ՀՆԱ 7.5 տոկոսանոց աճը միջազգային շուկայի տեղաշարժերի, դրական սպասումների արդյունք է. բյուջեի կատարողականը ՈՒՂԻՂ
ՀՆԱ 7.5 տոկոսանոց աճը միջազգային շուկայի տեղաշարժերի, դրական սպասումների
արդյունք է. բյուջեի կատարողականը ՈՒՂԻՂ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախորդ տարի Հայաստանում գրանցված տնտեսության 7.5 տոկոսանոց աճը պայմանավորվել է ինչպես միջազգային շուկայում արձանագրված տեղաշարժերով, այնպես էլ ներքին շուկայի առանձնահատկություններով: Ազգային ժողովում հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2017 թվականի բյուջեի կատարողականը ներկայացրեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը: «Աճը պայմանավորվել է գործընկեր երկրներում, մասնավորապես, Ռուսաստանի Դաշնությունում տնտեսական աճի կանխատեսվածից ավելի բարձր լինելու հանգամանքով, միջազգային շուկայում մետաղների գների աճով, ՌԴ-ից դեպի Հայաստան դրամական փոխանցումների ավելացմամբ, սուբյեկտների մոտ ձևավորված դրական սպասումներով, ինչպես նաև արձանագրված վարկավորման աճով»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Նրա խոսքով՝ տնտեսական աճին 5.1 տոկոսով նպաստել են  ծառայությունների ոլորտի աճը, 1.8 տոկոսով արդյունաբերությունը, 0.2 տոկոսային կետով շինարարությունը, 0.6 տոկոսային կետով աճի վրա բացասական ազդեցություն է ունեցել գյուղատնտեսության ոլորտը:
Անդրադառնալով պլանավորված և փաստացի եկամտային, ծախսային և դեֆիցիտի ցուցանիշներին՝  նա նշեց, որ եկամուտների համար պլանավորվել է 1 տրիլիոն 210 միլիարդ դրամ, ճշտված պլանով՝ 1 տրիլիոն 320 միլիարդ, փաստացի ապահովվել է 1 տրիլիոն 237  միլիարդ դրամ: Ծախսերը պլանավորվել են 1 տրիլիոն 360 միլիարդ  դրամ, ճշտված պլանով՝ 1 տրիլիոն 561 միլիարդ դրամ, փաստացի այն կազմել է 1 տրիլիոն 504 միլիարդ դրամ: Դեֆիցիտը պլանավորվել է 150  միլիարդ դրամ, ճշտված պլանով՝ 240 միլիարդ դրամ, փաստացի դեֆիցիտը կազմել է  267 միլիարդ դրամ:

7.5% GDP growth is result of international market shifts, positive expectations: 2017 budget
YEREVAN, MAY 29, ARMENPRESS. The 7.5% economic growth recorded in Armenia in 2017 has been conditioned by the shifts in the international market, as well as by the features of the domestic market, Finance Minister Atom Janjughazyan said while introducing the 2017 budget performance at the joint session of the parliamentary committees, reports Armenpress.
“The growth has been conditioned by the fact that the economic growth in partner countries, in particular in Russia, has been higher than predicted, as well as by the growth of metal prices in the international market, increase of monetary transfers from Russia to Armenia, the positive expectations among subjects and the growth of the recorded crediting”, the minister said.
He stated that the economic growth has been contributed by the growth in services field (5.1%), industry (1.8%), construction (0.2%), but the agriculture field had a negative effect on the growth by 0.6%.
As for the forecasted and factual revenue, expenditure and deficit figures, the finance minister said 1 trillion 210 billion AMD has been planned for revenues, 1 trillion 320 billion AMD by the adjusted plan, 1 trillion 237 billion AMD has been actually ensured. The expenditures were planned 1 trillion 360 billion AMD, 1 trillion 561 billion AMD by the adjusted plan, but it actually comprised 1 trillion 504 billion AMD. Deficit was planned 150 billion AMD, 240 billion AMD by the adjusted plan, and the actual deficit comprised 267 billion AMD.