Գարո Փայլանը 18 ամիս անց Դեմիրթաշին հանդիպելու թույլտվություն է ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր Գարո Փայլանը հայտնել է, որ մայիսի 15-ին պատրաստվում է այցելել կուսակցության կողմից նախագահի թեկնածու առաջադրված, բանտում գտնվող Սելահաթթին Դեմիրթաշին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա գրառում է կատարել թվիթերյան իր միկրոբլոգում:
Նա հայտնել է, որ Դեմիրթաշին հանդիպելու թույլտվություն ստանալու համար արդարադատության նախարարությանն էր դիմել 18 ամիս առաջ: Եվ նոր միայն նախարարը համաձայնել է թույլ տալ նրան հանդիպել Դեմիրթաշին:
Մեջլիսի հայ պատգամավորը նշել է, որ պատրաստ է քրդամետ կուսակցության նախագահի թեկնածուին փոխանցել բոլորի ողջույնները, առաջարկները, հաղորդագրությունները:
Դեմիրթաշը 2016 թվականի նոյեմբերից գտնվում է Էդիրնեի բանտում: Նա մեղադրվում է «ահաբեկչական խմբավորում ստեղծելու և ղեկավարելու, հանցախմբի քարոզչություն իրականացնելու, հանցանքն ու հանցավորին գովաբանելու» մեջ: Նրա դեմ հարուցված մի քանի դատական գործերով գործչին սպառնում է մինչև 142 տարվա ազատազրկում: Նա Թուրքիայի պատմության մեջ առաջին գործիչն է, ով կալանավորված լինելով հանդերձ պաշտոնապես գրանցել է իր նախագահի թեկնածությունը:
Թուրքիայի նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան միևնույն օրը՝ հունիսի 24-ին: Ընտրություններով երկրում անցում կկատարվի կառավարման խորհրդարանական համակարգից նախագահական համակարգի:

YEREVAN, MAY 15, ARMENPRESS. Ethnic Armenian lawmaker of Turkey’s Peoples’ Democratic Party (HDP) Garo Paylan announced that he is going to visit party’s candidate for the president, jailed lawmaker Selahettin Demirtas on May 15, reports Armenpress.
Paylan said on Twitter that he has applied to the Turkish justice ministry with the request to meet with Demirtas 18 months ago, but only now the minister provided him permission to visit Demirtas.
Garo Paylan said he is ready to convey all greetings, proposals and messages to the presidential candidate.
Selahattin Demirtaş is jailed since 2016 pending proceedings over terror related charges. The jailed lawmaker faces up to 142 years imprisonment if found guilty on terror related charges.
Turkey will have both presidential and parliamentary snap elections on June 24. The country will transition into a presidential system from its current parliamentary system after the elections.