Վրաստանի վարչապետը եւ ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի օգնականը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի եւ ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Ուես Միթչելի միջեւ Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Վրաստանի եւ ԱՄՆ-ի երկկողմ համագործակցությունը, տարածաշրջանի իրադրությունը եւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունները:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Վրաստանի կառավարության վարչակազմը: «Կողմերը քննարկեցին Վրաստանի եւ ԱՄՆ-ի հարաբերությունները, այդ թվում՝ առեւտրատնտեսական ուղղությունը եւ մշակութային ու կրթակական ոլորտներում համագործակցության ակտիվացումը»,- ասված Է հայտարարության մեջ, որը տարածել Է Վրաստանի կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Կողմերը արծարծել են նաեւ ՆԱՏՕ-ի՝ Բրյուսելում կայանալիք առաջիկա գագաթնաժողովը եւ նշել Վրաստանի հեռանկարը եվրատլանտյան ինտեգրման ճանապարհին: «ԱՄՆ-ը պաշտպանում Է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Վրաստանի ձգտումը եւ դաշնակիցների հետ միասին գագաթնաժողովում կհաստատի երկրի հաջողությունն այդ ճանապարհին»,- նշվում Է հայտարարության մեջ: Վրաստանի կառավարական պատվիրակության այցը ԱՄՆ կշարունակվի մինչեւ մայիսի 23-ը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. Georgia’s Prime Minister Giorgi Kvirikashvili and Wess Mitchell, US Assistant Secretary of State, Bureau of European and Eurasian Affairs, discussed the bilateral cooperation, the situation in the region and the commercial ties during the meeting in Washington D.C., the Georgian government said, RIA Novosti reports.
“The sides discussed the relations between Georgia and the US, including, the trade-economic direction and the intensification of cultural and educational cooperation”, the statement said.
They have also discussed the upcoming NATO summit in Brussels and outlined Georgia’s prospect on the way to the Euro-Atlantic integration. “The US supports Georgia’s aspiration towards NATO and together with the allies will affirm the country’s success on that path during the summit”, the statement added.