Կաննում «2001. Տիեզերական ոդիսական» ֆիլմը ցուցադրել են 70-միլիմետրանոց ժապավենով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի ռեժիսոր Քրիստոֆեր Նոլանը Կաննի փառատոնում Սթենլի Քուբրիկի «2001 թվական. Տիեզերական ոդիսական» լեգենդար ֆիլմը ներկայացրել Է չվերականգնված 70-միլիմետրանոց ժապավենով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՌԻԱ Նովոստին: Ցուցադրությունը տեղի Է ունեցել «Կանն Կլասիկա» ծրագրի շրջանակներում, որը նշել Է 1968 թվականի գլուխգործոցի 50-ամյակը:
Կինոնկարի սյուժեն հիմնված Է Արթուր Քլարքի «Ժամապահը» պատմվածքի վրա: Կինոնկարում պատմվում Է այն բանից հետո դեպի Յուպիտեր ճանապարհորդության մասին, երբ մարդիկ հայտնաբերում են սեւ մենաքարի գոյությունը, որն ազդում Է մարդու հույզերի վրա:
«2001 թվական. Տիեզերական ոդիսականը» կինոնկար Է, որը լայնացրել Է կինեմատոգրաֆի սահմանները եւ ամրապնդել Քուբրիկի՝ որպես բոլոր ժամանակների ամենահեղափոխական եւ ամենաազդեցիկ ռեժիսորներից մեկի փառքը: «Ես հիշում եմ, երբ ես բոլորովին փոքր Էի՝ յոթ տարեկան, հայրս ինձ տարավ Լոնդոնի «ամենամեծ կինոթատրոններից մեկը՝ դիտելու «2001 թվական. Տիեզերական ոդիսականը»:
Հիշում եմ, թե ինչպես ինձ ապշեցրեց այդ ֆիլմը, եւ ես որոշեցի վերականգնել այդ փորձն այլ մարդկանց համար: Ես որոշեցի ֆիլմի 70-միլիմետրանոց ժապավենը վերականգնել առանց հատուկ Էֆեկտների եւ ուղղումների, ինչպես 1968 թվականին, եւ Կաննի կինոփառատոնին դուր եկավ այդ գաղափարը»,- ասել Է Նոլանը:

В Каннах показали "2001: Космическая одиссея" на 70-миллиметровой пленке
Британский режиссер Кристофер Нолан представил на Каннском фестивале легендарный фильм "2001 год: Космическая одиссея" Стенли Кубрика на неотреставрированной 70-миллиметровой пленке. Как передает Арменпресс, об этом сообщает корреспондент РИА Новости.
Показ прошел в рамках программы "Канн Классика", которая отметила 50-летнюю годовщину шедевра 1968 года. Сюжет картины основан на рассказе Артура Кларка "Часовой". В картине рассказывается о путешествии на Юпитер после того, как люди раскрывают существование черного монолита, который влияет на человеческие эмоции.
"2001 год: Космическая одиссея" — картина, которая раздвинула границы кинематографа и закрепила славу Кубрика как одного из самых революционных и влиятельных режиссеров всех времен.
"Я помню, как когда я был совсем маленьким, мне было семь лет, папа повел меня в один из самых больших кинотеатров в Лондоне на "2001 год: Космическая одиссея". Я помню, как меня поразил этот фильм, и я решил воссоздать этот опыт для других людей. Я решил воссоздать 70-миллиметровую пленку фильма без спецэффектов и правок, как в 1968 году, и Каннскому фестивалю понравилась эта идея", — сказал Нолан.