«Ռաֆայել Լեմկին. ցեղասպանության կոնվենցիայի 70-ամյակին ընդառաջ». Վահագն Գրիգորյանի հոդվածը լիտվական լրատվամիջոցում
«Ռաֆայել Լեմկին. ցեղասպանության կոնվենցիայի 70-ամյակին ընդառաջ». Վահագն
Գրիգորյանի հոդվածը լիտվական լրատվամիջոցում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Լիտվահայ նշանավոր գրող, թարգմանիչ Վահագն Գրիգորյանի հեղինակած «Ռաֆայել Լեմկին. ցեղասպանության կոնվենցիայի 70-ամյակին ընդառաջ» վերտառությամբ հոդվածը հրապարակվել է լիտվական հեղինակավոր «Lietuvos žinios» (Լիտվայի ժամանակը) լրատվամիջոցում: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հոդվածի թարգմանությունն ամբողջությամբ:
Ռաֆայել Լեմկին. ցեղասպանության կոնվենցիայի
70-ամյակին ընդառաջ
1939-ի ամռանը Լեհաստան ներխուժելուց առաջ, Հիտլերը, կոչ անելով «անխնա, առանց խղճահարության կոտորել լեհական ծագման տղամարդկանց, կանանց ու երեխաներին», որպեսզի ցրի վերջին կասկածները, վստահ բարձրաձայնեց. «Ո՞վ է այսօր հիշում հայերի ոչնչացումը»։
Նացիզմի առաջնորդի վստահությունը, ցավոք, անհիմն չէր։ Խարսխված էր քաղաքական «ռեալիզմի» ամուր հենքին եվրոպական պետությունների, որոնք երեկ խստորեն դատապարտում էին Թուրքիային, այսօր «խոհեմաբար» շահավետ համարում մոռացության տալ պատմության մեջ աննախադեպ էթնիկական զտումները։
Մոռացկոտության համաճարակը, սակայն, բոլորին չէ որ հնձել էր։ Համոզվելու համար բավական է բացել 1933 թ. Լիտվական հանրագիտարանը։ «Հայկական հարց» հոդվածն այնքան ճշմարտացի ու հանգամանորեն է ներկայացնում հայ ժողովրդի ողբերգությունը, որ վատ չէր լինի նույնիսկ մեր որոշ ժամանակակիցներ նրանով հիշողության վերականգնման դասընթաց անցնեին։ Իսկ հիշողության գլխավոր դերը, ինչպես ձևակերպել է Ռաֆայել Լեմկինը՝ «ցեղասպանություն» եզրույթի և «Ցեղասպանության կանխարգելման և դատապարտման» կոնվենցիայի հեղինակը», մարդկային խիղճը խթանելն է։
Նրա՝ Ռաֆայել Լեմկինի մասին է խոսք գնալու այս գրառումներում, ցեղասպանության կոնվենցիայի 70-րդ և այդ ոճրագործության հանցակազմի առաջին մշակման 85-ամյակի առիթով։ Նաև այն մասին, թե ինչը և ինչպես նախանշեց նրա կյանքի ուղին։ Իմիջիայլոց, եզրույթի հայտնագործմանն ու Կոնվենցիայի գոյությանը նպաստել է նաև Լիտվան։ 1939-ին Լեհաստանի օկուպացիայից հետո Կոնվենցիայի ապագա հայրը Լիտվայում փրկություն գտավ նացիստական դատաստանից։
Ռաֆայել Լեմկին
Ծնվել է Լեմկինը 1900-ին։ Մոր շնորհիվ մանկուց տիրապետելով մի քանի օտար լեզուների՝ նա ուսումն առանց տատանվելու շարունակեց Լվովի համալսարանի բանասիրության ֆակուլտետում։ Բայց մի իրադարձություն տրամագծորեն փոխեց նրա կյանքի ուղին։ «Ինքնակենսագրության» մեջ Լեմկինը գրում է. «Պատերազմի ավարտից հետո շուրջ 150 թուրք ոճրագործներ ձերբակալվել էին և բրիտանական կառավարության կողմից ներկալվել Մալթա։ Հայերը պատվիրակություն ուղարկեցին Վերսալի խաղաղության կոնֆերանսին։ Նրանք արդարադատություն էին ակնկալում։ Օրեր անց, սակայն, մամուլից տեղեկացան, որ բոլոր թուրք ոճրագործները ազատ են արձակվել։ Ես ցնցված էի։ Ազգը սպանված է, իսկ ոճրագործներն ազատ են արձակվել»։
