ Թրամփը) հանձնարարություն Է տվել ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարին սկսել այդ գործընթացը:
Մենք գտնվում ենք այդ գործընթացի սկզբնական փուլում: Մենք կաշխատենք պաշտպանության նախարարության եւ համապատասխան կողմերի հետ՝ դա իրականացնելու համար»,- լրագրողներին ասել Է Սառա Սանդերսը: Ավելի վաղ, ելույթ ունենալով ԱՄՆ-ի Ազգային տիեզերական խորհրդում, Թրամփը հայտարարել Է, որ կարգադրություն Է արել՝ ձեռնամուխ լինել ԱՄՆ-ի ռազմատիեզերական ուժերի՝ որպես նոր զորատեսակի կազմավորմանը:
Նա նշել Է տիեզերքում ԱՄՆ-ի առաջատարությունը պահպանելու եւ այնտեղ Ռուսաստանի եւ Չինաստանի գերազանցությունը թույլ չտալու անհրաժեշտությունը: Նա նաեւ խոստացել Է ամերիկյան արշավախումբ ուղարկել Լուսին, 1972 թվականից ի վեր առաջին անգամ, եւ ապահովել ԱՄՆ-ի երկարատեւ ներկայությունը Երկրի արբանյակի վրա, ինչը նաեւ բարենպաստ ազդեցություն կգործի տնտեսության վրա, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

United States to have military space force
YEREVAN, JUNE 19, ARMENPRESS. US President Trump said on Monday that he would direct the Pentagon to establish a sixth branch of the armed forces dedicated to protecting American interests in outer space, New York Times reports.
During a speech at a meeting of the National Space Council, President Trump announced plans to protect American interests in space through monitoring commercial traffic and debris, initiatives he said would be “great not only in terms of jobs and everything else, it’s great for the psyche of our country.”
Minutes later, the president zeroed in on Gen. Joseph F. Dunford Jr., the chairman of the Joint Chiefs of Staff, and tasked him with the undertaking of creating another branch of the military.
“General Dunford, if you would carry that assignment out, I would be very greatly honored,” Mr. Trump said.