Ստամբուլում կոգեկոչեն Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին ոգեկոչման արարողություններ տեղի կունենան Ստամբուլում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Ակոս» պարբերականը:
Միջոցառումները կկազմակերպվեն Մարդու իրավունքների ընկերության «Ընդդեմ ռասիզմի և խտրականության» հանձնաժողովի կողմից:
Ինչպես ամեն տարի, այս անգամ ևս հիշատակի արարողությունները կմեկնարկեն Սուլթանահմեթի հրապարակում, որտեղից հավաքվածները կշարժվեն դեպի Հայդարփաշայի կայարան, որտեղ Հայոց ցեղասպանության ժամանակ տարել էին հայ մտավորականներին:
Բացի այդ, Շիշլիի հայկական գերեզմանատանը կոգեկոչեն 2011 թվականի ապրիլի 24-ին թուրքական բանակում սպանված հայ զինվոր Սևակ Բալըքչըի հիշատակը, իսկ 19:15-ին բոլորը կհավաքվեն կենտրոնական Բեյօղլու թաղամասի Թյունել հրապարակում:

Armenian Genocide commemorative events to be held in Istanbul, Turkey
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. Commemorative events dedicated to the 103rd anniversary of the Armenian Genocide will be held in Istanbul, Turkey, Agos reports.
The events are organized by the Human Rights Association’s Committee “Against Racism and Discrimination”.
This year as well the event will launch in the Sultanahmet square.
Thereafter, a commemorative event will be held in the Sisli Armenian cemetery, near the grave of Sevag Balikci, the ethnic Armenian serviceman of the Turkish Army who was killed on April 24 in 2011. At 19:15, the commemorative events will end in the Tunel Square of Istanbul's Beyoglu district.