Լեմկինը դիմում է իր դասախոսին՝ ինչու՞ հայերը արդարադատություն չեն պահանջում։ Պրոֆեսորը պատասպանում է՝ չեն կարող պահանջել, քանզի չկա այնպիսի օրենք, որի շրջանակներում հնարավոր լիներ դատել նրանց։
Բանասիրական ֆակուլտետն ավարտելով՝ Լեմկինը մի որոշ ժամանակ փիլիսոփայություն է ուսումնասիրում Գերմանիայում, միջազգային նոր օրենքի գաղափարը, սակայն, նրան հանգիստ չի տալիս։ Այո, դեռևս 1915 թվականի մայիսի 24-ին Անգլիան, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը համատեղ հայտարարությամբ հայկական կոտորածները բնութագրել են որպես «հանցագործություն մարդկության ու քաղաքակրթության դեմ», Ուինստոն Չերչիլը 1929-ին հայկական կոտորածներն անվանել է «ողջակիզում», ընդգծելով՝ «այդ հանցագործությունը ծրագրվել և իրականացվել է քաղաքական դրդապատճառներով, քանզի հնարավորություն էր ստեղծվել Թուրքիան մաքրել քրիստոնյաներից»։ Բայց օրենք, որի շրջանակներում կարելի է պատժել հանցագործներին, միևնույն է, չկա։ «Ես ավելի ու ավելի սերտորեն էի ներհյուսվում զոհերի տառապանքներին (…),— հիշում է Լեմկինը «Ինքնակենսագրության» մեջ։—  Ես որոշեցի իրավաբան դառնալ, ամեն ջանք գործադրել, որպեսզի ցեղասպանությունն օրենքից դուրս դրվի և պետությունները համագործակցեն այն կանխարգելելու գործում»։ Լեմկինը վերադառնում է Լվով, ընդունվում իրավաբանական ֆալուլտետ, որն ավարտում է իրավունքի դոկտորի աստիճանով։ Եվ ժողովրդին սեփական կառավարության հանցագործություններից պաշտպանող օրենքի մշակումը դառնում է նրա առաքելությունը։
Հանցագործության հանցակազմը Լեմկինը շարադրում է հատուկ զեկուցման մեջ՝ միջազգային իրավունքի միասնականացման 5-րդ կոնֆերանսին ներկայացնելու համար, որը պետք է կայանար 1933-ի հոկտեմբերի 14-20-ը Մադրիդում։ Լեմկինն առաջարկում էր միջազգային օրենսդրության շրջանակներում ներառել խաղաղ բնակչության հանդեպ հանցագործությունների երկու տեսակ. բարբարոսություն (էթնիկական, սոցիալական կամ կրոնական խմբերի ջարդեր, տնտեսական խտրականություն) և վանդալիզմ (մշակութային և գեղարվեստական արժեքների ոչնչացում)։
Բայց Լեմկինին չվիճակվեց զեկուցմամբ հանդես գալ։ Թեև ոճրագործության հանցակազմը շարադրված էր հայոց ցեղասպանության հենքի վրա՝ նոր ժամանակների դեռևս միակ  ցեղասպանության (Լեմկինի բնորոշմամբ՝ «նոր տիպարի ցեղասպանության), Գերմանիայում արդեն իշխանության էր եկել Հիտլերը՝ միանգամայն կանխատեսելի հետևանքներով։ Եվ Լեհական կառավարությունը, դրսևորելով քաղաքական «ռեալիզմ», որոշեց միջազգային օրենսդրությամբ Գերմանիային «չգրգռել», իսկ սեփական ապագան ապահովագրել չհարձակման համաձայնագիր ստորագրելով։
Թե ինչի հանգեցրեց լեհերի քաղաքական «ռեալիզմը»՝ հայտնի է։ 1939-ին Գերմանիան ներխուժեց Լեհաստան։ Լեմկինը մասնակցում է Վարշավայի պաշտպանության մարտերին, վիրավորում, իսկ երբ Լեհաստանն արդեն զավթված էր, նրան հաջողվում է, ինչպես ասվեց, Լիտվա անցնել։ Ապաստան նա գտնում է Կաունասում։
1941-ին Լեմկինը հրավեր է ստանում ԱՄՆ-ից (պրոֆեսորի հաստիք էր առաջարկվել համալսարաններից մեկում)։ Այստեղ էլ ծավալվում է նոր միջազգային իրավունքը կյանքի կոչելուն ուղղված նրա բուռն գործունեությունը։ Եվրոպական ողբերգությունը, իր ժողովրդի Հոլոքոստը խթանում էին հայերի ողբերգության հետքերով սկսված աշխատանքը։
