Արմավիրում զանգվածային թունավորմից հետո ՍԱՊԾ-ն կասեցրել է Ա/Ձ Ալվինա Մելքոնյանի գործունեությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զանգվածային թունավորման մասին ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնից ստացված ահազանգի հիման վրա, ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը պարզել է, որ մայիսի 17-ին, սննդային թունավորման կասկածանքով, Արմավիր քաղաքի բժշկական կենտրոն են դիմել Արմավիրի մարզի Արևադաշտ գյուղում գտնվող «Հայաստանի հողեր» ՓԲԸ-ի աշխատակիցներ:
Ծառայության Արմավիրի կենտրոնի աշխատակիցները տեղում ծանոթացել են իրավիճակին, և անմիջապես կատարել նմուշառում սառնարանում առկա խոհարարական արտադրանքից, ջրից և կեռասից, որոնք ներկայացվել են լաբորատոր փորձաքննության
Իրականացվող վերահսկողական գործողությունների շրջանակում, հետագծելիության սկզբունքով, մասնագետները պարզել են, որ «Հայաստանի հողեր» ՓԲԸ-ին խոհարարական արտադրանք է մատակարարում անհատ ձեռնարկատեր Ալվինա Մելքոնյանը, որն այդ օրը «Հայաստանի հողեր» ՓԲԸ-ին մատակարարել է 247 խոհարարական արտադրանք (հավի կրծքամսով, պանրով, կարտոֆիլով և կանաչիով սենդվիչ):
Ա/Ձ Ալվինա Մելքոնյանի գործունեությունը, ինչպես նաև առկա ողջ խոհարարական արտադրանքի իրացումը կասեցվել է: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայություն տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Իրականացվող միջոցառումների շրջանակում, հետագծելիության սկզբունքով, վերահսկողական գործողություններ են իրականացվում նաև Ա/Ձ Ալվինա Մելքոնյանին սննդամթերքի մատակարարող «Ալկա Ֆուդ» ՍՊԸ-ում:
Արդյունքների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ:
Արմավիրի մարզի Արևադաշտ գյուղի մոտակայքում գտնվող խաղողագործությամբ զբաղվող «Հայաստանի հողեր» փակ բաժնետիրական ընկերության աշխատակիցները մայիսի 17-ի սննդային թունավորման ախտանիշով դիմել են հիվանդանոցներ։ Հոսպիտալացվածները անհրաժեշտ բուժում են ստանում Արմավիրի և Մեծամորի բժշկական կենտրոններում: Արձանագրված զանգվածային թունավորման դեպքից տուժած 80 քաղաքացի է հոսպիտալացվել:

YEREVAN, MAY 18, ARMENPRESS. The state service for food safety has dispatched agents to Armavir province to probe the suspected food poisoning incident in the plant of Tierras de Armenia – a viticulture and winemaker known for its Karas wines.
Earlier doctors said they suspected the cause of the poisoning to be a lunchtime snack which all of the employees consumed in the cafeteria of the plant.
Agents have taken samples from the facility and sent them for laboratory analysis.
Food safety agents also ceased the operation of a businesswoman’s food supply business in relation to the incident as a precaution. The businesswoman, Alvina Melkonyan, supplied Tierras de Armenia with lunch-time food on the day when the incident happened.
A company who in turn is supplying Melkonyan is also under investigation.
Twenty-eight people, workers of the factory, remain hospitalized in the province of Armavir after the mass food poisoning incident sent 80 people to hospitals.
All patients are in satisfactory states, doctors say.
The likely cause of the mass poisoning in Armavir province is thought to be lunch-time snacks containing chicken, cheese and potatoes which the victims have consumed in the cafeteria of the plant, a doctor of the Armavir medical center told ARMENPRESS. Earlier it was unclear if the poisoning was food-related.
The incident happened in the Arevadasht village of Armavir province, in Tierras de Armenia – a viticulture and winemaker known for its Karas wines.
Tierras de Armenia is owned by Argentine-Armenian businessman Eduardo Eurnekian.
The doctor said that some patients might already be discharged today.
Earlier it was reported that 80 people have been hospitalized in the province of Armavir, Armenia in what is believed to be a mass food poisoning.
All victims are employees of the viticulture –winemaking company of the village.
The healthcare ministry told ARMENPRESS that the victims are being treated in two local hospitals of the province.
The patients are in satisfactory state, the ministry said.
The employees sought medical attention earlier on May 17 with symptoms of food poisoning.
Shortly before midday May 18, the investigative committee said it has launched criminal proceedings into the incident.
The criminal case was launched on a suspected violation of sanitary and anti-epidemiological rules and regulations, according to Sona Truzyan, advisor to the president of the investigative committee.