Բոլորս պետք է լիահույս լինենք Հայաստանի ապագայի հարցում. Աճեմօղլուն խոստանում է հարմար պահի այցելել Երևան
Բոլորս պետք է լիահույս լինենք Հայաստանի ապագայի հարցում. Աճեմօղլուն
խոստանում է հարմար պահի այցելել Երևան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայտնի հայ տնտեսագետ Դարոն Աճեմօղլուն վստահ է, որ Հայաստանում անհրաժեշտ է հասարակական տրանսֆորմացիա, որը ճանապարհ կբացի ավելի մրցունակ և դինամիկ տնտեսության համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին աշխարհահռչակ տնտեսագետը խոսել է Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ունեցած հեռախոսազրույցին:
Տնտեսագետի խոսքով՝ Հայաստանի տնտեսությունը ազդեցություն է կրել կոռուպցիոն երևույթներից: «Հայաստանի հասարակության մեջ և արտասահմանում մեծ հույս կա այն առնչությամբ, որ այժմ շրջադարձային կետում ենք գտնվում: Անհրաժեշտ է  հասարակական տրանսֆորմացիա, որը ճանապարհ կբացի ավելի մրցունակ և դինամիկ տնտեսության համար: Իսկ նման փոփոխության կարող է առաջնորդել միայն Հայաստանի հասարակությունը»,- ընդգծել է նա:
Դարոն Աճեմօղլուն պատմել է, որ ՀՀ վարչապետը զանգահարել է իրեն և հարցրել, թե արդյոք ցանկանում է օգնել: «Որպես այդ երկրից դուրս գտնվող մեկը՝ չգիտեմ, թե ինչպես ու որքանով կկարողանամ օգնել, սակայն ասացի, որ ուրախ կլինեմ ջանքեր կգործադրել այդ ուղղությամբ: Ցանկանում եմ հարմար պահի այցելել Երևան, սակայն ընտանեկան պատճառներից ելնելով՝ դեռևս անհայտ են ժամկետները:
Բոլորս պետք է լիահույս լինենք Հայաստանի ապագայի հարցում»,- ասել է Աճեմօղլուն` շեշտելով, սակայն, որ միևնույն ժամանակ պետք է ընդունել, որ հեշտ չի լինելու «արմատախիլ անել կոռումպացված համակարգը և վերափոխել կաշառակերության վրա հիմնված քաղաքական համակարգը»: «Դա հնարավոր կլինի միայն բազմակողմ մոտեցման և նոր, լավ կրթություն ստացած, իդեալիստ ու ոչ կոռումպացված անձանց՝ քաղաքականություն մուտք գործելու միջոցով»,- հայտարարել է Դարոն Աճեմօղլուն:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 13-ին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել էր, որ հեռախոսազրույց է ունեցել Դարոն Աճեմօղլուի հետ: «Նա ասաց, որ պատրաստ է աջակցել Հայաստանին՝ տնտեսությունը վերականգնելու եւ զարգացնելու հարցում: Պարոն Աճեմօղլուն ընդունեց Հայաստան այցելելու իմ հրավերը: Այցի ժամկետները կճշտվեն առաջիկայում»,- գրել էր Փաշինյանը:
Դարոն Աճեմօղլուն ծնվել է Թուրքիայում՝ հայկական ընտանիքում, սովորել է Մեծ Բրիտանիայում, Միացյալ Նահանգների հեղինակավոր համալսարաններից մեկի՝ Մասաչուսեթսի համալսարանի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր է:Արժանացել է շատ մրցանակների ու պարգևների:

Мы надеемся на лучшее будущее Армении: Дарон Аджемоглу обещает посетить Ереван
Дарон Аджемоглу думает, что в Армении необходима общественная трансформация, которая откроет путь к новой, динамичной экономике.
Мы все должны надеяться на лучшее будущее Армении, но должны принять, что нелегко будет искоренить коррумпированную систему изнутри. Как передает «Арменпресс», об этом заявил в интервью армянской газете Стамбула «Акос» всемирно известный экономист армянского происхождения Дарон Аджемоглу.
По его словам, новый премьер-министр Армении Никол Пашинян позвонил ему и спросил, хочет ли он помочь республике в вопросе восстановления экономики. «Я сказал, что, живя за пределами страны, не знаю, чем могу помочь, при этом упомянув, что готов для этого приложить все усилия. При удобном случае я поеду в Армению. Сейчас из-за семейных обстоятельств этого сделать не могу и не могу сказать, когда смогу поехать в Ереван.
Экономика Армении сильно пострадала из-за взяточничества и коррупции. Как в Армении, так и за ее пределами, лелеют надежду на то, что сегодня мы находимся на повороте пути. Необходим общественный поворот, открывающий дорогу к более динамичной экономике и обеспечивающей высокую конкурентоспособность. А подобное изменение может обеспечить лишь общество Армении.
Мы все надеемся на лучшее будущее Армении, но должны принять, что нелегко будет искоренить коррумпированную систему изнутри. Это можно будет осуществить лишь путем многостороннего подхода и приходом в политику новых, образованных, не коррумпированных людей-идеалистов», -  заявил Дарон Аджемоглу.
Дарон Аджемоглу родился в 1967 году в Стамбуле, в армянской семье. Аджемоглу закончил Лондонский университет «Йорк», а в Экономической школе Лондона защитил докторскую диссертацию. В 1993 году он получил звание профессора Массачусетского технологического института. Он удостоен многих наград и призов.