Հիմա Լեմկինը հաստատ գիտեր՝ հարկավոր է գտնել այնպիսի եզրույթ, որը չի կարող օգտագործվել այլ համատեքստերում, ինչպես «բարբարոսություն»-ն ու «վանդալիզմ»-ը, որոնք նա կիրառել էր 1933-ին։  Եվ 1944-ին կյանք է առնում ավելի քան հստակ «գենոցիդ» եզրույթը՝ կազմված հունական «genos» (ազգ, ցեղ, ռասա) և լատինական «cide» (սպանություն) բառերից, ասել է թե՝ ցեղասպանություն։
Եզրույթի բովանդակությունը Լեմկինն այսպես էր մեկնաբանում. «Ցեղասպանություն ասելով մենք նկատի ունենք ազգի կամ էթնիկական խմբի ոչնչացումը... Բայց միայն անհապաղ ոչնչացումը չէ ցեղասպանություն։ Ցեղասպանություն է նաև ազգային խմբերի կենսական հենքի ոչնչացմանն ուղղված զանազան գործողությունների համակարգված ծրագիրը, որի նպատակը ազգի ամբողջական ոչնչացումն է» (հիշենք հայերի նշանավոր բռնագաղթը դեպի «բնակության նոր վայրեր», այնպիսի պայմաններում իրագործված, որ բռնագաղթվածների մեծ մասը զոհվում էր ճանապարհին, իսկ «բնակության նոր վայրեր» հասածները մեռնում արաբական անապատներում)։
Առաջին միջազգային փաստաթուղթը, որի մեջ Լեմկինի ջանքերով  օգտագործվեց «ցեղասպանություն» եզրույթը, 1945-ի հոկտեմբերի 18-ի մեղադրական եզրակացությունն էր։ Նյուրեմբերգյան դատարանը, սակայն, գործ ուներ պատերազմական հանցագործների հետ, որոնք ոչնչացրել էին օկուպացված երկրների քաղաքացիներին, հետևաբար, Նյուրենբերգը չդարձավ իշխողներին իրենց հպատակների հանդեպ գործած հանցագործությունների համար պատասխանատվության ենթարկելու նախադեպ։ Բացի այդ, 1946-ի հոկտեմբերի 1-ի դատավճռի մեջ «ցեղասպանություն» եզրույթը բացակայում էր։ Եվ Ռաֆայել Լեմկինն անմնացորդ նվիրվում է Կոնվենցիայի շարադրման, ընդունման, վավերացման անդուլ աշխատանքին։
1946 թվականի դեկտեմբերի 11-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեան միաձայն բանաձև ընդունեց։ Բայց որպեսզի այն դառնար միջազգային իրավունքի օրենք, պետք է վավերացվեր 20 պետությունների կողմից։ Եվ Լեմկինը շարունակում է քրտնաջան աշխատանքը զանազան կառավարությունների հետ։ Այդ թվում Թուրքիայի։ «Ինքնակենսագրության» մեջ նա գրում է. «Գիտակցությանս մեջ համարձակ պլան հասունացավ։ Հասնել նրան, որ Թուրքիան լինի Կոնվենցիան վավերացնող 20 պետություններից մեկը»։
1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի լիագումար նիստը հաստատեց «Ցեղասպանության կանխարգելման և նրա համար պատժի կոնվենցիան»։ 1950-ի հոկտեմբերին 20 երկրների ստորագրությամբ այն վավերացվեց և 1951-ի հունվարի 12-ին ուժի մեջ մտավ։
Ռաֆայել Լեմկինի բազամյա պայքարն ավարտվեց հաղթանակով։ Բայց ամենից քիչ նա էր ուրախ։ Կոնվենցիայից հանվել էր «մշակութային ցեղասպանությունը»՝ մշակութային և կրոնական արժեքների ոչնչացում, մայրենի լեզվի արգելք, ազգային մտավորականության ոչնչացում, հետապնդվող խմբի երեխաների յուրացում: (Այս կապակցությամբ ինչպես չհիշես 1915 թվականի ապրիլի 24-ը՝ Կոնստանդինապոլսի հայ մտավորականության ձերբակալությունն ու սպանությունը, ծնողների ոչնչացումից հետո ավելի քան 300 000 հազար հայ որբերի թրքացումը, վերջապես հայկական մշակութային-հոգևոր արժեքների հետևողական ոչնչացումը։ 1914 թ. Կոստանդինապոլսի