Համայնքների պալատը մերժեց Brerxit-ից հետո ԵՄ-ի հետ մաքսային միությունում Լոնդոնի մնալու մասին ուղղումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Համայնքների պալատը մերժել Է Brexit-ի մասին օրինագծի այն ուղղումը, որը Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունից պահանջում Է Բրյուսելի հետ համաձայնության գալ Եվրամիության հետ մաքսային միությունում երկրի մնալու շուրջը՝ դրանից դուրս գալուց հետո: Հունիսի 13-ին համապատասխան օրենսդրական փոփոխման դեմ հանդես Է եկել 325 պատգամավոր, կողմ՝ 298-ը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Համայնքների պալատը նաեւ դեմ Է քվեարկել ընդդիմադիր Լեյբորիստական կուսակցության առաջարկած ուղղմանը, որը պահանջում Էր Եվրամիության հետ համաձայնագիր կնքել Եվրոպայի միասնական շուկա անարգել մուտքի վերաբերյալ՝ հանրակցությունից թագավարության դուրս գալուց հետո: Հունիսի 13-ին համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունը մտցնելու դեմ հանդես Է եկել 322 պատգամավոր, կողմ՝ 240-ը: Այդ ուղղումների մերժումը վարչապետ Թերեզա Մեյի հաղթանակն Է, ով հետեւողականորեն հայտարարում Է, որ Brexit-ից հետո երկիրը պետք Է դուրս գա Եվրոպայի միասնական շուկայից եւ ԵՄ-ի մաքսային միությունից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Палата общин отвергла поправку о сохранении Лондона в таможенном союзе с ЕС после Brexit
Палата общин британского парламента отвергла поправку в билль о Brexit, требующую от правительства Великобритании договориться с Брюсселем о сохранении страны в таможенном союзе с ЕС после выхода из него. Против внесения соответствующего законодательного изменения в среду выступили 325 депутатов, за - 298, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Палата общин также проголосовала и против предложенной оппозиционной Лейбористской партией поправки, которая требовала заключить с ЕС соглашение о беспрепятственном доступе к единому европейскому рынку после выхода королевства из сообщества. Против внесения соответствующего законодательного изменения в среду выступили 322 депутата, за - 240.
Отклонение этих поправок стало триумфом для премьер-министра Терезы Мэй, которая последовательно заявляет, что после Brexit страна должна покинуть единый европейский рынок и таможенный союз ЕС.