Բոյկոտեք թալանչիներին և կոռուպցիոներներին. Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է խոշոր սուպերմարկետներում թանկացումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է խոշոր սուպերմարկետներում մսամթերքի և բանջարեղենի գների կտրուկ բարձրացմանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ վարչապետը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել` ընդգծելով, որ թանկացումներն արհեստական են:
«Նրանք ովքեր ուզում են արհեստական թանկացումներով ապացուցել, թե ապօրինությունն ավելի լավ է, քան օրինականությունը, շատ արագ իրենց վրա կզգան օրինականության համոզիչ ուժը: Բոյկոտեք թալանչիներին և կոռուպցիոներներին»,- գրել է ՀՀ վարչապետը:
Մայիսի 30-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարություն տարածեց, որի համաձայն` «Երևան Սիթի» խանութների ցանցը, հանդիսանալով ավելացված արժեքի հարկ վճարող կազմակերպություն, տեղական գյուղմթերքի գնաճ չառաջացնելու պատրվակով, համաձայնություն է ձեռք բերել հարկային կառույցի նախկին ղեկավարության հետ և գյուղացիներից գնված գյուղմթերքի վաճառքը իրականացնել է հարյուրավոր անձանց միջոցով՝ նրանց գրանցելով որպես անհատ ձեռներեցներ։ Գրանցված անհատ ձեռներեցները գործունեություն են ծավալել «Երևան Սիթի» սուպերմարկետների ցանցում։ ԱԱԾ-ի նախնական հաշվարկի համաձայն` թվով 461 անհատ ձեռներեցների միջոցով ընդհանուր վաճառքի շրջանառությունը կազմել է ավելի քան 40 միլիարդ դրամ (մոտ 83 մլն ԱՄՆ դոլար), որից վճարվել է 2 տոկոս շրջանառության հարկ, այնինչ՝ օրինական գործունեություն ծավալելու դեպքում այդ գումարից պետք է վճարեր 20 տոկոս ԱԱՀ և շահութահարկ:
Բացի այդ, ԱԱԾ-ն բացահայտել է, որ Հայաստանում սուպերմարկտների ցանցերին գյուղմթերք մատակարարող գյուղացիները մեծամասամբ աշխատում են առանց փաստաթղթերի։ Խանութները նրանցից մթերքը գնում են կանխիկ գումարով՝ առանց հաշիվ-ապրանքագրերի։ Պետական եկամուտների կոմիտեի փոխնախագահ Ռաֆիկ Մաշադյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է, որ ՊԵԿ-ում տեղյակ են եղել, որ մեկ սուպերմարկետի հասցեում գործել են մեկից ավելի տնտեսվարողներ, այդ սխեման գործել է երկար տարիներ։ Նա նշել է, որ գործել են հարկման տարբեր ռեժիմներ ոչ միայն «Երևան Սիթի»-ի, այլև ցանցային առևտրով զբաղվող բոլոր մյուս սուպերմարկետներում։ Իր հերթին Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը հայտարարել է, որ նախկին կառավարության հետ պայմանավորվածությունները չեն գործելու։ Նա տնտեսվարողներին ասել է, որ պետք է աշխատել նոր կանոններով, օրենքի դաշտում։
Հունիսի 1-ին խոշոր սուպերմարկետների ղեկավարները բաց նամակ են հղել ՀՀ վարչապետին և ստեղծված իրադրությունից դուրս գալու համար հանդիպում պահանջել նրա հետ: Նրանք առաջարկել են խնդիրը լուծելու օրենսդրական մեխանիզմներ մշակել: Նամակի տակ ստորագրել են «Երևան սիթի», «Նոր Զովք», «Էվրիկա», «Կայզեր», «Կրպակ» «Սաս Գրուպ», «Պարմա», «Ծիրան», «Վաս գրուպ», «Դանիելյան» սուպերմարկետների ցանցերի ղեկավարները:
Բացահայտված խախտումներից հետո հունիսի 1-ին սուպերմարկետներում մսամթերքն ու գյուղմթերքն արդեն վաճառվում է մոտ 20 տոկոս թանկացմամբ:

Бойкотируйте грабителей и коррупционеров — Никол Пашинян о росте цен в  крупных супермаркетах
Премьер-министр РА Никол Пашинян обратился к  вопросу о резком росте цен на мясопродукты  и овощи  в  крупных супермаркетах. Как передает Арменпресс, премьер написал в Facebook, подчеркнув, что подорожание искусственное.
«Те, кто хочет искусственным ростом цен доказать, что беззаконие выгоднее законности, очень скоро почувствуют на себе убедительную силу законности. Бойкотируйте грабителей и коррупционеров», — написал Никол Пашинян.
30-го мая   СНБ распространила заявление, согласно которому    сеть супермаркетов "Ереван Сити", являющаяся плательщиком НДС, с целью недопущения  роста  цен на местную сельхозпродукцию, заключил а договоренность с прежним руководством налоговой структуры и продает сельхозпродукцию  через сотни лиц, зарегистрировав их как индивидуальных предпринимателей, которые  развернули деятельность в сети супермаркетов "Ереван Сити".
Согласно предварительным данным СНБ, товарооборот  со стороны 461 индивидуального предпринимателя   составил более 40 млрд драмов (около 83 млн долларов), с которых выплачено 2% с оборота, в то время как при законном товарообороте должно было быть выплачено 20% НДС  и налога на прибыль.
Кроме  того, СНБ выяснила, что большинство поставщиков сельхозпродукции работают без документов. Магазины  принимают от них товар за наличные и без счета-фактуры. Вице-председатель КГД Рафик Машадян заявил представителям СМИ, что в КГД  знали, что по адресу  одного супермаркета работали более одного хозяйствующих субъекта, и эта схема действовала не один год.  Разные режимы налогообложения  действовали не  только в  "Ереван Сити", но и других супермаркетах.
Председатель КГД Давид Ананян заявил, что договоренности с  прежним правительством не будут действовать. Он предупредил хозяйствующих субъектов, что они обязаны  работать  по новым правилам – в рамках закона.
1 июня директора крупных супермаркетов направили открытое  письмо премьеру  РА и попросили встречи с ним для  обсуждения  данного вопроса. Они предложили выработать законодательные механизмы. Подписанты: руководители супермаркетов "Ереван Сити", "Нор Зовк", "Эврика", "Кайзер", "Крпак", "САС Групп", "Парма", "Циран", "ВАС Групп", "Даниелян".