պատրիարքարանի հաշվեկշռում կար 2549 տաճար, եկեղեցի, մատուռ, համաձայն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-յի 1974 թ. զեկույցի Արևելյան Թուրքիայում մնացել էր  197 հայկական հոգևոր կառուց, բոլորն էլ շուտափույթ վերանորոգման ենթակա, իսկ այսօր Թուրքիայում առկա է ընդամենը 34 հայկական եկեղեցի։ Իսկ որ մշակութային ցեղասպանությունն իր հաղթարշավը շարունակում է նաև 21-րդ դարում, վկայում է 2005 թվականին Նախիջևանում Ջուղայի հազարավոր խաչքարերի լկտի ոչնչացումը։ Եվ դա այն դեպքում, երբ եվրոպական արվեստաբանների միահամուռ կարծիքով, այդ թվում Յուրգիս Բալտրուշայտիս կրտսերի, Ջուղայի խաչքարերը բացառիկ էին ոչ միայն հայկական, այլև համաշխարհային քանդակագործական արվեստում)։
«Մշակութային ցեղասպանությունը» Լեմկինը որոշել էր հանգամանորեն լուսաբանել «Ցեղասպանության պատմություն» գրքում, որի վրա աշխատում էր 50-ական թվականներին։ Ինձ չհաջողվեց պարզել՝ ավարտել է նա գիրքը, թե ոչ, իսկ ահա «Ինքնակենսագրություն»-ը, որն սկսել էր 1958-ին, անավարտ մնաց, ընդհատվեց նրա կյանքի հետ միաժամանակ։ Ռաֆայել Լեմկինը վաղաժամ վախճանվեց 1959-ի օգոստոսի 28-ին։
Վախճանվեց Լեմկինը մենության մեջ, նյութապես անապահով։ Նրան հողին հանձնեց Նյու-Յորքի հրեական համայնքը։ Հոլոքոստի ժամանակ կորցնելով բոլոր հարազատներին, նա նոր ընտանիք չկազմեց և երբեք չմտածեց նյութական բարիքների մասին։ Հանուն Կոնվենցիայի ընդունման և վավերացման բազամյա պայքարի տարիներին նրան ինչ անուն ասես, որ չէին կպցնում՝ գլխացավանք, անրջող, ֆանատիկոս, իսկ նա պարզապես իդեալիստ էր բառիս լավագույն իմաստով։ Իդալիստ էր երիտասարդության տարիներին, երբ հայոց ցեղասպանությունն իրականացնողների անպատժելիությունը խռովում էր հոգին, այդպիսին էլ մնաց մինչև իր կյանքի վերջը։ Երբ ՄԱԿ-ի միջանցքներում և ընդունարաններում դիվանագետները նրան համոզում էին ձեռք քաշել անիմաստ ձեռնարկից՝ ի՞նչ կոնվենցիա, բան դուրս չի գա, նա պատասխանում էր. «Միայն մարդը դա կարող է անել»։ Նա հասկանում էր, որ չարն էլ, բարին էլ մարդուց են գալիս, և մարդկությունը չարին կարող է դիմագրավել միայն բարին սերմանելով։ 1950 թվականի հուլիսին Տելմա Ստիվենսին հասցեագրված նամակում նա գրում է. «Այս կոնվենցիան խղճի հարց է, չարի հանդեպ մեր անձնական վերաբերմունքի փորձություն։ Ես գիտեմ, հուլիսյան և օգոստոսյան տոթին դժվար է աշխատել, բայց սենտիմենտալ չերևալու և բարձագոչ արտահայտություններից խուսափելու ցանկությամբ հանդերձ, այնումենայնիվ, ասեմ՝ եկեք չմոռանանք, որ այս ամսվա տոթը այնքան սարսափելի չէ, որքան Աուշվիցի ու Դախաուի վառարանների կրակը կամ Հալեպի անապատի սպանիչ շոգը, որը մոխրացնում էր հարյուր հազարավոր հայերի՝ 1915 թվականի ցեղասպանության զոհերի մարմինները»։
Հանուն իր գաղափարի Լեմկինը պայքարում էր մենակ, առանց որևէ պետական կամ հասարակական աջակցության, ֆինանսական օգնություն նույնպես չէր ստանում։ Կոնվենցիայի վավերացումից հետո նրա թեկնածությունը մի քանի անգամ (1950, 1951, 1952, 1955 թթ.) ներկայացվեց Նոբելյան մրցանակի, սակայն ամեն անգամ պարզվում էր, որ մեկ ուրիշն «ավելին» է արել հանուն մարդկության, հանուն բարու և արդարության հաղթանակի։.
