Երևանում անցկացվող Հայկական բլոկչեյն ֆորումին են մասնակցում ՏՏ ոլորտի շուրջ 600 մասնագետ աշխարհի 20 երկրից
Երևանում անցկացվող Հայկական բլոկչեյն ֆորումին են մասնակցում ՏՏ ոլորտի շուրջ
600 մասնագետ աշխարհի 20 երկրից
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բլոկչեյն տեխնոլոգիաներին նվիրված առաջին համաժողովը Երևանում է համախմբել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի շուրջ 600 մասնագետի աշխարհի 20 երկրից: Նրանք հավաքվել են քննարկելու ապակենտրոնացած տեխնոլոգիաների ձևավորման և զարգացման համար կարևոր նշանակության հարցեր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ համաժողովի բացմանը ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը նշեց, որ ապակենտրոնացած և տեղաբաշխված ռեեստրների տեխնոլոգիաներն օրեցօր ավելի արդիական են դառնում և լայն կիրառություն ստանում տնտեսական գործունեության տարբեր բնագավառներում:
Հետևաբար, անհրաժեշտ է ավելի լավ ուսումնասիրել ոլորտը, լրացնել գիտելիքների բացը: «Ապակենտրոնացած տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս գործունեություն իրականացնել և մատուցել ծառայություններ առանց միջնորդների մասնակցության՝ այդպիսով բարձրացնելով գործընթացի թափանցիկությունը: Միջազգային պրակտիկայում առանձնացվում են բլոկչեյն տեխնոլոգիաների կիրառումն ու զարգացումը խոչընդոտող ռիսկերի երկու հիմնական ուղղություններ, որոնցից առաջինը գիտելիքների անբավարարությունն է, երկրորդը՝ անվտանգությունը»,-նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ համաժողովի մասնակիցները հնարավորություն կունենան քննարկելու այս կարևոր հարցերն ու ներկայացնելու հնարավոր լուծումներ:
Սուրեն Կարայանի խոսքով՝ այս համաժողովը լավ հարթակ է բիզնեսում ու պետական հատվածում բլոկչեյն տեխնոլոգիաների կիրառման և զարգացման հեռանկարները քննարկելու համար: Նա կարևորեց նաև բլոկչեյնի, արհեստական բանականության, մեքենայական ուսուցման վերաբերյալ դասընթացների անցկացումը համաժողովի շրջանակում:
Հայկական բլոկչեյն ֆորումի շրջանակում 15 ստարտափ թիմեր կներկայացնեն իրենց գաղափարները 20 երկրներից ժամանած ներդրողներին, որոնց ինվեստիցիոն պորտֆելը գերազանցում է 10 միլիարդ դոլարը:
Համաժողովի ընթացքում նախատեսվում է նաև IBM և Armenian Blockchain Forum ընկերությունների միջև հուշագրի ստորագրում համատեղ Բլոկչեյն բաց համալսարան ստեղծելու նպատակով։
Համաժողովին մասնակցում են միջազգային հայտնի ընկերությունների ղեկավարներ ու ներդրողներ, ինչպես օրինակ, Դիրք Ահլբորնը (Hyperloop Trasportation Technologies), Ջոն Լին (ESL Gaming), պրոֆեսիոնալ ներդրող Ուոլթեր Կոմարեկը Circle.one) և այլք:

Armenian Blockchain Forum attended by nearly 600 IT specialists from 20 countries
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. The first forum in Yerevan dedicated to blockchain technologies gathered nearly 600 IT specialists from 20 countries of the world, reports Armenpress. They came to discuss key issues for formation and development of decentralized technologies.
During the opening ceremony of the forum Armenia’s minister of economic development and investments Suren Karayan said the decentralized and distributed registry technologies gradually become more relevant and are widely used in different sectors of economic activity. Therefore, it’s necessary to better study the field and fill the knowledge gap.
“The decentralized technologies enable to conduct an activity and provide services without participation of mediators, thus increasing the transparency of the process. There are two main factors in international practice that undermine the use and development of blockchain technologies, the first one is the insufficiency of knowledge, and the second is the security”, the minister said, adding that the forum participants have a chance to discuss these important issues and present possible solutions.
Suren Karayan said this forum is a good platform to discuss the prospects of use and development of blockchain technologies in business and public sector.
On the sidelines of the Armenian Blockchain forum, 15 startup teams will present their ideas to investors who arrived from 20 countries whose investment portfolio exceeds 10 billion USD.
During the Forum the IBM and Armenian Blockchain Forum companies are expected to sign a memorandum aimed at establishing a Blockchain Open University in Armenia.