Թբիլիսիում մետրոյի չաշխատելու պատճառով շարունակվում Է տրանսպորտային կոլապսը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիում մետրոյի չաշխատելու պատճառով երկրորդ օրն Է, ինչ շարունակվում Է տրանսպորտային կոլապսը: Առավոտից, ինչպես հայտնում Է «Ռուսթավի-2»-ը, լեփ-լեցուն են հասարակական տրանսպորտի կանգառները, իսկ քաղաքում չտեսնված խցանումներ են: Բոլորը, հատկապես նրանք, ովքեր ապրում են ծայրամասերում, գանգատվում են, որ աշխատավայր հաջողվում Է հասնել առնվազն մեկժամյա ուշացումով: Քաղաքապետարանի որոշմամբ՝ ավտոբուսներն ուղեւորներին սպասարկում են անվճար, բայց դրանք բոլորն Էլ գերբեռնված են:
Թբիլիսիի քաղաքագլուխ Կախա Կալաձեն որոշել Է գործադուլավոր մեքենավարների հետ բանակցություններ անցկացնել այն բանից հետո, երբ դատապարտել Էր նրանց գործողությունները եւ գործադուլը որակել բնակչությանը շանտաժի ենթարկելու փորձ:
Նախօրյակին առաջին հանդիպումը կայացել Է Թբիլիսիի քաղաքապետարանում: Քանի որ կողմերը չեն կարողացել փոխհամաձայնության հասնել, Կալաձեն անձամբ Է ուղեւորվել դեպո՝ գործադուլավոր մեքենավարների հետ հանդիպման, բայց այս անգամ Էլ չի հաջողվել արդյունքի հասնել: Արհմիությունների տվյալներով՝ գործադուլին մասնակցում Է շուրջ 500 մարդ, նրանցից 140-ը հացադուլ են հայտարարել:
Մետրոպոլիտենի մեքենավարները պահանջում են աշխատավարձը բարձրացնել 45 տոկոսով: Քաղաքապետարանի տվյալներով՝ հրահանգիչ մեքենավարի ամսական աշխատավարձը գերազանցում Է 2,1 հազար լարին (ավելի քան 870 դոլար), իսկ մեքենավարինը՝ ավելի քան 1,8 հազար լարին (ավելի քան 737 դոլար): Թբիլիսիի քաղաքագլուխը քանիցս ասել Է, որ «Թբիլիսիի տրանսպորտային ընկերությունը» ռեսուրսներ չունի մետրոպոլիտենի աշխատակիցների աշխատավարձը բարձրացնելու այն չափով, որ չափով դա պահանջում են գործադուլավորները:

Второй день без метро - удастся ли мэру Тбилиси и машинистам договориться?
Решить проблему мэру Тбилиси Кахе Каладзе пока не удалось — обе встречи с бастующими машинистами столичного метро завершились безрезультатно, Rustavi2.
В Тбилиси второй день настоящий транспортный коллапс. Из-за того, что не работает метро, с раннего утра остановки общественного транспорта переполнены, а в городе небывалые пробки. Все, особенно те, кто живет на окраинах, жалуются, что добраться до работы удается минимум с часовым опозданием. Решением мэрии, автобусы обслуживают пассажиров бесплатно, но все они переполнены.
Мэр Тбилиси Каха Каладзе решил провести переговоры с бастующими машинистами после того, как осудил их действия и назвал забастовку шантажом населения, передает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
Накануне первая встреча состоялась в мэрии Тбилиси. Исходя из того, что стороны не смогли достичь консенсуса, Каладзе лично отправился в депо к бастующим машинистам, но и на этот раз результатов достичь не удалось.
По данным профсоюзов, в забастовке принимают участие около 500 человек, из них 140 объявили голодовку.
Машинисты метрополитена требуют повышения заработной платы на 45%. По данным мэрии, ежемесячная зарплата инструктора-машиниста превышает 2,1 тысячи лари (более 870 долларов), а машиниста – более 1,8 тысячи лари (более 737 долларов).
Мэр Тбилиси не раз говорил, что у "Тбилисской транспортной компании" нет ресурсов для повышения зарплат сотрудникам метрополитена в том объеме, в каком этого требуют протестующие.