Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները՝ իր վարչապետ ընտրվելու դեպքում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովում մեկնարկած հատուկ նիստի ժամանակ, ՀՀ վարչապետի միակ թեկնածու, ընդդիմության առաջնորդՆիկոլ Փաշինյանը վստահեցրեց, որիր վարչապետ ընտրվելուց հետո Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առանցքը լինելու է Հայաստանի և հայ ժողովրդի հավաքական շահը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանը կշարունակի մնալ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ՝ գործարկելով բոլոր հնարավոր ջանքերն այս կազմակերպությանը Հայաստանի անդամակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու համար: «Հայաստանը կշարունակի մնալ նաև Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ՝ անդամությունը առավել արդյունավետ դարձնելու խնդիրը հետապնդելով նաև այս կազմակերպությունում»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով Հայաստանի ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի հետ հարաբերություններին, ՀՀ վարչապետի թեկնածուն նշեց, որ այդ երկրի հետ հարաբերությունների զարգացումը գլխավոր առաջնահերթությունների թվում է:
«Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները պետք է հիմնված լինեն բարեկամության, իրավահավասարության, առկա հարցերը համատեղ ջանքերով լուծելու պատրաստակամության վրա: Մենք Ռուսաստանի հետ ռազմական համագործակցությունը դիտարկում ենք որպես Հայաստանի անվտանգության ապահովման համակարգի կարևոր գործոն»,-ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա առաջնահերթ համարեց նաև եվրոպական երկրների և եվրամիության երկրների հետ հարաբերությունների խորացումը: «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուտափույթ վավերացումը և ամբողջական կիրարկումը բխում է մեր շահերից: Մենք ամեն ինչ անելու ենք ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրի պահանջի վերացման ուղղությամբ: Ակնկալում ենք դրա շուրջ բանակցությունները սկսել ամենամոտ ապագայում»,-ասաց Փաշինյանը:
ԱՄՆ-ի հետ բարեկամական գործունեությունն անդրադառնալով, վարչապետի թեկնածուն ասաց, որ հստակ գործնական քայլեր կձեռնարկվեն ԱՄՆ-ի հետ տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությանը զարկ տալու համար:
«Մենք առանձնահատուկ կարևորություն ենք տալիս Հայաստան- Իրան և Հայաստան-Վրաստան հարաբերություններին»,-ելույթում նշեց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ քաղաքական այս գործընթացը նոր շունչ և էներգիա է տալու մեր անմիջական հարևանների հետ հարաբերություններին:
Նա կարևորեց նաև հարաբերությունների զարգացումը Չինաստանի և Հնդկաստանի հետ:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում ընթանում է հատուկ նիստը, որի ընթացքում քննարկվում է ՀՀ վարչապետի ընտրության հարցը: Առաջադրված միակ թեկնածուն ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն է: Գրանցվել է 100 պատգամավոր:

YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. Opposition leader Nikol Pashinyan, the sole candidate for Prime Minister in today’s election, said in his opening remarks in the Armenian parliament that the core of Armenia’s foreign policy will be the collective interest of Armenia and the Armenian people if elected.
Pashinyan said Armenia will continue being a member of the EEU by making all possible efforts for making the country’s membership more effective.
“Armenia will also continue being a member of the Collective Security Treaty Organization, by also seeking the task of making the membership more effective in this organization also”.
Speaking about relations with Russia, a strategic ally of Armenia, Pashinyan said that the development of relations with Moscow is among the top priorities.
“The Armenia-Russia relations must be based on friendship, legal equality and willingness to solve existing issues through joint efforts. We view military cooperation with Russia as an important factor of Armenia’s security system,” he said.
He also prioritized deepening of relations with European countries and EU-member states.
“The speedy ratification of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and its complete enforcement is in our interests. We will do everything for abolishing the visa requirement for Armenian citizens for EU entry. We expect to start negotiations over this in the nearest future,” he said.
Speaking about friendly activities with the US, Pashinyan said that specific steps will be made to initiate partnership in various sectors with America.
“We attach special importance to Armenia-Iran and Armenia-Georgia relations”, Pashinyan added. He said that this political process will boost relations with Armenia’s neighbors.