Իսրայելի օդուժը ավիահարվածներ Է հասցրել Գազայի հատվածի կենտրոնական մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելական օդուժը գրոհել Է Գազայի հատվածի կենտրոնական մասի վրա՝ ի պատասխան Իսրայելի հարավի բնակավայրերի ականանետային գնդակոծումների: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 29-ին հայտնել Է իսրայելական «Հաարեց» թերթը:
ՀԱՄԱՍ պաղեստինյան շարժման ղեկավարությունում նշել են, որ խոսքը Իսրայելի պատասխան գործողության մասին Է 2014 թվականից ի վեր Գազայի հատվածի կողմից խոշորագույն ականանետային գնդակոծմանը, որը տեղի Է ունեցել մայիսի 29-ին ավելի վաղ: Մինչդեռ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն պաղեստինցիներին մեղադրել Է իսրայելացիների վրա հարձակվելու մեջ:
«Թող աշխարհն իմանա. պաղեստինցի ահաբեկիչները Գազայի հատվածում շարունակում են գրոհել Իսրայելի վրա»,- գրել Է Իսրայելի վարչապետը Twitter-ում: Բացի այդ, Նաթանյահուն հայտարարել Է, որ իսրայելցի զինծառայողները պատրաստ են այսուհետեւ Էլ խստորեն պատասխանել Գազայի հատվածի տարածքից Իսրայելի վրա կատարվող հարձակումներին:
Մայիսի 29-ի առավոտյան արմատականները Գազայի հատվածից առնվազն 27 հրթիռ ու արկ են արձակել Իսրայելի հարավային շրջանների վրա: Ինչպես հայտնել Է Իսրայելի Պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը, դրանց մեծ մասը կալանվել Է հակաօդային պաշտպանության «Երկաթե գմբեթ» համակարգի կողմից:
The Times of Israel թերթի տվյալներով՝ հրթիռակոծման հետեւանքով տուժածներ չկան: Գրոհի ենթարկված շրջանների բնակիչներին հանձնարարաված Է գտնվել ռմբապաստարաններում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

ВВС Израиля нанесли авиаудары по центральной части сектора Газа
Израильская авиация атаковала центральную часть сектора Газа в ответ на минометный обстрел поселений на юге Израиля. Как передает Арменпресс, об этом сообщает во вторник израильская газета "Гаарец".
В руководстве палестинского движения ХАМАС отметили, что речь идет об ответной реакции Израиля на крупнейший с 2014 года минометный обстрел со стороны сектора Газа, который произошел ранее во вторник.
Между тем, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху обвинил палестинцев в атаке на израильтян. "Пусть мир знает: палестинские террористы в секторе Газа продолжают атаковывать Израиль", - написал израильский премьер в твиттере.
Помимо этого, Нетаньяху заявил, что израильские военнослужащие готовы и впредь жестко отвечать на нападения на Израиль с территории сектора Газа.
Ранее газета "Джерузалем пост" со ссылкой на армейские источники сообщила, что по территории Израиля было выпущено 27 минометных снарядов, однако "большинство из них были успешно перехвачены израильской противоракетной системой "Железный купол".