Եվրամիությունում ուժի մեջ մտավ անձնական տվյալների պաշտպանության նոր օրենքը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տվյալների պաշտպանության մասին Եվրամիության ընդհանուր կանոնակարգը (General Data Protection Regulation, GDPR), որը կարգավորում Է եվրոպացիների անձնական տվյալների տարածումը եւ օգտագործումը, մայիսի 25-ին մտնում Է ուժի մեջ:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է հաղորդագրության մեջ, որը տարածվել Է ընդունված օրենքին նվիրված պաշտոնական կայքում: Կանոնակարգի նորմաներին համապատասխան՝ այժմ ԵՄ-ի օգտատերերն իրավունք ունեն իմանալու, թե հատկապես ինչպես են օգտագործվում անձնական տվյալները, որոնք իրենք իրենց մասին տրամադրում են Համացանցում:
Նոր կանոններն արտատարածքային են եւ տարածվում են այն գործարկուների վրա, որոնք եվրոպացիների անձնական տվյալները մշակում են ինչպես Եվրամիության 28 անդամ երկրներում, այնպես Էլ միության սահմաններից դուրս: Կանոնակարգի խախտմամբ օգտատերերի տվյալների օգտագործման դեպքում նախատեսված Է տուգանք ընդհուպ մինչեւ 20 միլիոն եվրո, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Евросоюзе вступил в силу новый закон о защите персональных данных
Общий регламент ЕС о защите данных (General Data Protection Regulation, GDPR), регулирующий распространение и использование личных данных европейцев, вступает в силу 25 мая, как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении, распространенном на официальном сайте, посвященном принятому закону.
В соответствии с нормами регламента, теперь пользователи из ЕС имеют право знать, как именно используются персональные данные, которые они предоставляют о себе в интернете.
Новые правила являются экстерриториальными и распространяются на операторов, обрабатывающих персональные данные европейцев как в 28 странах - членах ЕС, так и за пределами союза. В случае использования данных пользователей в нарушение регламента предусмотрен штраф вплоть до 20 млн евро.