Արմեն Աշոտյանն առաջարկում է նոր կառավարության ծրագրում ներառել նաև ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի դրույթները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը Հայաստանի նոր կառավարությանն առաջարկում է կառավարության ծրագրում ներառել նաև Եվրամիության հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի դրույթները: Արմեն Աշոտյանը նման առաջարկով հանդես եկավ խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում: «Ես ակնկալում եմ կոնկրետ քայլեր և առաջարկում եմ սինխրոնիզացնել կառավարության ծրագիրը համաձայնագրի հետ: Չեմ ասում, թե այն պետք է բացառապես այդ համաձայնագրի հիման վրա լինի, բայց այդ դրույթները պետք է հաշվի առնել կառավարության ծրագիրը կազմելիս, որպեսզի համադրելի գործողություններ լինեն: Այս առաջարկը գործընկերային է, կոնստրուկտիվ է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց Աշոտյանը:
Աշոտյանը հիշեցրեց, որ հունիսի 1-ից ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի որոշ դրույթներ ուժի մեջ են մտնելու` շեշտելով, որ գերատեսչություններից ակնկալում է կոնկրետ գործողություններ այդ դրույթները կյանքի կոչելու և ԵՄ-ի առջև ստանձնած պարտավորությունները պատշաճ կատարելու առումով: «Կոնկրետ քայլեր եմ ակնկալում գերատեսչություններից, որովհետև քաղաքական գործիչները կարող են անել հայտարարություններ, խորհրդարանը իր դերը շարունակելու է ունենալ, բայց յուրաքանչյուր գերատեսչություն պետք է ունենա իր գործողությունների ծրագիրը: Ժամանակին նախկին փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանի գլխավորությամբ ստեղծված էր միջգերատեսչական խումբ, որն իր մեջ ներառում էր համապատախսան շահառու գերատեսչություններին, որոնք պետք է մշակեին գործողությունների ծրագիր: Ես նույնպես եղել եմ այդ խմբի անդամ, այդ ծրագրի մշակման գործընթացը սկսված էր: Կարծում եմ, սա հրաշալի հնարավորություն է երկրում արագացնելու բարեփոխումների գործընթացը, ինչպես նաև Եվրամիության առջև ստանձնած պարտավորությունների կատարումը»,- մանրամասնեց Աշոտյանը:
Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է 2017 թ. նոյեմբերի 24-ին, Բրյուսելում: Հայաստանի խորհրդարանը և ԵՄ անդամ երեք երկիր` Էստոնիան, Լատվիան և Լիտվան արդեն վավերացրել են համաձայնագիրը: Համաձայնագրի որոշ դրույթներ սկսելու են ուժի մեջ մտնել արդեն հունիսի 1-ից:

Senior lawmaker proposes to include Armenia-EU agreement’s provisions in government’s program
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. Armen Ashotyan, chairman of the Armenian parliamentary standing committee on foreign affairs, proposes the new government to include the provisions of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) in the government’s program, Armenpress reports.
“I expect concrete steps and propose to synchronize the government’s program with the agreement. I am not saying that it should based exclusively on that agreement, but while preparing the government’s program these provisions should be taken into account in order to have compatible actions. This is a partnering, constructive proposal”, Armen Ashotyan said.
He reminded that some provisions of the Armenia-EU deal will enter into force starting from June 1, stating that he expects concrete steps from agencies in terms of properly implementing those provisions and commitments assumed before the EU. “I expect concrete steps from the agencies, since politicians can make statements, the parliament will continue playing its role, but each agency must have its action plan. Previously there was an inter-agency group led by former deputy prime minister Vache Gabrielyan which included the respective stakeholder agencies that should have developed an action plan. I was also a member of that group, the development process of that program was launched. I think this is a perfect opportunity to accelerate the process of reforms in the country, as well as the implementation of the commitments assumed before the EU”, he said.
Armenia and the European Union signed the CEPA in Brussels on November 24, 2017. The Armenian Parliament and three EU member states – Estonia, Latvia and Lithuania, have already ratified the agreement.