Գարո Փայլանը 18 ամիս անց Դեմիրթաշին հանդիպելու թույլտվություն է ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր Գարո Փայլանը հայտնել է, որ մայիսի 15-ին պատրաստվում է այցելել կուսակցության կողմից նախագահի թեկնածու առաջադրված, բանտում գտնվող Սելահաթթին Դեմիրթաշին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա գրառում է կատարել թվիթերյան իր միկրոբլոգում:
Նա հայտնել է, որ Դեմիրթաշին հանդիպելու թույլտվություն ստանալու համար արդարադատության նախարարությանն էր դիմել 18 ամիս առաջ: Եվ նոր միայն նախարարը համաձայնել է թույլ տալ նրան հանդիպել Դեմիրթաշին:
Մեջլիսի հայ պատգամավորը նշել է, որ պատրաստ է քրդամետ կուսակցության նախագահի թեկնածուին փոխանցել բոլորի ողջույնները, առաջարկները, հաղորդագրությունները:
Դեմիրթաշը 2016 թվականի նոյեմբերից գտնվում է Էդիրնեի բանտում: Նա մեղադրվում է «ահաբեկչական խմբավորում ստեղծելու և ղեկավարելու, հանցախմբի քարոզչություն իրականացնելու, հանցանքն ու հանցավորին գովաբանելու» մեջ: Նրա դեմ հարուցված մի քանի դատական գործերով գործչին սպառնում է մինչև 142 տարվա ազատազրկում: Նա Թուրքիայի պատմության մեջ առաջին գործիչն է, ով կալանավորված լինելով հանդերձ պաշտոնապես գրանցել է իր նախագահի թեկնածությունը:
Թուրքիայի նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան միևնույն օրը՝ հունիսի 24-ին: Ընտրություններով երկրում անցում կկատարվի կառավարման խորհրդարանական համակարգից նախագահական համակարգի:

Спустя 18 месяцев, Гаро Пайлан получил разрешение навестить Демирташа
Депутат от прокурдской Демократической партии народов Турции Гаро Пайлан сообщает, что 15-го мая он получил разрешение навестить сопредседателя этой партии, кандидата в президенты Турции Селахетдина Демирташа. Как передает «Арменпресс», об этом он пишет на своей странице в Twitter.
Он сообщил, что он обратился за этим разрешением еще 18 месяцев назад, но министерство юстиции Турции разрешило это свидание только теперь.
По словам Гаро Пайлана, он готов передать Демирташу все пожелания, приветствия и сообщения.
Как сообщалось ранее, кандидат в президенты Турции, выдвинутый от партии кемалистов - основной оппозиционной Республиканской народной партии, Мухарем Индже посетил в тюрьме другого кандидата в президенты – сопредседателя прокурдской Демократической партии народов Турции Селахетдина Демирташа.  Об этом сообщает агентство Diken.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган назначил досрочные президентские и парламентские выборы в стране на 24 июня. Изначально они были назначены на ноябрь 2019 года, после них должны вступить в силу положения о президентской системе, принятые на референдуме в апреле 2017-го.