Բայց դա, իհարկե, դժբախտություն չի, ամեն ինչ չէ, որ մրցանակներով է որոշվում։ Մարդկության առաջ նրա ծառայությունների լավագույն ճանաչումը տապանաքարի մակագրությունն է. «Դ-որ Ռաֆայել Լեմկին (1900-1959), Ցեղասպանության ոճրագործության կանխարգելման կոնվենցիայի հայրը»։
Վահագն Գրիգորյանը նշանավոր լիտվահայ գրող է, արձակագիր և թարգմանիչ։ Նա հանդիսանում է Հայաստանի և Լիտվայի գրողների միությունների անդամ, արժանացել է բազմաթիվ գրական մրցանակների։ Նրա շուրջ երեք տասնյակի հասնող գրքերց թարգմանվել են լիտվերեն և այլ օտար լեզուներով։ Նա լիտվերենից թարգմանել է Յոնաս Ավիշի և Յուոզաս Բալտուշյիս գործերը։ Նա ապրում է Լիտվայում և Հայաստանում։

“Рафаел Лемкин: К 70-летию конвенции о геноциде”: статья Ваагна Григоряна в литовском СМИ
Статья известного литовского писателя армянского происхождения Ваагна Григоряна “Рафаел Лемкин: К 70-летию конвенции о геноциде” опубликована в литовской газете “Lietuvos žinios” (“Время Литвы”). “Арменпресс” представляет полный перевод статьи.
Летом 1939 г., перед вторжением в Польшу, Гитлер, призывая «беспощадно, без сострадания уничтожать мужчин, женщин и детей польского происхождения», чтобы рассеять сомнения, риторически изрек: «Кто сегодня помнит об истреблении армян?».
Реплика вождя нацизма, к сожалению, не была беспочвенной. Она опиралась на прочный фундамент политического «реализма» некоторых европейских государств, вчера осудивших Турцию, а сегодня «мудро» посчитавших для себя выгодным напрочь забыть беспрецедентные в истории этнические чистки.
Однако, эпидемия забывчивости не всех подкосила. Чтобы убедиться в этом, достаточно открыть первый том Литовской энциклопедии 1933 года. Статья «Армянский вопрос» настолько правдиво и обстоятельно излагает трагедию армянского народа, что и некоторым нашим современникам не помешало бы по ней пройти курс реанимации памяти. А важнейшая функция памяти, сформулированная Рафаэлем Лемкином, автором термина «геноцид» и Конвенции «о предупреждении преступления геноцида и наказании за него», состоит в том, «чтобы стимулировать человеческую совесть».
О нем – о Рафаэле Лемкине, по случаю 70-й годовщины конвенции о преступлении геноцида (также 85- летии первой разработки Лемкином состава преступления), и пойдет речь в этих заметках. Также о том, что и как предопределило его жизненный путь. Кстати, в том, что термин «геноцид» был изобретен и Конвенция существует, немаловажную роль сыграла Литва. В 1939 году, после оккупации Польши, будущий отец Конвенции именно в тогда еще независимой Литве нашел спасение от нацистской расправы.
Родился Рафаэль Лемкин в 1900 году. Блогодаря матери, с детства зная несколько иностранных языков, для дальнейшей учебы в 1919 году он выбрал филологию в Львовском университете. Но одно событие кардинально изменило его жизнь. В «Автобиографии» Лемкин вспоминает: «После окончания войны около 150 турецких военных преступников были арестованы и интернированы британским правительством на остров Мальта. Армяне послали делегацию на мирную конференцию в Версале. Они ждали правосудия. Но в один из дней делегация прочитала в газетах, что все турецкие преступники освобождены. Я был потрасен. Нация убита, а виновные в этом люди освобождены».
