ՀԲԸՄ-ն Հայաստանում զարգացող իրադարձությունների բոլոր կողմերին արդյունավետ երկխոսության կոչ է անում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նկատի ունենալով ներկայիս Հայաստանի դիմագրաված ներքին թե արտաքին լուրջ մարտահրավերները, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ) կոչ է ուղղում Հայաստանում զարգացող իրադարձությունների բոլոր կողմերին՝ ձեռնարկելու արդյունավետ երկխոսություն, բաց քննարկել ամբողջ հայությանը հուզող հարցերը՝ կառուցողական ոգով լուծումների հասնելու համար: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀԲԸՄ մամուլի գրասենյակից:
ՀԲԸՄ հայտարարության մեջ նշված է. «Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միութիւնը մօտէն կը հետեւի Հայաստանի տարածքին զարգացող իրադարձութիւններուն եւ ցոյցերուն: Սփիւռքը խոր մտահոգութեամբ ականատես է կատարուող դէպքերուն:
Մենք կողմնակից ենք քաղաքացիներու ազատ խօսքի եւ խաղաղ հաւաքներ կազմակերպելու իրաւունքին: Այդ արժէքները հիմքը կը կազմեն ժողովրդավարութեան եւ ժողովրդավար ազգերու կառուցման գործընթացին:  Հակառակ այն իրողութեան, որ խորապէս մտահոգիչ է տիրող դժգոհութեան ուժգնութիւնը, մենք քաջալերուած ենք ցուցաբերուած քաղաքացիական յանձնառութեան բարձր ոգիով, յատկապէս ազգի երիտասարդ զանգուածին կողմէ:
Հայաստան ներկայիս կ'իրականացնէ նախագահականէն խորհրդարանական հանրապետութեան դրութեան անցումի գործընթացը, որուն նպատակն է քաղաքացիներուն կարելիութիւն ընձեռել, առաւելագոյն չափով իրենց մասնակցութիւնը բերելու երկրին կապակցութեամբ որոշումներու կայացումին:
Նկատի ունենալով ներկայիս Հայաստանի դիմագրաւած ներքին թէ արտաքին լուրջ մարտահրաւէրները, Հ.Բ.Ը.Մ.ը կոչ կ'ուղղէ բոլոր մասնակից կողմերուն, ձեռնարկելու արդիւնաւոր երկխօսութիւն, բաց քննարկումներով սերտելու բոլոր հայութիւնը յուզող հարցերը, կառուցողական ոգիով հասնելու համար լուծումներու:
Միասնական ճիգերով միայն կը յաջողինք յաղթահարել մեր ազգին դիմաց ցցուող մարտահրաւէրները:
Հիմնուած 1906-ին, Հ.Բ.Ը.Մ.ը (www.agbu.org), աշխարհի մեծագոյն ոչ-շահամէտ հայկական կազմակերպութիւնն է: Միութեան կեդրոնը կը գտնուի Նիւ Եորք, Ամերիկայի Միացեալ Նահանգներ: Հ.Բ.Ը.Մ.ը կը սատարէ հայեցի ինքնութեան եւ ժառանգութեան պահպանումին եւ մշակումին՝ կրթական, մշակութային եւ մարդասիրական ծրագիրներով: Միութեան գործունէութիւնները կ'ընդգրկեն տարեկան աւելի քան 500,000 հայեր, աշխարհի տարածքին»:

AGBU calls on all sides of ongoing events in Armenia to engage in meaningful dialogue
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. Given the significant internal and external challenges Armenia is confronting, the Armenian General Benevolent Union (AGBU) calls upon concerned parties to engage in meaningful dialogue to openly discuss the issues of concern to all Armenians, and to constructively work toward developing solutions, the AGBU told Armenpress.
The statement reads: “The Armenian General Benevolent Union (AGBU), like all Armenians around the globe, has been following the ongoing developments and demonstrations across Armenia. The diaspora is watching these events with deep concern. We support citizens’ right to free speech and peaceful assembly; these values are core to democracy and to the building of democratic nations. While it is troubling to see the level of discontent, we are encouraged by the degree of engagement, especially among our nation’s younger citizens.
Armenia is going through the process of shifting from a presidential to a parliamentary republic, a system that is intended to give the citizens of Armenia greater opportunity to participate in the decision-making process of their country. Given the significant internal and external challenges Armenia is confronting, AGBU calls upon concerned parties to engage in meaningful dialogue to openly discuss the issues of concern to all Armenians, and to constructively work toward developing solutions. Only by working together will we overcome these challenges facing our nation”.
Established in 1906, AGBU (www.agbu.org) is the world's largest non-profit Armenian organization. Headquartered in New York City, AGBU preserves and promotes the Armenian identity and heritage through educational, cultural and humanitarian programs, annually touching the lives of some 500,000 Armenians around the world.
Earlier a number of patriotic unions, such as Nig-Aparan, Sasun-Taron, as well as the Democratic Party of Armenia, issued statements expressing concern over the current situation in Armenia. They made calls for refraining from unlawful actions, not to undermine the process of the country’s normal life and to demonstrate restraint.