Աշխարհի ամենածեր կատուն 30 տարեկան Է
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիկակարմիր Rubble կատուն Մեծ Բրիտանիայից, որը համարվում Է աշխարհում այժմ ապրողներից ամենածերը, նշել Է երեսնամյակը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Daily Mail հրատարակությունը:
Կատվի տիրուհին՝ Միշել Ֆոսթերը, սանից չի բաժանվել այն ժամանակվանից ի վեր, ինչ քսանամյակին իրեն նվիրել են ձագին: Նա իր սիրեցյալի երկարակեցությունը բացատրում Է այն հանգամանքով, որ նա ինքը երեխաներ չի ունեցել, ուստի ամբողջ ուշադրությունը նվիրել Է կատվին: Ֆոսթերը հավելել Է, թե չԷր ցանկանա ռեկորդը պաշտոնապես գրանցել, քանի որ չի ցանկանում, որի իր կատուն հանրաճանաչ դառնա եւ հուզվի մշտական նկարահանումներից:
«Նա հաճելի կատու Է, բայց ծեր հասակում փոքր-ինչ գռմռան Է դարձել եւ այնքան Էլ չի սիրում ուշադրության կենտրոնում լինել»,- խոստովանել Է տիրուհին: Հավելենք, որ երբեւԷ ապրած կատուներից ամենածերը Քրիմ Փաֆն Է: Նա ապրել Է 38 տարի եւ սատկել Է 2005 թվականի օգոստոսին:

Самая старая кошка в мире дожила до 30 лет
Рыжая кошка Щебенка (Rubble) из Великобритании, считающаяся самой старой из ныне живущих в мире, отметила тридцатилетие. Как передает Арменпресс, об этом сообщило издание Daily Mail.
Хозяйка животного Мишель Фостер (Michele Foster) не расставалась с питомцем породы мейн-кун с тех пор, как ей подарили его котенком на двадцатилетие. Она объясняет долголетие любимицы тем, что сама не завела детей и потому уделяла Щебенке все внимание. Фостер добавила, что не хотела бы фиксировать рекорд официально, так как не желает, чтобы ее кошка стала знаменитой и волновалась из-за постоянных съемок.
«Она милая кошка, но к старости стала немного ворчливой и не очень любит внимание», — призналась хозяйка.
Самой старой кошкой из когда-либо живших является Крим Пафф. Она прожила 38 лет и умерла в августе 2005 года.