Потраясенный Лемкин обращается к своему преподавателю – почему армяне не требуют правосудия? На что профессор отвечает, что нет такого закона, в рамках которого можно было бы их судить.
Закончив филологическое отделение, Лемкин некоторое время изучает философию в Германии, но идея нового международного права не дает ему покоя. Да, 24 мая 1915 г. Англия, Франция и Россия в совместном заявлении массовые резни армян охарактеризовали как «преступление против человечества и цивилизации», а Уинстон Черчил в 1929-ом назвал «холокостом», подчернув, что «это преступление было запланировано и осуществлено политическими мотивами: выпала возможмость отчистить Турцию от христианской рассы», но закона, в рамках которого можно наказать преступников, все равно нет. «Я все больше и больше солидаризировался со страданиями жертв (…), - вспоминает Лемкин в «Автобиографии». - Я решил стать юристом и работать для того, чтобы поставить геноцид вне закона и чтобы государства сотрудничали в его предупреждении». Лемкин вернулся во Львов и поступил на юридический факультет, который закончил со степенью доктора правоведения. И изобретение международного права, защищающего народ от преступлений своего собственного правительства, стало миссией Лемкина.
Состав преступления Лемкин изложил в специальном докладе, который он подготовил для представления на Пятой конференции по унификации международного уголовного права, которая должна была состояться 14-20 октября 1933 года в Мадриде. Лемкин предлагал рассматривать в рамках международного законодательства два вида преступлений против мирного населения: варварство (погромы, экономическая дискриминация этнических, социальных или религиозных групп) и вандализм (уничтожение культурных и художественных ценностей).
Но Лемкину не пришлось выступить с докладом. Хотя состав преступления им был изложен на опыте геноцида армян – в то время единственном геноциде нового времени (по выражению самого Лемкина – «геноциде современного образца»), в Германии у власти уже был Гитлер, с весьма предсказуемыми последствиями. Польское правительство, однако, проявив политический «реализм», решил не «разозлить» Германию международным законодательстом, а свое будущее обезопасить подписанием пакта о ненападении. Лемкина обвинили в намеренном оскорблении немецкого народа и не дали поехать в Мадрид.
Чем все это закончилось, известно. В 1939 г. Германия вторглась в Польшу. Лемкин участвовал в боях под Варшавой, был ранен, а когда Польша уже была оккупирована, ему удалось, как уже было сказано, перебраться в Литву. Прибежище он нашел в Каунасе.
В начале 1941 г. Лемкин получил приглашение из США (ему было предложено место профессора в одном из университетов). Здесь и развернулась его бурная деятельность по воплощению в жизнь нового международного права. Европейская трагедия, Холокост своего народа подстегали работу Лемкина, задуманную по следам трагедии армян.
Теперь Лемкин твердо знал: надо найти такой термин, который не может быть использован в никаких других контекстах (чего не скажешь о «варварстве» или «вандализме», которые он использовал в 1933 году). И в 1944 году родился более чем четкий термин «геноцид», образованный от греческого «genos» (нация, племя, раса) и латинского «cide» (убийство).
Содержание термина Лемкин так описал: «Под геноцидом мы подразумеваем уничтожение нации или этнической группы… Геноцид не обязательно должен означать немеделенное уничтожение. Геноцид также означает координированный план различных действий, нацеленных на уничтожение насущного фундамента жизни национальных групп, с целью уничтожения нации в целом» (вспомним знаменитую депортцию армян в «новые местожительства», которая проводилась в таких условиях, что большая часть депортировнных погибала в пути, а дожившие до «новых местожительств» умирали в арабских пустынях).
Первым международным документом, в котором стараниями Лемкина был применен термин «геноцид», стал обвинительный акт от 18 октября 1945 года. Однако, Нюрнбергский суд имел дело с военными преступниками, уничтожавших граждан оккупированных стран, следовательно, Нюрнберг не мог стать прецедентом для привлечения к ответственности правителей за преступления против собственных подданных, как это было в Турции. Да и в приговоре от 1 октября 1946 г. термин «геноцид» отсуствовал. И Рафаэль Лемкин всецело посвятил себя беспрерывной работе по написанию, принятию и ратификации Конвенции против геноцида.
