Հայաստանը իր քաղաքականության մեջ հիմնվում է ազգային շահերի վրա. Զոհրաբ Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի, Եվրամիության,  Միացյալ Նահանգների, Վրաստանի ու Իրանի հետ ձևավորված հարաբերությունները իրենց համապարփակության մեջ ձևավորում են Հայաստանի ամբողջական անվտանգության համակարգը: «Ազատություն» ռադիոկայանի «Կիրակնօրյա վերլուծական» ծրագրին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Մենք ունենք ձևավորված հարաբերություններ մեր հիմնական գործընկերների հետ, որոնք ներդրող են մեր անվտանգության համակարգում, և դրանք տարբեր ուղղություններով են՝ թե՛ տարածաշրջանից դուրս, թե՛ տարածաշրջանի ներսում: Ռուսաստանի հետ մենք ունենք շատ յուրահատուկ, շատ կարևոր և ռազմավարական հարաբերություններ, Եվրամիության հետ, Միացյալ Նահանգների հետ, տարածաշրջանում Վրաստանի հետ, Իրանի հետ և այլն: Մենք ունենք հարաբերություններ, որոնք համապարփակ են դարձնում մեր անվտանգությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է նախարարը` հավելելով, որ Հայաստանը իր քաղաքականության մեջ հիմնվում է ազգային շահերի վրա:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե Հայաստանը ՄԱԿ-ում շատ  հաճախ էր հայտնվում այն երկրների շարքում, որոնք Մոսկվայի հետ քվեարկում էին Ուկրաինայի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության խախտման հարցերի շուրջ տեղի ունեցած քվեարկություններում` Մնացականյանը բերել է Սիրիայի օրինակը: «Դուք բերեցիք Ուկրաինայի օրինակը, ես կարող եմ շարունակել Ձեզ հետ, բերեք Սիրիայի օրինակը, և ես Ձեզ հստակ կարող եմ բացատրել, թե ինչպես է հիմնավորվում Հայաստանի դիրքորոշումը, որի հիմքում դրված է՝ ինչպես է դա առնչվում մեզ, մեր շահերին, և դրա շրջանակը, դրա հաշվարկը շատ ավելի բարդ է, քան ուղղակի տեսնել մեզ ինչ-որ մեկի ուղղության մեջ: Այդպես չէ և չի լինելու երբեք, որովհետև դա անմիջական վտանգ ստեղծել է մեր շահերին: Եվ այդ առումով մենք ցանկացած դիրքորոշման համար ունենք և՛ երկխոսություն, և՛ բացատրություն, և՛ բացատրում ենք մեր գործընկերներին, և՛ առնչվում ենք միջազգային հանրության մեր մյուս գործընկերների հետ՝ հստակ դարձնելով, որ մենք գիտենք՝ ինչ ենք անում: Եվ այդ առումով ես շատ վստահ եմ եղել և շարունակում եմ վստահ լինել, որ մենք կարող ենք դա անել, կարող ենք շատ հստակ ի հայտ բերել այն, ինչ կարևոր է մեզ համար: Ի վերջո սա է դրված մեր դիրքորոշումների ձևավորման հիմքում, և դա լինելու է միշտ»,- նշել է Զոհրաբ Մնացականյանը:

Armenia is based on national interests in its policy – FM Mnatsakanyan
YEREVAN, JUNE 4, ARMENPRESS. The relations with Russia, the European Union, the United States, Georgia and Iran in their comprehensiveness form Armenia’s entire security system, Foreign minister Zohrab Mnatsakanyan said in an interview to Sunday Analytical Show of Radio Free Europe/Radio Liberty, reports Armenpress.
“We have relations with our main partners who are investors in our security system, and they are at different directions both outside and inside the region. We have very unique, very important and strategic relations with Russia, as well as with the EU, the US, Georgia, Iran and etc. We have relations that make our security comprehensive”, the Armenian FM said, adding that Armenia in its policy is based on the national interests.
Commenting on the question that Armenia at the UN quite often was supporting Moscow’s stance on Ukraine-related votings, the FM brought Syria’s example. “You brought Ukraine’s example, I can continue with you, bring Syria’s example, and I can clearly explain you how Armenia’s position is being elaborated which is based on how it relates to us, our interests, and its circle, its calculation is much more difficult than just to see us in someone’s direction. It is not so and will never be since it has created a direct threat to our interests. And in this sense we have both dialogue and explanation for any stance, we also explain our partners and communicate with our remaining foreign partners making them clear that we know what we are doing”, the minister said.