Մոգերինին խնդրել Է լրացուցիչ 6,5 մլրդ եվրո հատկացնել ԵՄ-ի պաշտպանությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին Բրյուսելին խնդրել Է լրացուցիչ 6,5 մլրդ եվրո հատկացնել ռազմական ուժերի ու տեխնիկայի տեղափոխման հնարավորությունների ընդլայնման համար Եվրոպայի տրանսպորտային ենթակառուցվածքի թողունակության բարձրացման պլանի իրագործմանը: Այդ մասին նա հայտարարել Է հունիսի 7-ին՝ Բրյուսելում ելույթ ունենալով Պաշտպանության եվրոպական գործակալության խորհրդաժողովում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես առաջարկել եմ տրանսպորտային ենթակառուցվածքը հաշվի առնել հաջորդ բյուջեի շրջանակներում եւ լրացուցիչ 6,5 մլրդ եվրո հատկացնել»,-ասել Է նա:
Մարտի վերջին Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) հաստատել Է ռազմական ուժերի եւ տեխնիկայի տեղափոխման հնարավորությունների ընդլայնման համար Եվրոպայի տրանսպորտային ենթակառուցվածքի թողունակության բարձրացման պլանը, որը դարձել Է ԵՄ-ի մշտական կառուցավորված պաշտպանական համագործակցության (PESCO) եվրոպական ծրագրի կենտրոնական նախագծերից մեկը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Могерини попросила выделить дополнительно €6,5 млрд на оборону ЕС
Глава дипломатии ЕС Федерика Могерини попросила Брюссель выделить дополнительные €6,5 млрд на реализацию плана повышения пропускной способности транспортной инфраструктуры Европы для расширения возможностей переброски военных сил и техники. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом она заявила в четверг, выступая на конференции Европейского агентства обороны в Брюсселе.
"Я предложила учесть транспортную инфраструктуру в рамках следующего бюджета и выделить дополнительно €6,5 млрд", - сказала она.
В конце марта Еврокомиссия (ЕК) утвердила план повышения пропускной способности транспортной инфраструктуры Европы для расширения возможностей переброски военных сил и техники, который стал одним из центральных проектов европейской программы Постоянного структурированного оборонного сотрудничества ЕС (PESCO).