11 декабря 1946 года Генеральная Ассамблея ООН единогласно приняла резолюцию. Но чтобы она стала законом международного права, ее должны были ратифицировать 20 стран. И Лемкин возобновил неутомимое лоббирование разных правительств. В том числе Турции. В «Автобиографии» он пишет: «В моем сознании созрел смелый план. Он состоял в том, чтобы Турция ратифицировала Конвенцию в числе двадцати ее первоначальных участников. Это было бы искуплением за геноцид армян…»
9 декабря 1948 г. на пленарном заседании в Париже Генеральная Ассамблея ООН утвердила «Конвенцию о предупреждении преступления геноцида и наказании за него». К октябрю 1950 г. двадцать стран, подписавших Конвенцию, ее ратифицировали, и 12 января 1951 г. она вступила в силу.
Многолетняя борьба Рафаэля Лемкина завершилась победой. Но меньше всего радовался сам Лемкин. Из Конвенции был выкинут «культурный геницид»: уничтожение культурных и религиозных ценностей, запрет на употребление родного языка, уничтожение национальной интеллигенции, изъятие детей из преследуемой группы населения. Тут как не вспомнить 24-ое апреля 1915 года, когда в Константинаполе за ночь была арестована вся армянская интеллигенция (несколько сот человек), вывезена за город и уничтожена, или более 300 тысяч армянских сирот, которые после убийства их родителей были отуречиваны, наконец – планомерное уничтожение многовекого армянского культурно-религиозного наследия: в 1914 году в балансе Армянской патриархии Константинаполя находилось 2549 храмов, церквей, часовней, в 1974 г. согласно докладу ЮНЕСКО в Восточной Турции оставалось 197 армянских церквей, которые нуждались в срочном ремонте, а сегодня в Турции армянских церквей всего 34. То, что культурный геноцид гордо шествует и в 21-ом веке, за доказательствами далеко не надо ходить. Налицо циничное уничтожение тысячи уникальных средневековых хачкаров (крест-камней) армянского кладбища Джугы (Джулфы) в Нахичеване в 2005 г. А ведь по единадушному мнению европейских искусствоведов, в том числе Юргиса Балтрушайтиса младшего, хачкары Джуги занимали уникальное место не только в армянском, но и в мировом скульптурном исскустве.
«Культурный геноцид» Лемкин намеревался подробно осветить в книге «История геноцида», над которой он работал в 1950-е гг. Мне не удалось выяснить - закончил он книгу или нет, а вот «Автобиография», которую он начал в 1958 году, осталась незаконченной - оборвалась внезапно, вместе с его жизнью. Рафаэль Лемкин преждевременно скончался 28 августа 1959 года.
Умер он в одиночестве и материально необеспеченный. Хоронила его еврейская община Нью-Йорка. Потеряв во время геноцида всех своих родных и членов семьи, он новую семью не создал и никогда не думал о материальных благах. В долгие годы отчаянной борьбы за принятие Конвенции его как только не называли: «занудой», «мечтателем», «фанатиком», а он был всего лишь идеалистом в наилучшем значении этого слова. Идеалистом он был в молодости, когда поразился безнаказанностью организаторов Геноцида армян, таким и остался до последнего своего дня. Когда в коридорах и приемных ООН дипломаты уговаривали его отказаться от бессмысленной затеи «какой то там конвенции», он отвечал: «Только человек это может сделать». Он понимал, что и зло, и добро в этом мире идут от человека, и человеческому злу надо противостоять человеческим добром. В июле 1950 года в письме Тельме Стивенс он пишет: «Эта Конвенция – вопрос совести и испытание нашего личного отношения ко злу. Я знаю, что в июле и августе слишком жарко, чтобы работать, но не желая быть сентиментальным или прибегать к красочным фразам, все же скажу: давайте не забывать, что жара этого месяца не так страшна для нас, как жара печей Аушвица и Дахау или убийственная жара пустыни Алеппо, которая испепеляла тела сотен тысяч армян - жертв геноцида 1915 года».
За свою идею Лемкин боролся один, без какой либо государственной или общественной поддержки, финансовую поддержку тоже он никогда не получал. После принятия Конвенции его кандидатура несколько раз (в 1950, 1951, 1952, 1955 гг.) была выдвинута на Нобелевскую премию мира, однако, каждый раз оказывалось, что кто-то другой «больше» сделал для мира, для торжества справедливости и добра.
Но это, как говорится, не беда. Наилучшее признание его заслуг перед человечеством гласит надпись на его могильной плите: «Д-ор Рафаэль Лемкин (1900-1959), отец Конвенции о предупреждении преступления геноцида».Подпишитесь на наш канал в Яндекс Дзен